Tryb samolotowy anulowany - UE zezwala na komunikację mobilną w samolotach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Komisja Europejska wkrótce umożliwi pasażerom korzystanie ze wszystkich zwykłych usług telefonii komórkowej w samolotach.

 

Komisja uaktualniła przepisy dotyczące korzystania z technologii łączności, aby umożliwić liniom lotniczym oferowanie wszystkich konwencjonalnych usług telefonii komórkowej na pokładach ich statków powietrznych. Nacisk kładziony jest oczywiście na najnowsze technologie 5G, ale nie jest zabronione oferowanie usług komunikacyjnych poprzednich generacji komunikacji mobilnej.

 

Dlatego w przyszłości nie będzie już konieczne korzystanie z trybu samolotowego w telefonach komórkowych, który automatycznie wyłącza komunikację mobilną, Wi-Fi, Bluetooth i NFC.

 

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zapowiedział, że pasażerowie lotów z UE będą mogli korzystać na ziemi z telefonów komórkowych o maksymalnej mocy i cechach zbliżonych do sieci komórkowej 5G. „Niebo nie jest już przeszkodą dla możliwości ultraszybkich i potężnych technologii” – powiedział Breton.

 

Od 2008 r. rozporządzenia Komisji zastrzegają pewne częstotliwości dla komunikacji mobilnej w samolotach, umożliwiając liniom lotniczym oferowanie usług przesyłania wiadomości, głosu i danych pasażerom latającym w UE.

 

Do świadczenia usług łączności na pokładzie samolotu wykorzystywane jest specjalne urządzenie sieciowe tzw. picocell (mała mobilna stacja bazowa o zasięgu do 200 metrów), a sygnał dociera np. do sieci naziemnej , poprzez satelitarną sieć komunikacyjną.

 

Komisja zmieniła również przepisy, aby udostępnić pasma 5G dla Wi-Fi w transporcie naziemnym, takim jak samochody i autobusy. Zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie udostępnią pasma 5G do użytku w pojazdach naziemnych tak szybko, jak to możliwe, ale nie później niż 30 czerwca 2023 r.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj