Trzęsienia ziemi wywierają wpływ na grawitację

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wstrząsy sejsmiczne powodują zmiany grawitacji Ziemi i wysyłają specyficzny sygnał. Naukowcy właśnie po raz pierwszy zdołali go zarejestrować. Sygnały pochodzące z głębi Ziemi mogą nas informować o zbliżających się trzęsieniach ziemi.

 

Podczas aktywności sejsmicznej, wstrząsy generują sygnały, które rozprzestrzeniają się z prędkością światła i mogą być rejestrowane na długo przed znacznie wolniejszymi falami sejsmicznymi. Sygnały PEGS (prompt elasto-gravity signals) świadczą o nagłych zmianach grawitacji, spowodowanych przesunięciem się masy wewnątrz Ziemi.

 

Efekt grawitacyjny dla tych zjawisk jest tak niewielki, że sygnały PEGS można rejestrować tylko w przypadku najsilniejszych trzęsień ziemi. Sam proces ich powstawania jest złożony – pojawiają się bezpośrednio u źródła trzęsienia w sposób ciągły, gdy fale wstrząsu rozprzestrzeniają się po wnętrzu planety.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pekinie oraz Centrum Badań i Nauk o Ziemi (GFZ) w Poczdamie stworzył algorytm, który pozwala symulować sygnały PEGS w komputerze. Z jego pomocą po raz pierwszy udało się namierzyć te sygnały, a na ich podstawie obliczono siłę, czas trwania i mechanizm bardzo dużych trzęsień ziemi.

 

Trzęsienie ziemi gwałtownie przesuwa płyty skalne we wnętrzu naszej planety, a tym samym zmienia rozkład masy. W przypadku silnych trzęsień ziemi, przemieszczenie masy może wynosić nawet kilka metrów. Ponieważ grawitacja, którą można zmierzyć lokalnie, zależy od rozkładu masy w pobliżu punktu pomiarowego, każde trzęsienie ziemi powoduje niewielką, ale natychmiastową zmianę grawitacji. Każdy wstrząs generuje również fale w samej Ziemi, zmieniając gęstość skał, a co za tym idzie – tymczasowo zmieniając też grawitację. Zmiana ta wytwarza krótkotrwały efekt na skały i wytwarza wtórne fale sejsmiczne. Niektóre z tych fal można namierzyć nawet przed pojawieniem się pierwotnych fal sejsmicznych.

 

Badania w tym zakresie mogą w przyszłości doprowadzić do powstania skutecznego systemu przewidywania trzęsień ziemi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku potężnych wstrząsów sejsmicznych, które mogą wywołać tsunami i spowodować rozległe zniszczenia na lądzie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

ZNZ staje się portalem

ZNZ staje się portalem depresyjnym. Rozumiem, że jest to rok od dewiacji umysłowych, ale ten wysyp świrów rani ciało i dusze. Jako stary znawca teorii spiskowych; sugeruję że jest to nowa metoda fabryki trolli https://wolnemedia.net/izraelskie-fabryki-trolli/ by zniechęcać użytkowników. Zwłaszcza mojeimie44 illuminat13 magister kompletnie ocipieli w szerzeniu zła i depresji. Zauważyliście że każdy z nich codziennie lansuje jedynie własną aberracje umysłową? Lansują własne szajby pod płaszczykiem "informowania" ale takie działania niczym się nie różnią od rozsiewania ciężkiej depresji tak jak rozsiewa się choroba wirusowa. Mnie taki stan rzeczy nie odpowiada, koniec z komentowaniem, nie zamierzam przebywać w takim "towarzystwie." No flesch schall be spared. https://www.youtube.com/watch?v=hMaVIAlJlnw

Skomentuj