Trzy huragany czwartej kategorii utworzyły się jednocześnie na Oceanie Spokojnym

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Obecnie na Pacyfiku można obserwować rzadkie zjawisko naturalne. Uformowały się trzy potężne tajfuny odpowiadające huraganom czwartej kategorii, Kilo, Ignacio i Jimena.

 

Meteorolodzy przyznają, że to rzeczywiście rzadkie zjawisko aby aż trzy huragany o tej sile rozpoczęły jednocześnie przejście przez Pacyfik. Tajfun Kilo wieje z prędkością 220 km/h i jeszcze w sobotę znajdował się dokładnie po południowo-zachodniej części Hawajów.

Tajfun Jimena - źródło: NASA

Z kolei znajdujący się nieco dalej Ignacio wiał ze średnią prędkością 230 km/h. Zdecydowanie najsilniejsze podmuchy wiatru wytworzył znajdujący się na wschód od Hawajów huragan Jimena. W jego obrębie momentami wiało z prędkością dochodzącą do 250 km/h. Tajfun Kilo był ostatnim z trzech, które osiągnęły status kategorii 4. Stało się to w sobotę.

Źródło: Weather Channel

Burze tropikalne o maksymalnej prędkości wiatru w granicach 250 kilometrów na godzinę, występujące na Atlantyku, klasyfikowane są jako huragany czwartej kategorii. Jest to druga co do wielkości kategoria tego typu zjawisk pogodowych w specjalnej skali Saffira-Simpsona określającej siłę oddziaływania huraganu.

 

Eksperci twierdzą, że jest to pierwszy udokumentowany przypadek pojawienia się w tym samym czasie w centralnej i wschodniej części Pacyfiku trzech odpowiedników huraganów czwartej kategorii. Ponadto, jest to również pierwsza obserwacja trzech dużych tajfunów w obrębie basenu Oceanu Spokojnego w tym samym czasie.

Źródło: NOAA

Specjaliści sugerują, że ta niewątpliwa nieprawidłowość ma jakiś związek z efektem El Nino, który cały czas rośnie w siłę właśnie na Pacyfiku. Wydaje się to całkiem prawdopodobne, że ta okresowa anomalia cieplna na Pacyfiku, może w jakiś sposób indukować potężne tajfuny.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Xerxes

Czego ty oczekujesz, ten

Czego ty oczekujesz, ten portal to zbieranina największych oszołomów z Polski... Jeden lepszy jest tutaj od drugiego i każdy bredzi o jakiś proroctwach, przepowiedniach, NWO, wszechobecnych Żydach itd ...

Strony

Skomentuj