Trzy pokarmy zmieniają mikrobiom jelitowy, wydłużając życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy stwierdzili, że istnieją trzy sposoby na wydłużenie oczekiwanej długości życia. W tym celu należy na bieżąco dodawać do diety trzy produkty. Stanowią prawdziwe antidotum na jelita, zdolne wyleczyć mikrobiom po destrukcyjnym wpływie środowiska.

 

Podczas badania eksperci zidentyfikowali trzy bakterie, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i starzenie się człowieka. Są to mikroorganizmy z rodzaju Bacteroides, a także christensenella i ackermantia. Okazało się, że te pierwsze mają negatywny wpływ na organizm, dlatego wraz ze spadkiem ich liczby poprawia się stan zdrowia. W miarę wzrostu bakterii z pozostałych dwóch populacji stan zapalny zmniejsza się, a metabolizm tłuszczów i cukrów poprawia się.

 

Oczekiwaną długość życia można wydłużyć, jeśli mikrobiom zawiera odpowiednią równowagę bakterii. W tym celu naukowcy zalecają dodanie do diety trzech produktów. Po spożyciu jelita są skolonizowane odpowiednimi mikroorganizmami.

 

Po pierwsze - prebiotyki. Składnik ten można uzyskać stosując fermentowane produkty mleczne. Wraz z przyjmowaniem prebiotyków wzmacnia się układ odpornościowy w jelitach. Odżywiają również mikrobiotę, zapewniając zdrowe starzenie się.

Po drugie - warzywa. Produkty te zawierają kilka dobroczynnych składników. Zielone warzywa liściaste są źródłem specyficznych cukrów, które stymulują wzrost pożytecznych bakterii. Inulina z czosnku, cebuli i karczocha działa jak prebiotyk. Zielone warzywa liściaste zawierają również błonnik wspomagający zdrowie jelit.

 

Dodatkowo należy spożywać produkty fermentowane. Wystarczy kiszona kapusta, ogórki czy popularne ostatnio kimchi, a także kefir i jogurt. Mogą one zmniejszyć stan zapalny w całym ciele. Powodem jest to, że takie pokarmy mogą wpływać na biliony bakterii w jelitach.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prorocznia

Zabrakło mi wstępu "jak

Zabrakło mi wstępu "jak donoszą amerykańscy naukowcy". Znajoma cierpi na zdiagnozowany przez lekarza-fachowca

"zespół jelita drażliwego" Musiała przejść na dietę FODMAP  żeby nie brać leków do końca życia. Tydzień temu czytam, że ten "zespół" został wymyślony przez firmy farmaceutyczne, podobnie jak "wysoki cholesterol powyżej 200 jednostek".

Żeby bakterie pochodzące z mleka krowiego hulały, musielibyśmy mieć dostęp do MLEKA, a nie do płynu UHT.

A skoro o diecie. Znalazłem ciekawostkę. Jak Polacy radzili sobie przez wieki z niedoborem witaminy D3?- Zimą jedli dużo masła! ( podkreślam słowo MASŁA, z prawdziwego mleka) Masło plus chleb na zakwasie zamiast suplementów.

Gdy rok temu słuchałem wywiadu z amerykańskim lekarzem odnosnie kowidozy, zazdrościł Polakom kultury jedzenia kiszonek, które bardziej chronią przed wirusem niż iwermektyna.

Skomentuj