Trzęsienie ziemi na Alasce spowodowało wahania poziomu wód gruntowych na Florydzie!

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Niedawne trzęsienie ziemi o sile 7,9 stopni, które wystąpiło u wybrzeży Alaski, spowodowało nieoczekiwanie efekty. Okazuje się, że to zjawisko doprowadziło do wahań poziomu wód gruntowych na Florydzie, która znajduje się 6000 km od epicentrum trzęsienia ziemi!

 

Amerykańscy naukowcy byli zaskoczeni odkryciem dziwnego zjawiska, które miało miejsce po silnym wstrząsie sejsmicznym na Alasce. Choć było to zdarzenie na wielką skalę, nie spowodowało żadnych uszkodzeń infrastruktury, a wywołane przez nie fale tsunami osiągnęły zaledwie pół metra wysokości, ale niezwykłe konsekwencje pojawiły się w stanie Floryda.

 

System nadzoru geologicznego USGS zarejestrował tam zaskakujące zmiany w poziomie wód gruntowych. Na przykład w Fort Lauderdale poziom wód gruntowych obniżył się o 3,3 cm, a w Madison przeciwnie - wzrósł o 5,5 cm. Naukowcy przypisują to zjawisko wpływowi fal sejsmicznych, które rozprzestrzeniły się na kontynencie amerykańskim po trzęsieniu ziemi.

Oznacza to, że wpływ zjawisk sejsmicznych występujących pod ziemią może mieć nieoczekiwane konsekwencje i nie być ograniczony dla okolicy epicentrum. W tym wypadku udało się udowodnić oddziaływanie w odległości wielu tysięcy kilometrów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj