Trzęsienie ziemi w Birmie zniszczyło wiele cennych zabytków

Kategorie: 

Źródło: Internet

Tego samego dnia gdy cały świat patrzył na skutki tragicznego trzęsienia ziemi we Włoszech w Birmie doszło do wstrząsów o sile 6,8 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w centralnej części kraju. Okazało się, że na skutek tego zjawiska doszło do wielu zniszczeń starożytnej buddyjskiej zabudowy.

 

Większość uszkodzonych lub zniszczonych budynków jest zlokalizowana w mieście Bagan. To właśnie tam znajdują się tysiące pagód i świątyń buddyjskich, zbudowanych między IV a IX wieku. Wstępny bilans wskazuje, że w Bagan uszkodzone zostało przynajmniej 200 budynków. W sumie na skutek tego zjawiska zginęły trzy osoby. Wstrząsy były odczuwalne w Birmie, Bangladeszu i kilku stanach w Indiach.

Trzęsienie, które nawiedziło Myanmar, jak teraz nazywana jest Birma, miało głębokość około 90 km zatem nie było ekstremalnie płytkie jak to włoskie, którego hipocentrum zlokalizowano na 4 km. Mimo to zniszczenia są spektakularne. Stało się tak główne z powodu występowania w tej okolicy architektury nieprzystosowanej na wyzwania sejsmiczne. Zniszczenie starożytnych budowli jest też niewątpliwie niepowetowaną stratą dla światowego dziedzictwa.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Widać wszystko jest

Widać wszystko jest spruchniałe i z cegły, jeszcze kilka trzęsień ziemi i sięrozlecą zabytki hinduizmu. W Polsce też mamy trzęsienia ale polityczne, ostatnio jednym z trzęsień było wystąpienie Księdza Międlara, który ośmielił się mowić prawdę o sytuacji Polaków i Polski ! Momentalnie oskarżono go o najgorsze rzeczy, bo wiadomo że działa na rzecz prawdziwej partii ONR i Ruchu Narodowego ! "Niestety przewielebny ksiądz Jacek Międlar najwyraźniej o tym zapomniał i w swoich kazaniach zaczął poruszać tematy polityczne – w dodatku wbrew zaleceniom Judenratu „Gazety Wyborczej”, która natychmiast podniosła alarm. Spłoszeni tym klangorem zwierzchnicy księdza Międlara z Zakonu Księży Misjonarzy natychmiast podkulili pod siebie ogony i zakazali mu wszelkich publicznych wypowiedzi. Wszelkich – a więc również nawet i takich, w których ksiądz Międlar uwielbiałby Trójcę Przenajświętszą. „Stąd nauka jest dla żuka”, że kiedy zamiast zwyczajnego chrześcijaństwa mamy „judeochrześcijaństwo”, Trójcę Przenajświętszą owszem – można nadal uwielbiać – ale tylko w sposób zatwierdzony przez Judenrat odpowiedniego szczebla. Tymczasem przewielebny ksiądz Międlar jakby nie przyjmował tego do wiadomości, wypowiada się publicznie jak gdyby nigdy nic, na co niezależne media głównego nurtu wprost nie znajdują wyrazów oburzenia. Ciekawe, że kiedy w podobny sposób buntował się przewielebny ksiądz Wojciech Lemański, to te same media nie mogły się go nachwalić, oburzając się na krwawego arcybiskupa Henryka Hosera, jako sprawcę męczeństwa księdza Lemańskiego. Ale ksiądz Lemański wprawdzie się buntował, ale buntował się zgodnie z dyrektywami Judenratu, podczas gdy ksiądz Międlar lekce je sobie waży, przez co pogrąża się w sprośnych błędach Niebu obrzydłych. Jak bowiem wiadomo, nacjonalismus, zwłaszcza nacjonalismus mniej wartościowego narodu tubylczego, został potępiony – oczywiście z wyjątkiem nacjonalizmu żydowskiego oraz – w drodze wyjątku – nacjonalizmu ukraińskiego, dla którego życzliwe zrozumienie znalazła sama pani Anna Applebaum."

http://www.bibula.com/?p=89342

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj