Trzęsienie ziemi w okolicach uskoku Nankai może spowodować setki tysięcy ofiar

Kategorie: 

kzlam36.wordpress.com

Bardzo niepokojąco brzmią informacje dobierające do nas z Japonii. Trzęsienie ziemi z 11 marca 2011 roku udowodniło, że prowadzone do tej pory symulacje zakładające maksymalną możliwą magnitudę o wielkości 8 stopni w skali Richtera były mocno niedoszacowane. Uskok Tohoku był w stanie wyzwolić trzęsienie o magnitudzie przekraczającej 9 stopni. Niestety Japonia ma jeszcze jeden niebezpieczny uskok, Nankai, i gdyby tam doszło do podobnego trzęsienia ofiar mogłyby być setki tysięcy.

Naukowcy debatują na temat prawdopodobieństwa wystąpienia silnego trzęsienia ziemi w pobliżu stolicy tego wyspiarskiego kraju. Uskok Nankai jest znacznie bardziej na południe i ewentualna "dziewiątka"  w takim miejscu skutkowałaby tsunami wielkości nawet 35 metrów, które uderzyłoby na wyspy Sikoku, Tokai, Kinki i Kiusiu. Według symulacji może zginąć do 300 tysięcy osób. Większość zginie w tsunami, ale jedna trzecia zginie w domach, pod gruzami.

Gdyby ziścił się czarny scenariusz, to ofiar wielkie miasta jak Tokio czy Osaka nie uniknęłyby zalania. Taka apokaliptyczna przyszłość musi się wydawać Japończykom bardzo realna, ponieważ prowadzone są działania w celu przygotowania na takie zjawisko. Ostatnio obserwowane wzmożenie aktywności sejsmicznej w obrębie Pacyfiku może tylko pogłębić niepokój.

Japońskie władze zdają sobie sprawy, że jedyne, co mogą zrobić to doskonalenie metod predykcji trzęsień oraz skutecznej ewakuacji, która może pozwolić uniknąć wielkiej ilości ofiar lub przynajmniej w pewien sposób ją zredukuje. Warto przypomnieć, że Japończycy prowadzili ostatnio próbne odwierty w dnie morskim nad uskokiem Nankai. Niektórzy mogliby powiedzieć, że mogą się doigrać takimi wierceniami. Geofizycy twierdzą, że odwierty pozwolą lepiej ocenić zagrożenie i dadzą możliwość budowy ewentualnego systemu wczesnego ostrzegania.


 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lolx

W okoliach Alaski

W okoliach Alaski prawdopodobnie jest biegun magnetyczny ziemii i dlatego tam trzęsie a w okoliach japonii nie wiem może i tam się jakoś on przesuwa albo coś może i w okolicach Alaski i Japonii ten biegun jest i stąd mamy takie a nie inne efekty . Wg mnie to powolone przebiegunowanie ziemii i tyle i my wpływu na to nie mamy żadnego. 

Skomentuj