Trzęsienie ziemi w Kaszmirze spowodowało panikę mieszkańców

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczoraj na terenie Kaszmiru doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,8 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Jammu w Kaszmirze oraz przygranicznym regionie Himachal Pradesh.

 

Głębokość wstrząsów wyniosła około 17 kilometrów pod powierzchnią ziemi.  Sejsmolodzy hinduscy określili to trzęsienie umiarkowanym. Drżenie i kołysanie budynków raportowano w New Delhi i innych regionach północnych.  Jednak najbardziej odczuwalne wstrząsy były w dużych częściach Himachal Pradesh, Jammu i Kaszmiru, a także Haryana i Punjabu. Mimo, że trzęsienie trwało sześć do siedem sekund to spowodowało panikę w niektórych miejscach, szczególnie w terenach górzystych.

Według doniesień agencyjnych zgłoszono dużą liczbę pęknięć budynków. W letniej stolicy Kaszmiru Srinagar i innych częściach doliny, ludzie wybiegali w panikę z domów i miejsc pracy. Możliwość wstrząsów wtórnych oceniana jest przez miejscowych naukowców jako dosyć niska.

Kaszmir jest położony w narażonym na trzęsienia ziemi regionie, w którym już wielokrotnie powstawały ogromne zniszczenia w wyniku oddziaływania trzęsień ziemi. Najbardziej niszczycielskie z nich wystąpiło w dniu 8 października 2005 r. Bywa ono tez zwane Wielkiem Trzęsieniem Pakistańskim.

W jego wyniku zginęło wtedy ponad 40 tysięcy osób. Wtedy kataklizm nawiedził obie części podzielonego Kaszmiru. Zmierzono wtedy magnitudę 7,8 w skali Richtera. W kwietniu 16, trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera wstrząsnęło granicznym regionem Pakistanu i Iranu. Mieszkańcy Kaszmiru mają wszelkie powody do niepokoju.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj