Trzęsienie ziemi z Włoch zaskoczyło sejsmologów

Kategorie: 

facweb.bhc.edu

Potężne trzęsienie ziemi, do jakiego doszło kilka dni temu we Włoszech wywołało konsternacje w środowisku sejsmologów. Było bardzo silne, płytkie i nietypowe. W wyniku wstrząsów zburzonych zostało wiele zabytków i budynków. Tak silne trzęsienie w tej okolicy nie ma precedensu i naukowcy twierdza, ze były to najsilniejsze wstrząsy od tysięcy lat.

 

Dane wskazują, że trzęsienie miało magnitudę 6 stopni w skali Richtera i wystąpiło o 4 rano 20 maja 2012. Było to trzęsienie, które powstało w wyniku zderzenia dwóch płyt tektonicznych, ale głębokość oszacowana przez włoskich naukowców to jedynie 5 km pod gruntem a to już mocno zaskakujące.

 

Naukowcy dziwią się tez, ponieważ od epicentrum do spojenia płyt tektonicznych jest dość spora odległość, bo aż 750 kilometrów i spodziewano się, że nawet gdyby doszło do trzęsienia to powinno być znacznie głębiej.

 

Gdyby te wstrząsy wystąpiły 500 kilometrów pod gruntem wstrząsy nie byłyby tak niszczące, bo energia kinetyczna zdążyłaby się rozproszyć. Przy tak płytkim zjawisku budynki znajdujące się w okolicy po prostu nie wytrzymują dużego przyspieszenia gruntu.

 

Przyczyn trzęsienia we Włoszech i dzisiejszego zjawiska w Bułgarii naukowcy upatrują w ruchu płyt tektonicznych a zwłaszcza płyty afrykańskiej wbijającej się w płytę eurazjatycką. Nietypowe zjawiska sejsmiczne, jakich doświadczamy ostatnio w Europie mogą nastrajać pesymistycznie głównie, dlatego, że nikt nie rozumie ich przyczyn ani nikt nie wie czy to tylko przygrywka przed aktywnością, jaka może dopiero spotkać nasz kontynent.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szaman

Myślę,  że przyczna większej

Myślę,  że przyczna większej aktywności seismicznej tkwi w jądrze Ziemi. Podobno , mimo, że jądro stygnie, jest też możliwość odwrócenia tego procesu i miejscowego stopienia.  Jestem przekonany, że jakąś rolę grają tu siły grawitacji. Te procesy są praktycznie nie zbadane. Lepiej znamy chyba procesy zachodzące na Słońcu.

Portret użytkownika oyciec

Moi drodzy  Płyta Afrykańska

Moi drodzy Płyta Afrykańska tektoniczna pod wpływem wzmożonej aktywności słonecznej od kilku miesięcy rozszerza się. Nasze Słoneczko na chwile obecną nie zamierza spuścić z tonu. Procesy, które zachodzą i będą zachodzić w miejscu zderzenia płyt będa się nasilać. Właśnie dlatego (bezpośrednie odziaływanie protonów) zjawisko to ma cechy zjawiska powierzchniowego (do 5 km) a nie wgłebnego. Naukowcy do tej pory nie brali po uwagę odziaływania  (napromieniowywania) do strony zewnętrznej płyt. Niestety dostrzegam też zbieżność lokalizacji zachodzących zjawisk z przepowiedniami starymi jak nasza cywilizacja. Półwysep Apeniński może wkrótce zniknąć. Panie Boże spraw, aby dusze przebywające na tym terenie zdążyły zawierzyć Tobie.Z Bogiem

Portret użytkownika szaman

Aktywność słoneczna jest

Aktywność słoneczna jest bardzo niska w porównaniu z latami osiemdziesiątymi. Twoja teoria ma luki. To maximum jest najniższe od 100 lat i udowodnij mi, że jest inaczej. Chyba , że wystarczą ci burze klasy C.

Portret użytkownika oyciec

Masz rację, że w latach

Masz rację, że w latach wypadjących na maksimum jest stosunkowo niska, zwróć jednka uwagę, co działo się przed maksimum i co będzie zapewne po. Mam tu na myśli lata 2005-2007. Tego wpływu zapewne już nie da się z bagatelizować. Szaman masz ochotę podciągnąc te wstrząsy pod HARP ale nic  z tego :). Jest dokładnie odwrotnie co niektóre grupy (tak jak kiedys kapłani egipscy) pod przykrywka naturlanych zjawsisk przyrodniczych próbują bawić się kosztem ludu.Z Bogiem

Portret użytkownika Alicja

Niestety to co ukradli Nikoli

Niestety to co ukradli Nikoli Tesli a co wynalazl i opracował  dla polepszenia bytu wszystkich ludzi  jest  zbudowane  na bazie ukradzionych przez CIA  Jego  wynalazkach wykorzystywane przez amerykańcow do zastraszani i wyzysku ludzi.HAARP  od kilku lat niszczy i zastrasza 'modyfikując " pogodę ,niszcząc ,zatapjając zasiewy,zbiory.Ci bezduszni humanoidzi chca udowodnić że dadzą sobie rade i z Bogiem.

Portret użytkownika Milkman

to oczym ty mówisz to

to oczym tymówisz to jestświęta prawda, już za młodu kiedy jeszczenie było komputerów, ani internetu, byłyza to książki, i filmy oparte na faktach i wieleinnych przekazów ustnych że były robionetajne badania, z wykorzystaniem fenomenuNikoli Tesli, a także experymenty AlbertaEinsteina oparte na zagięciu czasoprzestrzenii światła, pierwszy experyment był przeprowadzony w Philadelphi w 1943r,a potem był objęty tajemnicą aż do dzisiejszegodnia, i co do tej pory nie zrobiono żadnegopostępu ? dziwne że na ten temat cisza !ludzie jedynie teraz mówią że to teorie spiskowebo tak naprawde nic nie wiedzą, pasą się TVa do powiedzenia mają najwięcej.Popieram twoją wypowiedz.Pozdrawiam

Strony

Skomentuj