Turcja może pójść na wojnę z Rosją w Syrii

Kategorie: 

Źródło: Internet

Syria aktywnie prowadzi ofensywę, aby odzyskać utraconą na rzecz „rebeliantów” muhafazę Idlib. Jednak zbrojna opozycja, współpracująca z islamskimi ekstremistami, uzyskuje coraz większe wsparcie ze strony Turcji, która zaczęła grozić nie tylko Syrii, ale też Rosji i Unii Europejskiej.

 

W wyniku walk, które rozpoczęły się w połowie grudnia 2019 roku, Turcja straciła 33 żołnierzy, a podczas wymiany ognia podobna zabiła 309 syryjskich wojskowych. Gdyby nie wsparcie Turcji, syryjska armia prawdopodobnie byłaby już blisko zwycięstwa i odzyskania kontroli nad Idlib.

 

Obecnie władze Turcji stale wzmacniają swoje siły w tym rejonie i atakują siły zbrojne Syrii. Jednocześnie mają pretensje do Rosji o to, że nie powstrzymuje, a wręcz uczestniczy w tej ofensywie. Co więcej, pojawiają się doniesienia, że tureckie wojska podobno strzelają do rosyjskich i syryjskich samolotów wojskowych z ręcznych wyrzutni rakietowych. Turcja obwinia Rosję o naloty, podczas których giną tureckie wojska. Ta z kolei utrzymuje, że tureccy żołnierze blisko współpracują z terrorystami, a nalotów dokonuje Syria.

Sytuacja w Idlib może zaognić się w każdej chwili. Pamiętajmy, że Turcja w przeszłości zestrzeliła rosyjski samolot wojskowy nad Syrią. Gdyby ta sytuacja się teraz powtórzyła, z pewnością mielibyśmy do czynienia z otwartym konfliktem zbrojnym między Rosją a Turcją. Co więcej, USA otwarcie poparły Turcję i ogłosiły, że udzielą jej pomocy. Wygląda to tak, jakby Amerykanie chcieli udzielić wsparcia, powołując się na artykuł 5. traktatu północnoatlantyckiego, który mówi o indywidualnej lub zbiorowej samoobronie podczas ataku na członka NATO. Jednak rzecz w tym, że to Turcja jest agresorem i wspólnie z „rebeliantami” atakuje wojska syryjskie na terytorium Syrii, a nie na odwrót.

 

Jakby tego było mało, Turcja próbuje wciągnąć w ten konflikt Unię Europejską. Władze ogłosiły, że nie będą już więcej przetrzymywać u siebie uchodźców. Uciekinierzy z syryjskiej muhafazy Idlib będą mogli od teraz swobodnie przejść przez Turcję, aby przedostać się do Europy. Straż graniczna oraz straż przybrzeżna podobno otrzymały już instrukcje, aby nie zatrzymywać migrantów na granicy. Podsumowując, Rosji i Turcji znów grozi kryzys w relacjach, a Europie może przyjść się zmierzyć z kolejną falą imigrantów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dżeki

Turcja przede wszystkim

Turcja przede wszystkim powinna wylecieć z NATO za takie działania, ale  działa z pozycji silnego to kto jej podskoczy? Gdyby inny kraj członkowski dzialał na własną rękę zaraz by go sprowadzili do parteru.

Portret użytkownika sceptyyk

Z ost godzin: kotratak

Z ost godzin: kotratak tureckich dronów, na siły Syryjskie i Rosyjskie. 
https://youtu.be/ZFXGTTkpfrQ                                                                                                                  zginęło 387 żołnierzy. Zniszconych zostało:
31 czołgów
5 śmigłowców
10 pojazdów opancerzonych
28 haubic
25 pojazdów wojskowych
4 DShK
5 zbrojowni
5  magazynów amunicji
Baterie przeciwlotnicze SA-17, SA-22
7 moździerzy
2 wyrzutnie rakiet.  Straty tureckie - 14 dronów.                                                                                              Obejżyjcie sobie, jak wygląda dzisiejsze pole walki i szanse żołnierzy na przeżycie, bez własnego przykrycia lotniczego w trakcie ofensywy. Masakra.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Oby te dane i filmik były

Oby te dane i filmik były fake. Lud turecki potrzebuje propagandy sukcesu, a to jest nakręcone dla nich. Popatrzyłem na komentarze pod tym filmem ... to jakaś masakra, same zjeby niezdrowo podniecone mordowaniem. Pasowało by im powiedzieć "Ludzie, tam giną ludzie."

Portret użytkownika Medium

Turki bronią swoich czarnych

Turki bronią swoich czarnych z usmanami złodziejskich interesów.

Naszym wrogiem są Stany Zjednoczone, sprzedają ją (ropę naftową). (Sprzedają) do Turcji i nie tylko. Poprzez Turcję. A w innych rejonach Syrii, gdzie jest ropa, została całkowicie zniszczona infrastruktura, zniszczona kolej, zniszczone wszystkie elektrownie. Nie mamy prądu, a jeśli nie ma prądu, to nie ma lokalnej produkcji” – podkreślił Atef Nadaf w programie „Przegląd międzynarodowy” w telewizji Rossija 24.

https://sptnkne.ws/B6Tc 

Portret użytkownika Calvo

Sułtanem chciałby zostać nie

Sułtanem chciałby zostać nie jeden. Nawet ja. Pan Receep (powtórny cep ?) marzy o tym od dawna. Ale trzeba znać swoje miejsce w szeregu. A ten koleś chyba nieco odleciał. Wchodzi na ostro do Libii, robi bałagan w Syrii, a efekty tego bezpośrednio wysła do Europy. Zastanawiam się, czy ma na prawdę tak mocne kwity, czy tylko rozbuchane ego. Czas pokaże. Ale gdyby w czasie jego najbliższej podróży, jego samolot z przyczyn technicznych spadł do morza, wcale bym się nie zdziwił. Żal tylko nie winnych ludzi, którzy w międzyczasie zginą. Módlmy się za ich dusze .

Portret użytkownika euklides

Uciekinierzy z syryjskiej

Uciekinierzy z syryjskiej muhafazy Idlib będą mogli od teraz swobodnie przejść przez Turcję, aby przedostać się do Europy. Straż graniczna oraz straż przybrzeżna podobno otrzymały już instrukcje, aby nie zatrzymywać migrantów na granicy. 

A gdzie jest unijna straż graniczna do ochrony tych granic, które kosztują nas krocie? Czy tylko Turasy opanowały kontrolę granic? Owycziście, że nie. Nie-imigrant przez granicę się nie przeciśnie. Coś tu jest jak zwykle grubymi nićmi szyte.

Strony

Skomentuj