Trzęsienie ziemi o sile niemal 7 stopni dotknęło Gwatemalę

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Dzisiaj w Gwatemali doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.9 stopni w skali Richtera. Wystąpiło ono w okolicy wulkanu Tajumulco.

 

Według instytutów geofizycznych, głębokość tego trzęsienia wynosiła około 105 km po ziemią. W okolicy stu kilometrów wokół epicentrum mieszka ponad 6,5 miliona osób, zatem wstrząsy mogły wywrzeć duży wpływ na lokalną społeczność. 

 

Wstrząsy były odczuwalne nie tylko w Gwatemali, ale również w Salwadorze, Belize, w Hondurasie i w Meksyku. Naukowcy ostrzegają, że w najbliższych dniach w tej samej okolicy może dojść do silnych wstrząsów wtórnych.

Jeden z mieszkańców powiedział, że przed trzęsieniem ziemi usłyszał, że jego psy głośno szczekają i zachowują się bardzo dziwnie. Chwilę potem wszystko się rozpoczęło. Kołysały się żyrandole, gasły światła. W okolicznych miasteczkach zniszczone zostało wiele budynków. Dodatkowo uszkodzeniu uległo wiele linii energetycznych. Lista ewentualnych ofiar nie jest w tej chwili znana. 

Naukowcy poinformowali. że to trzęsienie ziemi trwało tylko przez 6 sekund, a jego wielkość w epicentrum osiągnęła od 6,9 do 7 stopni w skali Richtera. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj