Trzęsienie w Nepalu przesunęło najwyższą górę świata - Mount Everest

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według najnowszych pomiarów, najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest - przemieścił się o trzy centymetry w kierunku południowo-zachodnim. Naukowcy odkryli, że jest to konsekwencją katastrofalnego trzęsienia ziemi w Nepalu.

 

W sumie wystąpiły dwa wstrząsy sejsmiczne o sile około 8 stopni i to w odstępie zaledwie dwóch tygodni. Oba zjawiska dokonały znacznych przeobrażeń krajobrazu wpływając na okoliczne pasma górskie. Silna aktywność sejsmiczna w okolicy Everestu nie jest zaskoczeniem, ponieważ właśnie tam gdzie wypiętrzyła się największa góra świata

 

Według naukowców, w ciągu ostatnich 10 latach najwyższa góra świata przesunęła się o 40 centymetrów w kierunku północno-wschodnim. Daje to średnią prędkość 4 cm rocznie. Ponadto wysokość góry w tym samym okresie wzrosła o około 3 centymetry.

 

To oddaje skalę zjawiska skoro w ciągu kilkudziesięciu sekund doszło do tak dużego przesunięcia gruntu jakie zwykle trwa przez cały rok. Na dodatek Himalaje przesunęły się w odwrotnym kierunku niż poruszają się normalnie. To jest z pewnością zwiastun wielu trzęsień ziemi w tym rejonie świata, które najprawdopodobniej zobaczymy w najbliższym czasie.

 

Katastrofalne trzęsienie ziemi w Nepalu z 25 kwietnia spowodowało śmierć ponad 8 tysięcy osób. Zniszczeniu uległy też liczne antyczne zabytki, niektóre wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Odbudowanie części z nich nie będzie możliwe już nigdy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MB

WSZYSCY NIE POLECIMY DO NIEBA

WSZYSCY NIE POLECIMY DO NIEBA ---DO NIEBA POLECĄ CI KTÓRZY NIE ROBIĄ DRUGIEMU KRZYWDY ,TACY CO CIERPIĄ, CO SĄ USZUKIWANI, CO NIE CUDZOŁOŻĄ , CO NIE GWAŁCO, CO NIE KRADNĄ ,TACY CO ŻYJĄ W BIEDZIE, TACY CO WIARY KATOLICKIEJ SIĘ NIE WYŻEKAJĄ TACY CO STARAJĄ SIE NIE ŁAMAĆ PRZYKAZAŃ DZIESIĘC itd.ONI BOGA OGLĄDAĆ BĘDO ,----LECZ TACY CO WYKOŻYSTUJĄ DRUGIEGO , CO USZUKUJĄ , CO KRADNĄ BEZ WIEDZY WŁAŚCICIELA, TACY CO CUDZOŁOŻĄ , TACY CO ROBIĄ KRZYWDE DRUGIEMU , TACY CO ODBIERAJĄ ŻYCIE DRUGIEMU , TACY CO USZUKUJĄ ABY ZYSKAĆ KORZYSĆ , TACY CO SĄ HYTRZY ORAZ HCIWI ,itd. WŁAŚNIE ONI DEMONA ZA OGON W STRASZNYM PIEKLE PROWADZAĆ BĘDĄ A TAM OGIEŃ KTÓRY NIE GAŚNIE I TAM OKROPNIE STRASZNIE NA ZIEMI SĄ SILNI A PO ŚMIERCI ŻAŁOWAĆ BĘDĄ A PŁACZ KOŃCA MIAŁ NIE BĘDZIE A TERAZ PA.

Skomentuj