Trzy kolejne tajemnicze rozbłyski radiowe wykryte w Drodze Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Magnetar SGR 1935 + 2154, który w kwietniu wyemitował pierwszy zarejestrowany szybki rozbłysk radiowy z wnętrza Drogi Mlecznej, zrobił to ponownie, dając astronomom kolejną szansę na rozwiązanie tajemniczej kosmicznej zagadki.

Niedawno, 8 października 2020 roku, dzięki pracy naukowców z kanadyjskiego projektu CHIME/FRB odkryto, że gwiazda SGR 1935 + 2154, wyemitowała trzy milisekundowe rozbłyski radiowe. Następnie radioteleskop FAST wykrył coś innego - impulsową emisję radiową odpowiadającą okresowi obrotu magnetara. Innymi słowy te trzy wybuchy wystąpiły w tym samym okresie rotacji gwiazdy. 

 

Do kwietnia tego roku szybkie rozbłyski radiowe (FRB) były rejestrowane tylko poza naszą galaktyką, zwykle ze źródeł oddalonych o miliony lat świetlnych. Pierwszy został odkryty w 2007 roku i od tego czasu astronomowie próbują dowiedzieć się, co je powoduje. Jak sama nazwa wskazuje, FRB - ang. Fast Radio Burst - to wybuchy niezwykle silnych fal radiowych występujących w kosmosie, z których niektóre uwalniają więcej energii niż setki milionów słońc. Zwykle trwają tylko milisekundę.

 

Ponieważ większość źródeł szybkich błysków radiowych wydaje się emitować je tylko raz, są one wysoce nieprzewidywalne. Ponadto te, które wykrywamy, zwykle pochodzą z tak odległych rejonów kosmosu, że teleskopy nie są w stanie rozróżnić poszczególnych gwiazd i określić źródła sygnału. Obie te cechy utrudniają śledzenie FRB nawet do dokładnej galaktyki źródłowej, nie mówiąc już o konkretnej gwieździe.

 

Ale SGR 1935 + 2154 jest "tylko" 30 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Po raz pierwszy FRB z tego miejsca powstało 28 kwietnia 2020 r. Wykryto wtedy emisję potężnego milisekundowego impulsu nazwanego FRB 200428. Po dostosowaniu siły sygnału do odległości zjawiska ustalono, że FRB 200428 nie był tak potężny, jak pozagalaktyczne szybkie rozbłyski radiowe - ale wszystkie inne parametry odpowiadały innym takim rozbłyskom. Jak dotąd niewiele wiemy o tych trzech nowych wybuchach. 

 

Ponieważ naukowcy wciąż pracują nad danymi, możliwe, że niektóre z odkryć mogą się zmienić. Ale teraz możemy powiedzieć, że te nowe rozbłyski są podobne, ale nie są takie same jak FRB 200428. Wybuchy były nieco słabsze niż poprzednie, ale nadal niewiarygodnie silne i trwały tylko kilka milisekund.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj