Trzęsienie ziemi o sile 4 stopni, w Polsce

Image

http://geofon.gfz-potsdam.de/eqinfo/event.php?id=gfz2012akil

Do nietypowego trzęsienia ziemi doszło w Polsce. Instytuty sejsmiczne klasyfikują siłę wstrząsów na cztery stopnie w skali Richtera.

 

Do trzęsienia doszło w zaskakującym miejscu, w okolicy Jarocina. Nie ma tam górnictwa konwencjonalnego. Nie jest wykluczone, że wstrząs może być wynikiem wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego. Głebokość wstrząsów nie jest duża i sięga w zależnosci od instytutu od 8 do 10 kilometrów. Epicentrum znajdowało się w okolicy miejscowosći Żerków.

[gmap markers=big blue::52.07212056879147,17.571945190429688 |zoom=8 |center=52.05249047600099,17.578125 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

Czwarty stopień w skali Richtera oznacza, że wstrząsy były odczuwalne przez ludność cywilną. Zaniepokojeni mieszkańcy dzwonią do służb porządkowych dopytując się o przyczynę zjawiska. Ta jednak nie jest znana. Przedstawiciele władz lokalnych i straży pożarnej informują, że jakkolwiek wstrząsy były odczuwalne to nie ma doniesień o jakichkolwiek uszkodzeniach budynków.

 

Eksperci przyznają, że trzesienie ziemi w Wielkopolsce to nie jest nic normalnego. Od razu też pojawiły się pytania czy przyczyną wstrząsów nie były odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego. Wiadomo, że takie prace geologiczne są prowadzone w okolicy ale nikt nie chce powiazać tego z tym zjawiskiem. 

 

 

0
Brak ocen

Jasny gwint,zawsze podają wszędzie w skali richtera,aż tu nagle wszystkie portale dzisiaj wyskoczyły z jakimś marcellem...niech ktoś lepiej napisze ile to jest w skali richtera.

0
0

Europejski instytut EMSC podaje 4,0 w skali Richtera .Jeśli ktoś kręci to prawdopodobnie z powodu gazu łupkowego .

0
0

Przeglądałam wasnie mapy geologiczne i tamtędy przebiega niewielki uskok tektoniczny. Więc coś sie jednak dzieje poza kopalniami , na które się zrzuca u nas winę.

0
0

Dodane przez arbuz (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Dobrze że podałeś wypowiedź profesora.Uskok w tym regionie idzie z północy na południe.Od niego odchodzą dwa mniejsze w kierunku Sudetów przez obszar zagłębia miedziowego i dochodzą do Uskoku Brzeżnego Sudeckiego.Wzgórza Strzelińskie dały na dniach parę wstrząsów,zagłębie także.Ukraina dziś dała 4.4.Komora magmy pod Novo Kostel też i pod Lacher See także.Bardzo duzo wstrząsów jest na Górnym Śląsku i tam grozi górnikom obecnie najbadziej aktywny uskok w Polsce.a co do profesora jak jest praca to się liczy kasa,chata,bryka a uczymy się jedynie na błędach i po szkodzie

0
0

Faktycznie w naszym regionie chcą kontynuować poszukiwania gazu łupkowego.I też tak samo myslałem ale wstrząs jest wyrażny zaraz pokaże różnice między tymi wydarzeniami:

Gaz łupkowy i mikrosztrzelinowanie

http://hp.igf.edu.pl/~pwiejacz/c/KWP.active.gif

Dzisiejszy wstrząs pod spodem

http://hp.igf.edu.pl/~pwiejacz/c/OJC.active.gif

http://hp.igf.edu.pl/~pwiejacz/c/KSP.active.gif

Byłem nad uskokiem i widziałem dokładnie jak stado gęsi poderwało się do chaotycznego lotu a za dwie minuy leciały w panice inne ptaki(łabędzie),drapiezników nie było.OK 0,5-! km na północny zachód od Bojanowa też był na dniach mały wstrząs ale tam robią S5 to się zgodzę bo głębokość 0 km 2 ml

0
0

Ostatnio Jackowski powiedział, że duże miasto na południu czy Śląsku legnie w gruzach. Czyżby się zaczynalo?

0
0

Dodane przez angelraphael w odpowiedzi na

Jarocin - Południe Polski , Jarocin - duże miasto ... hahaha nic nadzwyczajnego ten wstrząs, w Pleszewie nic nie było czuć a do Jarocina czy Żerkowa, skąd dzwonili panikujący ludzie <co jest> jest maks 30 km.

0
0

Pewnie to nic takiego i nikt tego nie ze sobą nie łączy ale wczoraj słońce było najbliżej ziemi, a tutaj nagle tajemnicze trzęsienie ziemi w Polsce hmm ?

0
0

Przepowiednie Jackowskiego można interpretować tak samo jak przepowiednie Nostradamusa, było powiedziane lecz nie jest wszystko pewne , jest punkt widzenia w ktorym rozgrywa sie najgorszy mozliwy scenariusz, scenariusz w ktorym MY jesteśmy reżyserami, musieli pocichu ten łupkowy gaz zaczynac wydobywać dlatego sie planeta burzy, nawet w takim miejscu jak Polska gdzie trzęsienia ziemii są rzadkie, nadzieja w nas ludziach abysmy nie pozwalali więcej dawaj wwiercać sie w nasz oragnizm zwany domem czy ziemią.
Pozdrawiam

0
0

Dodane przez Rasta4Peace w odpowiedzi na

A tam gaz łupkowy. Wode z mózgu Ci zrobili. Trzęsienia ziemi z powodu wydobycia łupków... to są bzdury. Plotki. Rosyjski lobbing. Łupki są ogromną szansą na częściowe chociaż uniezaleznienie się Polski od Rosyjskiego gazu.

Poczytaj najpierw trochę, a nie od razu pisać głupoty.

 

"po cichu gaz łupkowy musieli wydobywać" - po cichu, przyszli i nabrali go po kieszeniach ile się dało, dobre sobie... ośmieszasz się takimi tekstami

0
0

Dodane przez anonimon (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

: ) Jak juz mówiłem wczesniej dobrze że są jeszcze tacy ludzie, mozemy zobaczyc czarne na białym, mówisz mi zrobili wode z mózgu? kochany jak będziesz na tyle odważny zeby sie chociaż zarejestrować i odbyć inteligetną rozmowe poprostu daj mi znać, póżniej wwiercimy wielkie urzadzenia w twój odbyt abyś poczuł to samo co czuje planeta w momencie wydobywania gazu łupkowego, jak nie zaczniesz się trząśc o magnitudzie mniejszej niż 3.0 zwracam ci honor, edit: NAWET gdy nie jest wina wywiertów jest to wina człowieka, gdyby masowe negatywy w głowach i ogolna chciwosc znikneły by wszystkie ziemskie katastrofy, przynajmniej grubo po roku 2013 gdyz aktywnosc sie dopiero zaczyna.
Pozdrawiam

0
0

Dodane przez anonimon (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Ja bym mógł codziennie tłumaczyć artykuł z prasy amerykańskiej na temat trzęsień ziemi w wyniku wydobycia łupków. Dzieje się to zwykle przy wstrzykiwaniu zużytej wody. Trwa ciągle debata na temat "is hydraulic fracking safe or not" i tu o to chodzi, że zamiast tłumaczyć ludziom, że są szkody górnicze w tej technologiii a są bo dowody to stany Arkansas i Ohio. Nie można uciekac w retorykę jesteś rosyjskim szpiegiem a technologia wydobycia jest bezpieczna. Otóż nie jest bezpieczna i to realny problem w USA a nie ruska propaganda. Ruskim to jest na rękę, przyznaje ale jest jeszcze coś takiego jak prawda.

0
0

Dodane przez admin3 w odpowiedzi na

Z tego co wiem, to metoda frakingowa nie jest jedyną technologią dotyczacą wydobycia gazu łupkowego, być może najtańszą (oczywiście jeśli mówimy w kategoriach pozyskania gazu łupkowego). Stany nie różnią się od reszty świata tym, że nietóre środowiska eksponują swoje stanowiska (negatywne, bądż pozytywne w zależności od sytuacji), aby osiągnąć konkretny cel - tu też tak jest. Prawda jest taka, że pozyskanie każdej kopaliny z wnętrza Ziemi pociąga za sobą szkody górnicze i zwiększa ryzyko tąpnięć i nie ma neutralnej metody pozyskania surowców. Dajesz przykład stanów Ohio i Arkansas, nie zapomnij przy tym proszę o bardzo złożonej budowie geologicznej terenu tych stanów. Ostatni wstrząs, który miał miejsce chyba w październiku i odczuwany był aż w Waszyngtonie (w znacznej części Ohio te wstrząsy były odczuwalne), wzbudził wielki niepokój, zwłaszcza, że epicentrum było daleko od stolicy USA, a promień zasięgu wstrząsu dość rozległy. Naukowcy amerykańscy są stosunkowo zgodni, odnośnie winowajcy tego wstrząsu. Chodzi mianowicie o największy w USA uskok New Madrit znajdujący się ma terenie stanu Illinois, którego potwierdzona długość wynosi ponad 120 mil, a jest podobno znacznie dłuższy. Faktyczny zasięg obszaru zagrożonego wstrząsami ciągnie sie od Wielkich Jezior, aż do północno-wschodniego Taxasu. Miesiecznie zdarza się tam kilka mniejszych wstrząsów, co kilka lat występują wstrząsy o sile pow 5 Richtera., a co 200 - 300 lat o magnitudzie ponad 8. Ostatni taki wstrząs, a właściwie cała seria wstrząsów miała miejsce w latach 1811/12 i były odczuwalne nawet w Texasie, natomiast teren Ohio trząsł się tak często i mocno jak Alaska w latach sześćdziesiatych ub. wieku. Tak więc teoria, że wydobycie gazu łupkowego w Ohio i Arkansas jest przyczyną wszelkich problemów geologicznych niezupełnie jest prawdziwa.

0
0

Dodane przez admin3 w odpowiedzi na

Przekrój geologiczny Polski:

http://archiwum.wiz.pl/1999/99103000.asp

Na terenie Polski i państw przyległych wielką zagadką pozostaje wciąż strefaTornquista-Teisseyre'a - część gigantycznej krawędzi tektonicznej, biegnącej od Morza Północnego po Morze Czarne. Jej nazwa pochodzi od nazwisk odkrywców: niemieckiego uczonego Alexandra J. H. Tornquista (1868-1944) oraz polskiego geologa Wa wrzyńca Teisseyre'a (1860-1939). Podobne strefy na świecie są często źródłami trzęsień ziemi, jak w przypadku Turcji, która leży na granicy płyt afrykańskiej i euroazjatyckiej. W strefie T-T, płyty tektoniczne wydają się tak dobrze ze sobą "sklejone", że nie dochodzi do silniej-szych wstrząsów.
(…)
Według tej hipotezy strefa T-T jest miejscem kolizji dwóch da wnych płyt litosferycznych (zwanych Baltica i Avalonia), które zostały częściowo nasunięte na siebie, a nie, jak dotychczas sądzono, da wną strefą ryftową.
(…)
Chociaż dane o wstrząsach z terenu strefy T-T są stosunkowo skąpe, w XX wieku kilkakrotnie odnotowano takie zja wiska. Ziemia zatrzęsła się w 1909 roku na Pomorzu Zachodnim, w 1926 koło Piotrkowa Trybunalskiego, a w 1932 wystąpił spektakularny rój sejsmiczny - równoczesne wstrząsy w okolicy Płocka, na Podlasiu oraz pomiędzy Kielcami a Jędrzejowem.

 

[ibimage==17839==50_procent==none==self==null]

 

[ibimage==17831==50_procent==none==self==null]
 

A teraz porównajmy to z wydobyciem gazu w Polsce:

 

[ibimage==17845==50_procent==none==self==null]

 

[ibimage==17856==50_procent==none==self==null]

 

 

linki do mapek:

http://www.mos.gov.pl/kategoria/260_mapy/

http://www.mos.gov.pl/g2/big/2011_12/8c28059015da612c7db1c93c9d294f69.j…

http://www.mos.gov.pl/g2/big/2011_12/e5c4fdbcc2c34f2c53fce9d3f31f9ded.j…

http://archiwum.wiz.pl/images/duze/1999/10/99103002.JPG

 

Wynika z powyższego że trzesienie ziemi miało miejsce na krawędzi T-T, i mogło mieć miejsce z wydobyciem gazu, choć nie koniecznie.

 

[ibimage==17862==50_procent==none==self==null]

 

 

0
0

Ten uskok jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim - powiedział prof. Żaba PAP. Wyjaśnił, że wstrząsy ziemi najczęściej powodują aktywne uskoki, wzdłuż których przemieszczają się masy skalne. - Tymczasem Dolska jest bardzo starym uskokiem, pamiętającym jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich tchnień. Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny - mówił profesor.

 



 

0
0

Dodane przez wp (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Co do teorii uskoku, to myślę, że nie jest ona pozbawiona racji. Ale daleki byłbym od sformułowań, że uskok ten wydaje ostatnie tchnienie (ostatni wstrząs na wschodzie Syberii był właśnie na obszarze uskoku, o którym mówiło się, że już od neogenu nic się nie dzieje). O strefie w pełni asejsmicznej możemy mówić gdy mamy na myśli Suwalszczyznę, Podlasie, warmińsko-mazurskie, północne i wschodnie Mazowsze, Ziemię Radomską. Pozostałe rejony Polski (poza Małoposką, Podkarpaciem i znaczną częścią Śląska) należą do strefy wolnej od trzęsień ziemi, ale nie w pełni asejsmicznej, czego przykładem jest obszar dawnego województwa legnickiego, gdzie wstrząsy są ostatnio dość często. NIedawno miał miejsce mały wstrząs niedaleko wybrzeży Norwegii, gdzie coś takiego w ogóle nie powinno mieć miejsca, wykluczono przy tym przyczynę o charkaterze górniczym (gaz i ropa naftowa).

0
0

Według mnie to trzęsienie to jeden z przejawów budzenia się pobliskiego niemieckiego superwulkanu... budzi się i powoduje trzesienia w bliższej i dalszej odległości od siebie

0
0

Dodane przez ufoludek w odpowiedzi na

Parę kilometrów za daleko, poza tym wulkan w niemczech leży w górzystym terenie Nord westfalii. Nie ma żadnego powiązania z naszą płytą tektoniczną. Trzęsienie to było na głębokości 8 - 10 km, więc nie ma to związku z odwiertami gazu łupkowego. To nie są tak głębokie odwierty.

0
0

Dodane przez Takitam (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

To, że Lachaar See jest za daleko to się z Tobą w 100% zgadzam, ale jeśli już mówisz o płytach tektonicznych, to zarówno Polska, jak i Niemcy leżą na tej samej płycie. Różnica tylko polega na tym, że w poszczególnych epokach geologicznych nieco inaczej przebiegały procesy górotwórcze, zwłacza podczas fałdowania hercyńskiego i alpejskiego. Na gaz łupkowy również nie zwałabym winy, gdyż w tej chwili taka opinia to woda na młyn "kocernów zza wschodniej granicy", którzy mając wpływy na polityków UE (Nordstream) mogą zablokować jego pozyskanie przez nas, a nie ma żadnych obiektywnych dowodów na to, że gaz łupkowy zawiera toksyny. Nasz rząd nie ma zielonego pojęcia o tego typu gazie, ale o nich nie czas i miejsce aby rozmawiać. Moja hipotyeza jest taka, że przyczyną wstrząsu mogą być przesunięcia górotworu pomiędzy Koninem a Kaliszem po wyeksploatowaniu złóż węgla brunatnego oraz przemieszczeniu się podziemnych wód z tej samej przyczyny. Kto pamięta wstrząsy w północnej Polsce bodajże w 2004 roku, epicentrum znajdowało się koło półwyspu Sambijskiego, a wstrząsy były odczuwalne  w wieżowcach północnych dzielnic Bydgoszczy? Tutaj ostatni raz taka sytuacja miała miejsce chyba w latach czterdziestytch XVII wieku.

 

0
0

Dodane przez Długi (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

"Długi" - napisałeś że - "Moja hipotyeza jest taka, że przyczyną wstrząsu mogą być przesunięcia górotworu pomiędzy Koninem a Kaliszem po wyeksploatowaniu złóż węgla brunatnego oraz przemieszczeniu się podziemnych wód z tej samej przyczyny."

 

Akurat mieszkam w Koninie i powiem Ci że węgiel brunatny wydobywany jest tu metodą odkrywkową a nie drążony w tunelach wyrobiskowych jak to wynika z tego co napisałeś. Więc raczej nie ma co się tam przesuwać bo urobek zabierany jest od góry a nie od dołu, jak to ma miejsce z węglem kamiennym, gdzie potem powstaje pusta przestrzeń. Dół po wydobyciu węgla  brunatnego jest zasypywany. Po za tym węgiel brunatny zalega na małych głębokościach (od ok 50-200 metrów) w porównaniu z węglem kamiennym ( ok 500-1500).

TAK WIĘC - NIE PISZ GŁUPOT !!!

0
0

Dodane przez Pulsar (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Pulsar, ja wiem jak się wydobywa węgiel brunatny i choć nie pochodzę z Konina, to doskonale znam metodę odkrywkową, a niwelacja terenu, o której piszesz nie przebiega w wagowym stosunku 1 : 1. Jeśli więc Ty pochodzisz z  Konina, to powinieneś wiedzieć, że złoża węgla brunatnego, choć nie zalegają głęboko (trafnie określiłeś głębokość) to jednak obszar jego występowania i rozległość zasobów jest dość znaczna. Niestety, jego wyeksploatowanie również. Zauważ także, że ów węgiel brunatny położony jest (lub był w przypadku wyeksploatowanej części złoża) także na uskoku Dolsk. Jeśłi więc na znacznym obszrze zwolnisz nacisk na podłoże, który wynosił ponad 100 milionów ton, przy założeniu oczywiście ruchu poziomego na uskoku, to czy drgnięcie nie jest możliwe? Pamiętaj także o tym, że węgiel brunatny jest młodą kopaliną pod względem geologicznym i nie do końca wiemy, co oprócz wody może jeszcze pod nią występować (nie mówię o skałach, bo nie o to chodzi) Jedyną wątpliwość, jaką mam przy mojej hipotezie, to głębokość wstrząsu. Tu mogę Ci przyznać rację, że głębokość 8 km to na moją teorię za głęboko. Przyznaj jednak, że w przypadku głebokości wstrząsu do 4 km moja hipoteza nie do końca może być pozbawiona realiów.

0
0

Dodane przez Długi (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

No teraz to się z Tobą zgodzę - "Długi"

Zastanawia minie tylko jedna rzecz,....

Coś nagle dużo tych zjawisk w europie:

- budzi się superwulkan w Niemczech

- w Norwegii najpierw cyklon Dagmara, potem wielkie osuwiska ziemi

- w Polsce trzęsienie ziemi

 

Czyżby coś się działo ?

0
0

Dodane przez Pulsar (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Fakt, tych zjawisk w Europie rzeczywiście jest dużo.

Ostatnio gdzieś mi przeleciała wiadomość o tym, że coś się dzieje pod Santorini. No i oczywiście zastanawiające są bardzo częste wstrząsy w zachodniej części Dolnego Śląska. Z uwagi na częstotliwość i rózną siłę chyba nie są wynikiem szkód górniczych. Musimy też pamiętać o tym, że nieustannie budzi się jeden z europejskich potworów - islandzka "Katla". Czy 2012 rok będzie rokiem jego wybuchu, to się okaże, bo bardzo często straszy, a potem całymi tygodniami jest cisza. Ano zobaczymy.

0
0

Dodane przez Długi (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Faktycznie,sam gaz łupkowy nie zawiera toksyn.Jednak są one używane do jego wydobycia.I faktycznie są to tysiące litrów chemicznych substancji,przedostające się do wód gruntowych.Poszukaj dokumentu Gasland na yt,to zapewniam,po obejrzeniu będziesz posiadał większą wiedzę co do szkodliwości takich wydobyć.

0
0

doczytawszy do końca znaczy się do odwiertów i łupków... to co tu rzec...... przeciw!, w zapewnienia korporacji nie wierze, a gaz kosztem np.:  trzęsień ziemi bądź skażenia środowiska?!? jakieś wiarygodne źródła by się przydały ale te oficjalne są oficjalne...

ostatnio jechałem obok odwiertu nie wiem czy łupek czy nie ale był płomień.. ch... że skojarzyło mi się Zat. Perską ... ale czuje się z tym trochę nieswojo...

Będzie co będzie ale niepokój takie g... nawarstwiają....:)))

0
0

wstrząsy od gazu łupkowego to medialna ściema po to żebyśmy go nie wydobywali .

a wstrząsy w takim miejscu bez podstawy geologicznej mogą być spowodowane przez budowe podziemnych baz .

shnider opisywał metode którą sam wynalazł polegała ona na ułożeniu 4 ładunków tak że po wybuchu zostawiały podziemną halę

0
0