Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 uderzyło w niebezpiecznej strefie subdukcji Cascadia

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Monika31397, YouTube/PacificTWC

Kolejne trzęsienie ziemi uderzyło w wybrzeże Oregonu. Zaniepokojeni mieszkańcy zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych uważają, że ostatnie potężne trzęsienie ziemi może zapowiadać kolejne, które może uderzyć wzdłuż strefy subdukcji Cascadia.

Kolejne potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.2 uderzyło 200 kilometrów od wybrzeża Oregonu 22 sierpnia 2018 r. Epicentrum trzęsienia leży bezpośrednio w strefie subdukcji Cascadia, która jest częścią Pacyficznego Pierścienia Ognia.

Pacyficzny Pierścień Ognia to pas rozciągający się od Nowej Zelandii, przez wschodnie wybrzeże Azji, Kanadę i USA, aż do południowego krańca Ameryki Południowej. W strefie tej rejestruje się ogromną aktywność wulkaniczną, a ponad 90% trzęsień ziemi występuje właśnie na tym obszarze.

 

W ostatnim czasie w subdukcji Cascadia, która biegnie od północnej Kalifornii, aż do wyspy Vancouver zanotowano roje trzęsień ziemi. Jak widać, aktywność sejsmiczna nie ustaje, a wręcz jest coraz silniejsza. Sejsmolodzy uważają, że Cascadia może być epicentrum kolejnego, niezwykle silnego trzęsienia ziemi.

Ostatnie poważne trzęsienie ziemi w Kalifornii miało miejsce w 1906 roku. W San Francisco zginęło wtedy ponad 3 tys. osób. Naukowcy obawiają się, że obecnie takie trzęsienie może wyrządzić nieporównywalnie większe szkody, ponieważ populacja stanu wzrosła ponad 20-krtonie. Pytanie brzmi, kiedy nastąpi ta gigantyczna katastrofa.

 

Obecnie rozwijana jest infrastruktura, która ma na celu powstrzymać skutki trzęsienia ziemi. Kanada oraz Stany Zjednoczone przygotowują się na katastrofę, jednak trudno przewidzieć jej dokładny czas oraz rozmiar.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj