Trzęsienie ziemi 7,4 stopni w pobliżu Wysp Salomona

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pacyficzny Pierścień Ognia nieprzerwanie pozostaje bardzo aktywny sejsmicznie. Miejscem szczególnego wzmożenia takich zjawisk jest obszar pomiędzy Wyspami Salomona i Papuą Nową Gwineą. Następuje tam właśnie kolejna eskalacja tego typu zdarzeń, ogłoszono nawet ostrzeżenie przed tsunami.

 

Wszystko zaczęło się od trzęsienia 6,6 stopni, które wystąpiło na głębokości 36 km pod dnem morskim. W kilkanaście godzin później wystąpił jeszcze silniejszy wstrząs o magnitudzie 7,4 w skali Richtera. Był on na tyle silny, że wystosowano ostrzeżenie przed tsunami. Ostatecznie jednak brak doniesień, czy fale dotarły, a jeśli tak to jak wielkie. Przewidywana wielkość fal tsunami miała wynieść około 70 centymetrów.

 

Epicentrum znajdowało się stosunkowo płytkie, bo zlokalizowano je około 20 km pod dnem morskim. Najbliżej znajdowała się wyspa Bougainville. W promieniu 100 kilometrów od epicentrum mieszka około 90 tysięcy ludzi.  Po tym trzęsieniu doszło ponownie do wielu słabszych wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy przekroczył magnitudę 6 stopni.

Aktywność sejsmiczna w tym regionie stała się szczególnie duża po 13 kwietnia, kiedy doszło tam do dwóch trzęsień ziemi o magnitudach 7,4 i 6,5 w skali Richtera. Od tego czasu drżenia w tej okolicy nie ustają, a jak widać po tym incydencie nawet się na nowo eskalują. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrowano tam ponad 45 trzęsień ziemi o magnitudach większych niż 4,5 w skali Richtera.

Zjawiska sejsmiczne w tym regionie będą nadal występować. Świadczy o tym fakt istnienia potężnej strefy subdukcji. Dzieje się tam tak z powodu wsuwania się australijskiej płyty litosferycznej na pacyficzną. W okolicy Wysp Salomona ruch płyt wydaje się być znacznie szybszy i skierowany w stronę północno-wschodnią. Naukowcy szacują, że płyta australijska napiera z prędkością 102 mm na rok. To gwarancja podtrzymania warunków do powstawania kolejnych silnych wstrząsów sejsmicznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj