Trzęsienia ziemi i tsunami wpływają na jonosferę znacznie bardziej, niż rozbłyski słoneczne klasy X

Kategorie: 

Źródło: Atmospheric Research, Boulder, USA

Naukowcy od dziesięcioleci wiedzą, że trzęsienia ziemi i tsunami wysyłają fale ciśnienia atmosferycznego docierające na sam szczyt ziemskiej atmosfery. Tam, w jonosferze, fale te zakłócają sygnał GPS i komunikację radiową, w podobny sposób jak rozbłyski słoneczne. Okazuje się, że trzęsienia ziemi mogą emulować skutki burzy magnetycznej.

 

Nowy artykuł opublikowany w czasopiśmie badawczym Space Weather pokazuje, że trzęsienia ziemi i tsunami mogą realnie oddziaływać na jonosferę. Dzieje się to na o wiele większą skalę sądzono niż wcześniej. Od wielu lat wiedziano na przykład o tym że na chwilę przed wystąpieniem wstrząsów sejsmicznych dochodzi do niezwykłego miejscowego podgrzewania się jonosfery. Planowano nawet stworzenie specjalnego systemu satelitarnego, który prowadziłby analizy takich anomalii temperaturowych, w celu predykcji zjawisk sejsmicznych.

 

Jako przedmiot analiz wybrano jedno z większych trzęsień ziemi w XXI wieku, do którego doszło 11 marca 2011 roku. Wystąpił wtedy bardzo silny wstrząs o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera, który potem wywołał szereg niszczących fal tsunami, docierających do wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu w Japonii. Autorzy badania kierowani przez profesora Min-Young Chow z Atmospheric University Corporation. Badania (UCAR) w Boulder, Kolorado.

 

Korzystając z satelitów i naziemnych odbiorników GPS, Chow i jego koledzy dokładnie przestudiowali, co stało się z jonosferą nad Japonią po trzęsieniu ziemi. Zgodnie z oczekiwaniami była ona bardzo wzburzona. Niespodziewanie jednak zakłócenia jonosferyczne nie ustały po trzęsieniu ziemi i tsunami tylko trwały przez wiele godzin. Powodem mogły być interferencje fal tsunami. Odbijające się fale tsunami rozchodzące się po całym basenie Oceanu Spokojnego, utrzymywały zakłócenia jonosfery nad Japonią aż przez 46 godzin.

Kiedyś uważano, że tylko Słońce może tak poważnie zakłócić jonosferę. Rozbłyski słoneczne zwykle bombardują tą część naszej atmosfery promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim, wysyłając fale jonizacyjne pulsujące w całej jonosferze. Trzęsienia ziemi i tsunami mają ten sam efekt. Zdaniem autorów badania, zaburzenia w jonosferze nad Japonią były podobne do tych jakie powstałyby po serii silnych rozbłysków słonecznych klasy X skierowanych w Ziemię.

 

W pewnym sensie taki wpływ jest jeszcze gorszy od słonecznego, bo zaburzenia utrzymują się nawet przez kilka dni i mogą być bardzo złożone z powodu rozmaitych interferencji fal tsunami. Odbite fale w pobliżu Japonii w 2011 r. spowodowały chaotyczne nocne „migotanie” sygnałów satelitarnych GPS. Wystarczyło to, aby niektóre urządzenia GPS całkowicie straciły orientację.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj