Turcja dołącza do BRICS, konkurencja dla zachodu rośnie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Od lat Turcja aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, ale mimo licznych negocjacji i reform, proces ten stanął w miejscu. Frustracja Ankary wynikająca z braku postępów w rozmowach z UE, a także napięte relacje z NATO, skłoniły Turcję do poszukiwania nowych partnerstw na arenie międzynarodowej. W ostatnich dniach, Turcja ogłosiła zamiar przystąpienia do BRICS, co może mieć daleko idące konsekwencje dla globalnej równowagi sił.

 

 

BRICS, czyli grupa skupiająca Brazylę, Rosję, Indie, Chiny i RPA, od dawna stanowi alternatywę dla zachodnich struktur ekonomicznych i politycznych. Rozszerzenie tej grupy o nowe kraje, w tym Turcję, Saudi Arabię, Egipt, Iran oraz Etiopię, zaplanowane na 2024 rok, znacząco zwiększy jej wpływy i potencjał ekonomiczny.

 

Proces akcesyjny Turcji do UE rozpoczął się w 1987 roku, ale od tego czasu niewiele się zmieniło. Ankara wielokrotnie wyrażała swoje rozczarowanie brakiem postępów w negocjacjach oraz wysokimi wymaganiami stawianymi przez Brukselę. Przez lata UE stawiała przed Turcją różne warunki, które Turcy odbierali jako niesprawiedliwe i poniżające. W efekcie, wiele osób w Turcji straciło wiarę w sens przystąpienia do UE, co dodatkowo potęgowało napięcia.

 

Podobnie sytuacja wygląda z NATO. Choć Turcja jest członkiem sojuszu od 1952 roku, to relacje Ankary z Waszyngtonem i innymi członkami NATO wielokrotnie były napięte. W ostatnich latach Turcja prowadziła niezależną politykę, która często kolidowała z interesami sojuszu, jak choćby zakup rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400.

 

BRICS, skupiająca największe gospodarki rozwijające się, staje się atrakcyjnym partnerem dla Turcji. Dla Ankary, przystąpienie do tej grupy to szansa na zwiększenie swojej roli na arenie międzynarodowej oraz znalezienie nowych rynków zbytu i partnerów inwestycyjnych. BRICS, które obecnie stanowi około 40% światowej populacji i 25% globalnego PKB, ma potencjał do dalszego wzrostu i wpływu na globalne procesy ekonomiczne i polityczne.

 

Przyłączenie się Turcji do BRICS może również wzmocnić jej relacje z krajami Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, co w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści gospodarcze i polityczne. Turcja, jako kraj położony na styku Europy i Azji, ma strategiczne znaczenie, które może być wykorzystane przez BRICS do realizacji swoich celów.

 

Decyzja Turcji o przystąpieniu do BRICS nie jest tylko ruchem ekonomicznym, ale ma również głębokie znaczenie geopolityczne. Z jednej strony, pokazuje to rosnące niezadowolenie Ankary z zachodnich sojuszników i ich polityki. Z drugiej strony, wzmacnia to pozycję BRICS jako alternatywy dla zachodnich struktur, szczególnie w kontekście globalnych napięć i rywalizacji między USA a Chinami.

 

Wzrost znaczenia BRICS i przystąpienie do niej krajów takich jak Turcja, Arabia Saudyjska czy Iran, może zmienić układ sił na świecie. Kraje te dysponują znacznymi zasobami surowców, kapitału i wpływów politycznych, co może przyczynić się do zwiększenia roli BRICS na arenie międzynarodowej.

 

Przystąpienie Turcji do BRICS może również wpłynąć na jej relacje z innymi krajami. Z jednej strony, może to prowadzić do dalszego ochłodzenia stosunków z UE i NATO, z drugiej strony, może otworzyć nowe możliwości współpracy z krajami rozwijającymi się. Warto również zwrócić uwagę na potencjalne korzyści gospodarcze, jakie może przynieść współpraca z krajami BRICS, takie jak nowe inwestycje, projekty infrastrukturalne i zwiększenie eksportu.

 

Decyzja Turcji o przystąpieniu do BRICS jest krokiem w kierunku dywersyfikacji swojej polityki zagranicznej i uniezależnienia się od zachodnich struktur. Jest to również sygnał dla świata, że globalna równowaga sił może się zmieniać, a nowe sojusze i partnerstwa mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości międzynarodowej polityki i gospodarki.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Grzegorz

Turcja i tak jest teraz

Turcja i tak jest teraz wielkim pośrednikiem w handlu z Rosją  Zarabiaja krocie na sprzedaży podobnie jak Turkmenistan. Rosjanie za wszystko muszą płacić +10..20% więcej dla pośredników ale co mają zrobić..kupują. Chiny i ich przemysł wyssa ostatnie soki z tych gospodarek i tak się to skończy. Ciekawe tylko dlaczego Chińskie firmy uciekają z Rosji a mało tego Rosyjskie też przenosza się do Chin?  Czy oni coś wiedzą o czym my się dopiero dowiemy? 

Portret użytkownika spokoluz

adminie , litości - skąd ten

adminie , litości - skąd ten gniot skopiowany ?  Zalatuje smrodem propagandy i dezinformacji na tysiące kilometrów !

cytuję :

  Wzrost znaczenia BRICS i przystąpienie do niej krajów takich jak Turcja, Arabia Saudyjska czy Iran, może zmienić układ sił na świecie. Kraje te dysponują znacznymi zasobami surowców, kapitału i wpływów politycznych, co może przyczynić się do zwiększenia roli BRICS na arenie międzynarodowej."

 

Wraz z początkiem 2024  roku do BRICS dołączyły Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Etiopia  -  Turcji brakuje z akapitu powyżej.

Wychodzi na to , że bricsy rosną w silę i zmienił sie ukałd sił ale ścierwościek marginalizuje ich jak tylko może hektolitrami szambopropagandy - czyli  mają bool doopy taki , że wywołał eksplozję szkieletu tęczowego mózgojada we łbie , zadymiła czacha i wybałuszyło gały.

Obecnie Chiny masowo pozbywają się obligacji usrańskich , które na rozkaz usrańca masowo skupują japońce co doprowadziło do potężnej interwencji na rynku kapitałowym Japonii aby utrzymać kurs jena zachwiany przez skup bezwartościowych usrańskich obligacji.

Bricsy ściągają do siebie całe złoto i inne aktywa - indie ściągnęły on brytków swoje  złoto aby im nie zajumali i chcą zwrotu artefaktów zajumanych przez brytków w czasie kolonizacji przez nich Indii.

Decyzja usrańców o zajumaniu kacapskich aktywów zamrożonych na rynkach elgiebetozachodu spowodowało wycofywanie aktywów innych krajów z regionu tęczowych rajów. Tęczowi z jewunii na razie mają oprór przed jumaniem tych aktywów ale przecież pedały z usranii nacisną temu czy innemu w jewunii na hemoroida , pokażą kwitki z orgii i dadzą z liścia   to dołączą do  jumania w podskokach.

Polin niby też sćiągnął swoje złoto od brytka , gebelsy też - czy mają zamiar też dolączyć do bricsów czy sytuacja na zachmurzonych wyspach jest przedagonalna ? Poczekamy , zobaczymy.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika syriues

Widac jak figury na

Widac jak figury na szachownicy poruszają się zmieniając kolory.To noe jest tak,że to nic nie oznacza.To oznacza jedynie przygotowywanie się do upadku usa. Nikt nie chce być zależny od mafijnego dolara gdy upadnie.Moze i europa zostanie sama ,bo to kolejny przypadek mafijny i jeden z ostatnich tak dużych. Miliardy pompowane niewiadomo gdzie i po co są po to tylko aby zubożyć społeczeństwo i popchnąć je w kryzys ekonomiczno społeczny. Widac ,ze przygotowują się do wojny,wojny domowej, a potem nuklearnej.Trudno się mówi, ale pasożyta trzeba zabić lub uwiezic.

Portret użytkownika ba19

Dolar -  euro jest pod

Dolar -  euro jest pod patronem ludzi o usposobienie GENDER  - LBGT i zawłaszczaniu gospodarek innych krajów na Białorusi się nie udało Ciechanowska  , w Rosji Nawalnym,  to plan B  straszenie wojną atomową :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika ba19

Jak USA - UNIA - NATO chcą

Jak USA - UNIA - NATO chcą III wojny światowej na terenie byłych krajów RWPG :

Złowieszcze słowa Bidena. Mówi o Polsce

Prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla tygodnika "Time" stwierdził, że celem Putina jest odnowienie Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego. - Jeśli pozwolimy Ukrainie upaść, zobaczymy, że za nią pójdzie Polska i wszystkie te kraje wzdłuż rosyjskiej granicy - ocenił.

https://wiadomosci.wp.pl/zlowieszcza-przepowiednia-bidena-mowi-o-polsce-7034968549731072a

Przecież ZSRR - Rosja wycofały się z byłych krajów RWPG - byłego Układu Warszawskiego aby ich terytorium było strefą buforową między  ZSRR - ROSJĄ  a USA - NATO , ale USA - UNIA - NATO nie dotrzymały słowa , mało tego pchają swoje bazy Natowskie do wszystkich byłych krajów RWPG , to instalacje  Natowskie przybliżyły się do Rosji a nie Rosja do nich , a cel osiągały po przez robienie im Pomarańczowych rewolt , na Białorusi się nie udała  Ciechanowską,  a w Rosji Nawalnym , ale całemu światu imperializm zachodni wmawia,  ze to Rosja atakuje cały świat , zwłaszcza biedne USA - UNIE - NATO , a cel mają opanować dolarem cały świat , a tu klapa  grozi wojna atomowa z Rosją , ale mimo to szczucie na Rosje nie ustaje, nawet to ze Rosja jak sprzedawała gaz – ropę - swoje surowce  to pakowała swoje zyski do banków zachodnich , zachód miał ich surowce i ich gotówkę,  ale to im nie wystarczało wciąż za mało :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Strony

Skomentuj