Trzęsienie ziemi z Pakistanu spowodowało powstanie nowej wyspy

Kategorie: 

Nowa wyspa w okolicy Pakistanu - Źródło: twitter

Wczoraj donosiliśmy o potężnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w Pakistanie. Według władz zginęło w nim 170 osób a zniszczeniu uległo 30% domów w okolicy epicentrum. Okazało się też, że na Morzu Arabskim, u wybrzeży Pakistanu powstała nowa wyspa.

 

Nowy ląd powstał kilkaset metrów od pakistańskiego portu Gwadar. Według USGS trzęsienie ziemi miało wielkość 7,7 stopi w skali Richtera, ale to raczej niezwykłe, żeby wstrząsy powodowały powstawanie nowych wysp. Zwykle dzieje się tak w wyniku erupcji wulkanicznych, ale w tym wypadku nie ma o tym mowy.

Foto:Noor Moshin

Wyspa nie jest zbyt duża, bo ma od 6 do 12 metrów wysokości i około 30 metrów szerokości. Sejsmolodzy spekulują, że za powstanie wyspy może być odpowiedzialny aktywowany podmorski wulkan błotny. Miejscowi przypominają o przypadku z 1968 roku, kiedy po dużym trzęsieniu ziemi również powstała nowa wyspa, która pozostała przez rok, po czym zniknęła z powierzchni morza.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj