Trzy asteroidy przeleciały bardzo blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niedawno odkryta asteroida 2020 KC5 przeleciała w zeszły piątek, w odległości 371 002 km od powierzchni naszej planety. Jest to już 44 znana asteroida przelatująca w odległości mniejszej niż księżycowa, od początku roku i szósta tego miesiąca.

 

Asteroida 2020 KC5 należy do grupy planetoid Apollo i została po raz pierwszy zaobserwowana w ramach projektu Pan-STARRS 2, za pomocą teleskopu w Haleakala na Hawajach. Zidentyfikowano ją 26 maja, czyli zaledwie 3 dni przed jego bliskim zbliżeniem. Szacunkowa średnica tego obiektu wynosi od 9 do 20 metrów. Oczekuje się, że asteroida zbliży się do planety z odległości 0,00248 jednostek astronomicznych, co jest prawie równoważne średniej odległości między Ziemią a Księżycem.

 

Kolejna asteroida, która w piątek minęła Ziemię to 2020 KV1. Podczas swojego podejścia to ciało niebieskie znajdowało się około 0,02584 jednostek astronomicznych, co odpowiada odległości około 3,8 miliona kilometrów. Szacuje się, że ta asteroida również ma średnicę około 20 metrów i leci przez Układ Słoneczny ze średnią prędkością ponad 34 tysięcy km/h.

 

Ostatnią asteroidą, która zbliżyła się do Ziemi, jest ciało niebieskie znane jako 2020 KO4 . Według astronomów, ta asteroida ma szacunkową średnicę około 24 metrów. Najbardziej zbliżyła się do Ziemi w piątek, kiedy znalazła się 610 tysięcy kilometrów od powierzchni naszej planety. 

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika angelus

Jak kilkakrotnie pisałem tu i

Jak kilkakrotnie pisałem tu i na IM ciała kosmiczne im wieksze, tym bezpieczniej odrzuca je "wiatrak grawitacyjny" Ziemi. Pozostałe, mniejsze przelatują bliżej i są zagrożeniem.  "Skrzydła wiatraka" są dla nich za wiotkie i przedotają SIĘ PRZEZ NIE...

Skomentuj