Trzystumetrowa asteroida 2014 HQ124 minie Ziemię w odległości trzech dystansów do Księżyca

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Aż strach pomyśleć, gdy zdamy sobie sprawę, że już 8 czerwca w okolicy Ziemi przeleci bardzo duża asteroida, która została odkryta dopiero 23 kwietnia 2014 roku.

 

Na szczęście według specjalistów z NASA asteroida nie uderzy w Ziemię, czyli tym razem nam się udało, ale czas od wykrycia ciała niebieskiego wielkości Stadionu Narodowego, a jego przelotem wydaje się niepokojąco krótki. Gdyby taka asteroida była na kursie kolizyjnym z Ziemią, mielibyśmy mało czasu na reakcję. Asteroida oznaczona jako 2014 HQ124 będzie nas mijać w odległości trzykrotnie większej niż średni dystans z Ziemi do Księżyca.

 

Obiekt został wykryty za pomocą należącego do NASA teleskopu kosmicznego Wide-Field Infrared Survey Explorer, który prowadzi stały proces mapowania nieba. Sam przelot będzie można obserwować dzięki teleskopom oferującym transmisje w sieci, na przykład Slooh telescope. Prezentacja online rozpocznie się około 8 czerwca o 18:30 UTC.

Asteroida 2014 HQ124 ma około 352 metry średnicy. Porusza się z prędkością 14 km/s, czyli 17 razy szybciej niż kula wystrzeliwana z karabinu. HQ124 jest 20 razy większa niż asteroida, która spadła na Czelabińsk w lutym ubiegłego roku. Zderzenie z takim ciałem niebieskim byłoby równoznaczne z eksplozją dużej bomby wodorowej liczonej w megatonach trotylu.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaron22

352 metrowy kamień, który

352 metrowy kamień, który walnął by w Ziemię, mógłby zniszczyć mały kraj, a dla reszty świata sporwadzić zmiany klimatu na wiele lat. Do tego gospodarka światowa uległaby zniszczeniu, a w szczególności produkcja żywności - wystarczy pół roku nuklearnej zimy. Zaczęły by się rozruchy i niepokoje społeczne na całej planecie, co doprowadziłoby do upadku społeczno gospodarczego całych państw. W obecnej chwili nie potrzeba 10km kamienia by zniszczyć cywilizację ludzką. Wystarczy obiekt, który zachwieje światową gospodarką. Tylko o tym się nie mówi...

Portret użytkownika Obserwatorka

Jakieś 5 min temu (godz 1:00,

Jakieś 5 min temu (godz 1:00, Szczecin) widziałam kulę, a za nią był jakiś pył. Robiła się coraz większa a później zniknęła za dzrzewami. Leciała dosyć wolno. Zrobiłam kilka zdjęć, ale nic na nich nie wiadać. Zapewniam, że wyglądała przerażająco.  Rano przegram zdjęcia i zobaczę jak to na komputerze wygląda. 

Portret użytkownika pako1205

"Zderzenie z takim ciałem

"Zderzenie z takim ciałem niebieskim byłoby równoznaczne z eksplozją dużej bomby wodorowej liczonej w megatonach trotylu." Tak,tylko w setkach,czy tysiącach megaton te liczenie? Upadek w głębokie wody oceanu tego "kamyczka"...,trudno sobie wyobrazić skalę pozamiatania na wybrzeżach.Dla przypomnienia:45 metrowy,żelazny meteor,to ok 300.000 ton.Oto dobrze wszystkim znany zapewne kraterek(ok.1,5km średnicy)w stanie Arizona,po impakcie takiego meteoru,jak wspomniałem wcześniej.Foto:Wikipedia

Strony

Skomentuj