Trzech astronautów właśnie przybyło na chińską stację kosmiczną, aby spędzić na niej 6 miesięcy

Kategorie: 

Źródło: CCTV

Trzech chińskich astronautów przybyło na krajową stację kosmiczną w niedzielę, podała Chińska Agencja Kosmiczna, co oznacza ostatni krok w dążeniu Pekinu do stania się główną potęgą kosmiczną. W ramach mocno promowanego chińskiego programu kosmicznego kraj ten już wylądował na Marsie i wysłał sondy na Księżyc.

Trio astronautów wystartowało na rakiecie Long March-2F o 0244 GMT z Centrum Kosmicznego Jiuquan na północno-zachodniej pustyni Gobi w Chinach, poinformował państwowy nadawca CCTV. Zespół ma za zadanie „dokończyć montaż i budowę stacji kosmicznej na orbicie”, a także „uruchomić sprzęt” i przeprowadzić eksperymenty naukowe.

 

Astronauci weszli do centralnego modułu stacji Tiangong około 12:50 UTC, podała Chińska Agencja Kosmiczna (CMSA). Podróż trwała około siedem godzin. Oczekuje się, że stacja Tiangong, co oznacza „niebiański pałac”, będzie w pełni funkcjonalna do końca roku.

 

Załogą Shenzhou-14 dowodzi 43-letni pilot sił powietrznych Chen Dong. Głównym zadaniem trzyosobowej załogi będzie połączenie dwóch modułów laboratoryjnych stacji z głównym budynkiem. Dong, wraz z pilotami Liu Yang i Cai Xiuzhe, będzie drugą załogą, która spędzi sześć miesięcy na pokładzie Tiangong po tym, jak ich poprzednicy powrócili na Ziemię w kwietniu po 183 dniach spędzonych na stacji kosmicznej.

Chiny nie mają dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2011 roku, kiedy Stany Zjednoczone zakazały NASA interakcji z tym krajem. Chociaż Chiny nie planują wykorzystania swojej stacji kosmicznej do globalnej współpracy na skalę ISS, Pekin powiedział, że jest otwarty na współpracę zagraniczną. ISS ma zostać wycofany z eksploatacji po 2024 r., chociaż NASA zapowiedziała, że ​​może działać do 2030 r. 

 

Oprócz stacji kosmicznej Pekin planuje również zbudowanie bazy na Księżycu, a krajowa Narodowa Administracja Kosmiczna poinformowała, że ​​zamierza przeprowadzić załogową misję księżycową do 2029 roku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika krasuha

Lepiej zobaczcie ten filmik z

Lepiej zobaczcie ten filmik z startu prywatnej rakiety kosmicznej. Leciała, leciała i chlup wpadła do wody. Kosmos zbudowany jest z wody w innym stanie skupienia. Pustka nie istnieje. - To jest najtajniejsza i najistotniejsza, formuła jaka może być w całej masonerii. Jak myślicie co to znaczy że; "Pustka nie istnieje" ?

Portret użytkownika Kwazar

No i gratuluję Chińczykom !

No i gratuluję Chińczykom ! Chociaż z drugiej strony, to mam takie nieodparte wrażenie, że Chińczycy w całych swoich dziejach,nigdy do końca nie potrafili wykorzystać ogromu potencjału i możliwości jakim dysponowali.Gdyby było inaczej, to dzisiaj wszyscy mówilibyśmy po chińsku.

Portret użytkownika Q

Wskaż choćby jeden kraj,

Wskaż choćby jeden kraj, który to potrafił i zrobił ? Od początku istnienia nowożytnej cywilizacji nigdy nikomu się ta sztuka nie udała bo nie miała prawa, gdyż zawsze i wszędzie był ten sam problem .. upatrywanie własnych korzyści kosztem wyzysku wszystkich dookoła .. zamiast zrozumienia, że korzyść dla wszystkich jest dobrem dla każdego !
Na dzień "dzisiejszy", jedynie owady społeczne rozumieją tą zasadę .. choć wątpliwe by ich mikro-mózgi zdawały sobie sprawę z tej idei. Niestety choć ludzkie mózgownice są nieporównanie o kilka rzędów wielkości potężniejsze to jednak nadal tego nie rozumieją... bo oprogramowanie czyli świadomość w nich "zainstalowana" jest mimo swej złożoności bardziej prymitywna niż ta u mrówek czy pszczół.

Portret użytkownika KarolP.

Gra idzie o Hel-3 [tryt] do

Gra idzie o Hel-3 [tryt] do kontrolowanej reakcji termonuklearnej. Chiny w ramach "współpracy" z Kremlem - pojmowanej jako wyssanie wszelkich potrzebnych technologii kosmicznych - zbudują stację wydobywczą na Księżycu. Ale sama eksploatacja Helu-3 i wykorzystanie w reaktorach na ziemi - wyłącznie dla Chin. Ale Kreml patrzy krókofalowo - tam ekipa cara i włodarzy stafki [w właściwire opryczniny] wyznaje tylko jedną zasadę: "po nas chocby potop".

Portret użytkownika KarolP.

Cieszy mnie minusowanie moich

Cieszy mnie minusowanie moich komentaarzy. Są PRAWDZIWE aż do bólu - z faktami trudno dyskutowac - więc miłośnikom Putina pozostaje minusowanie. Natomiast brak plusów świadczy o kompletnym wypraniu ideologicznym mózgów reszty czytelników ZnZ. Gratuluję Adminowi i reszcie takich "postępowych" i "swobodnie myślących" Czytelników. Drzewo zawsze się poznaje po owocach - niezawodnie.

Strony

Skomentuj