Turcja chce wyeliminować Kurdów w Syrii

Kategorie: 

Źródło: Flickr/jan Sefti/CC BY-SA 2.0

Turecka inwazja na Syrię skomplikowała całą sytuację. Wojska i bojówki wyszkolone na terytorium Turcji w ciągu kilku dni zajęły spore terytoria w północnej części Syrii, zdobywając miasto Dżarabulus, położone na zachodnim brzegu Eufratu. Wcześniej teren ten był okupowany przez Państwo Islamskie.

 

Działania Turcji są trudne do rozszyfrowania. Erdogan, w ramach kampanii wojennej rozpoczętej kilka dni temu, chce oczyścić tereny przygraniczne z terroryzmu. Zabrał się więc za rzekome zwalczanie islamistów z ISIS, z którymi przecież miał współpracować, ale zapowiedział, że Turcja z taką samą determinacją będzie zabijać Kurdów.

 

Turecki wicepremier powiadomił, że Rosja poinformowała wcześniej syryjskie władze o planowanych działaniach zbrojnych. Lecz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Emigrantów Syrii potępiło inwazję. Stwierdzono, że Turcja doprowadziła do śmierci 35 cywilów, co uznaje za zbrodnie przeciwko ludzkości, zaś jakiekolwiek działania przeciwko terrorystom muszą być koordynowane przez rząd.

 

Pentagon stwierdził, że Kurdowie powinni wycofać się i nie angażować w walkę z Turkami. Wezwania Stanów Zjednoczonych są raczej ignorowane. Erdogan ma zamiar zdobyć miasto Manbidż i zająć tereny zarówno po zachodniej, jak i po wschodniej stronie Eufratu. Kurdowie, którzy dążą do ustanowienia własnego państwa, nie mają zamiaru oddawać tego, co odebrali z rąk bojowników ISIS.

 

Konflikt turecko-kurdyjski ewidentnie rozlał się na sąsiednie państwo. Jest to w interesie nie tylko Turcji, ale także Iraku i Iranu. Syria również może na tym skorzystać, gdyż Kurdowie w ostatnim czasie po prostu zerwali współpracę z Assadem i niejednokrotnie dochodziło do walk między nimi a syryjską armią. Działania Kurdów są wspierane przez USA i Izrael - mogą oni posłużyć do osłabienia kilku państw jednocześnie, w tym znienawidzonego przez Żydów Iranu.

 

Podsumowując - współpraca Turcji i Syrii nie jest tak oczywista, lecz wraz z Iranem i Irakiem mają wspólny do osiągnięcia cel. Kurdowie najwyraźniej zaczęli być postrzegani jako bojownicy, którzy wykonują polecenia Stanów Zjednoczonych. W takiej sytuacji, zwalczenie Kurdów będzie korzystne dla wymienionych wyżej państw Bliskiego Wschodu oraz dla Rosji, która konkuruje z Amerykanami o wpływy w tym regionie.

 

Źródła:

http://syria.liveuamap.com/

http://www.foxnews.com/world/2016/08/29/pentagon-calls-on-turkey-and-syrian-kurds-to-stop-...

http://www.middleeasteye.net/news/turkey-fight-syrian-kurdish-militia-same-determination-e...

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika RafalT

Turasy pomazańce zapomnieli

Turasy pomazańce zapomnieli przecież że kiedy nie Kurdowie to nie było by Turcji ani imp.osmańskiego .

 

Kurdowie to wielki naród .

 

W kulturze chrześcijańskiej to my Polacy jesteśmy znieważani okłamywani i kontrolowani przez obce mocarstwa narody i Kurdowie są tak samo niszczeni w kulturze islamu .

 

Mocarstwa zatajają prawdziwą historie dziejów Polski i Kurdystanu ( Kurdów ).

 

Turcja zapłaci za niszczenie własnej kultury i historii.

 

Polacy już płacą.

Portret użytkownika TakiSobieKtos

Ja prawde wam powiem o

Ja prawde wam powiem o globalnej wojnie, etc etc...............po prostu ccytqjcie Tal;mud i nawroccie sie bo oko Boze patrzy na wasze czyny...Kurdowie sa przesladowani jak Polacy, bo na rondzie znajduja sie, na weglu, gazie i ropie spia jak my.....Tylko Polacy jescze musza placic konkordatowy haracz, bzzzz, krrrrrrk...Na poczatku cbylo slowo, bsssss, un mot prononce par le Tout Puissant, lol, krrrrr, vous pensez trop. vous, les Polonais, bzzz, krrr.Juz sygnal SOS zostal wyslany przez balize Argos, i juz leca z Oriona zrobic reset naszej cywilizacji, ode mnie zalezy w jakim stopniu, krrrr.

 

 

 

 

 

 

 

rset

Portret użytkownika Mojeimię44

Niech ci co dalej twierdza ze

Niech ci co dalej twierdza ze nie ma globalnej wojny w koncu przetra oczy. Spojrzmy na ilosc panstw zamieszanych w wojne w ciagu jednego czasu.

- syria, irak, iran, liban, libia, ukraina, polska (f-16 w syrii to tez udzial w wojnie), usa i cale nato, rosja, izrael, polowa afryki, arabia saudyjska, jemen i zapewne jeszcze kilka panstw, ktore nie wymienilem.. To jest globalna wojna a rozrasta sie szybciej niz rak w ludzkim organizmie. Wszystko to przez wasza je.......a demokracje. Wszystko. Najgorsze jest jednak to, ze przez wasza wolnosc, ktora was bezprecedensowo finansowo zniewolila gina niewinne dzieci na calym swiecie z glodu. Illuminaci sa winni ale nie odpowiadaja za wasza biernosc. Wasza biernosc to wasza zgoda wiec niema niewinnych. Przez wasz jeba...y telefon, ktory sprawia wam tyle przyjemnosci ginie mnostwo ludzi nie mowiac o reszcitego co sprawia wam przyjemnosc. Ludzie ktorzy chca cos zmienic bardzo czesto przez te wasze je....e spoleczenstwo laduja w psychiatryku bo twierdzicie, ze oni nie rozumieja, ze sa sa chorzy. To wy jestescie uposledzeni bo to wy nie widzicie demonow. Patrzac w tv ja widze je codziennie. Gromkiewicz- walc syjonistka, ktora doprowadzila do najwiekrzego naduzycia w historii Polski poprzez przywlaszczenie gruntow i ziemi w warszawie. Wypie.....j szmato! Pomyslcie ilu ludzi za te pieniadze posplacalo by swoje dlugi? Pewnie wszyscy Polacy. Wezcie teraz skale tego procederu rozluzcie na cala Polske. Wszystkich ich powinno sie wy....c na ta wyspe co kupili. Niech tam soba rzadza.  Obudzcie sie wreszcie i chreszcie i chodzcie ze mna. Kto inny wam pokaze jak zyc? Papierz? Banksterzy? Filantropi? Celebryci? To sa w wiekszosci syjonisci zrozumcie to k....a wreszcie raz na zawsze. To zmijowe plemie przywlaszczajace wszystko na swojej drodze. To sa ludzie szatana. Chcecie, zyc wiecznie czy wietrznie? Sam sres codziennego dnia zabiera wam z 70% zycia i z 70% energi a wy oddajecie ta energie wampirom energetycznym takim jak Macierewicz, Gromkiewicz- walc, Duda i wielu, wielu innym. Przegnac ich raz na zawsze. Wprowadzic archekracje i zamknac nieudany okres w dziejach ziemi raz na zawsze. Biblia mowila wam, ze bedzie to za waszego zycia i jest. Nie spoznilo sie. Wiec wykorzystajmy to i rozliczmy rzad za rzadowe przekrety. Walczcie! IV Rzeczpospolita archekratyczna jest naszym wybawieniem. To nowy swiat. Dawac kochani. 

Portret użytkownika tubylec

"Kto inny wam pokaze jak zyc?

"Kto inny wam pokaze jak zyc?"

 

Tylko nie wpadnij w pychę robiąc za jakiegoś niezastąpionego mesjasza .. bo np. ja nie potrzebuję kolejnych instruktorów od mojego życia, archekracji też, no chyba że będzie mi z nią po drodze i okaże się ustrojem z którym warto współpracować .. bo ogarnięcie mojego życia to moja działka i nikomu tej fuchy nie oddam. Z obserwacji wiem że każdy ustrój, każda partia czy organizacja stworzona przez ludzi wcześniej lub później zostaje przejęta przez syjonistów, którzy są na tyle przebiegli że zawsze umieszczą swoje figury u władzy. A potem już nie problem by zmienić kierunek danej organizacji. Tak więc pytanie które mnie się nasuwa: w jaki sposób archekracja zamierza się obronić przed przejęciem przez syjonistów i co zapewni czystość intencji jej władz?

Portret użytkownika ACHILES

A nie pisałem i nie piszę tu

A nie pisałem i nie piszę tu systematycznie, przez cały czas, że NIE MOŻNA BYŁO I NIGDY, NIE BĘDZIE MOŻNA ZAUFAĆ, dla tego zbója erdogana? 

To osobnik, bez zasad i honoru i doskonale można było o tym się przekonać, odkąd skupował KRADZIONĄ ROPĘ, a to od brodatych dzikusów, a to od KURDÓW własnie i słał za tą ROPĘ uzbrojenie dla wszystkich tych, którzy TEN PIĘKNY NIEGDYŚ KRAJ ZWANY SYRIĄ ROZWALALI I NADAL TO CZYNIĄ. 

  Ale trzeba też uczciwie przyznać z boku, że KURDOWIE, też są sami winni sobie i to dość MOCNO, gdyż się oni tam w tym konflikcie ze wszystkimi KUMALI, nawet z isis zawierali jakieś porozumienia, nie wspominając o sojuszach z szatanami zjednoczonymi.

  ALE ŻAL MI JEST ICH OCZYWIŚCIE, BO TO BARDZO MOCNO POKRZYWDZONY JEST OD DAWNA NARÓD, NA ŚWIECIE. LECZ WALECZNY, BĄDŹ CO BĄDŹ PRZYZNAĆ, TO IM NALEŻY, lecz mają bardzo miernych POLITYCZNYCH Planistów i Strategów .  

Portret użytkownika ACHILES

W woli ścisłości, to nie

W woli ścisłości, to nie Rosjanie ich zdradzili, bo podali im POMOCNĄ DŁOŃ i nawet otworzyli ich przedstawicielstwo w MOSKWIE  jako podmiot SUWERENNY DYPLOMATYCZNY, lecz ci się dali zwieść szatańskiemu pokuszeniu i po pół roku z tego SAMI ZREZYGNOWALI, myśląc, że szatany dadzą im więcej, jak Rosjanie.  A że szatany to szatany i zawsze kusza i zwodzą oszukując, to się sami KURDOWIE przejechali i to właśnie mój wpis MIAŁ NA CELU POKAZANIE, DLA NIEZORIENTOWANYCH, JAK TY SCEPTYKU. 

Portret użytkownika sceptyyk

Achiles, Kurdowie

Achiles, Kurdowie zrezygnowali z Rosjan, ponieważ zajawili, że Rosjanie rozgrywają imi przeciwko turaskom... i tak, trafili z deszczu pod rynnę... A obecie Rosjanie zwąchali się z tym faszystą erdoganem i olali Kurdów i ich marzenia o niepodległośći. Oszukiwali ich i oszukują -tak syjoniści z USA jak i z Rosji...

Portret użytkownika ACHILES

Prawa jest taka, że gdyby

Prawa jest taka, że gdyby szatany, nie podpaliły SYRII i nie stworzyły tego potwora, jakim jest ich szatańskie dziecię isis, to by i KURDOWIE, żyli by tam w spokoju, po dzień dzisiaj w SPOKOJU, TAK JAK TO TRWAŁO JUŻ LAT TYLE, przed tym jak szatany postanowiły rozpalić ten TYGIEL, na bliskim Wschodzie.Kurdowie, pod rządami ASSADA , cieszyli się tam naprawdę sporą autonomią i to znacznie większą, jak to też miało miejsce w IRAKU, pod rządami husajna .

WIĘC, NIE MA SKUTKÓW, BEZ PRZYCZYNY, a przyczyną, są jak zwykle szatany zjednoczone i ich chęć nad wszystkimi panowanie i ich ograbianie.  

Portret użytkownika perflej

Przej*bane mają Ci Kurdowie  

Przej*bane mają Ci Kurdowie  - patrząc po wtępnej, minutowej refleksji odnośnie mapki z posta.

Jednakże jak ktoś z Waszyngtonu (z USA) był na tyle szalony, by "zrobic na siłę" państwo na kontynencie o "wielokrotnie spokojniejszym charakterze" - tj. "wydumał" Kosowo w Europie ... tzn,, że podczas inwazji na Irak w 2003 r. mogli planiści "przewidzieć" powstanie w północnym Iraku państwa pod nazwą * Kurdystan * (dla narodu Kurdów, rządzone przez administrację kurdyjsją ... zapewne państwo pro amerykańskie we własnej doktrynie polityki zagranicznej) ...

I problem "by się zakończył" (alternatywą było jeszcze rozszerzenie wojny o konflikt z Iranem, Syrią - państwa pro rosyjskie ... same problemy), no a teraz po ponad dekadzie to się nie da ot tak ..."zadzwonić do Bagdadu i powiedzieć" ... " "Panie ? A może tak jednak ... północny Irak to już nie Wasz jest ? etc." 

USA to jednak nie jest "mistrz od rozwiązywania problemów światowych-globalnych, a może mniejszych, czyli regionalnych" ... bardzo słabo sobię radzą USA również w "jakimkolwiek doradztwie" - widać to po sytuacji tzw. * Kurdystanu *  na tle Kosowa ... no i u nas jeszcze "za miedzą ... na Ukrainie" ... widać jak na dłoni ich doradztwo "nieprofesjonalno-niekompetentne", by nie powiedzieć wprost, że "ktoś jest po prostu świrem albo wariatem etc."

Strony

Skomentuj