Trwają testy jachtu kosmicznego z żaglem słonecznym - LightSail 2

Kategorie: 

Źródło: Planetary Society

Niedawno dostarczono na orbitę pierwszy kosmiczny jacht LightSail 2. Długo nie było wiadomo czy uda się nawiązać kontakt z urządzeniem. Kilka dni temu po raz pierwszy ustanowione zostało połączenie z Ziemią. Wkrótce rozpocznie się właściwy test żagla na wiatr słoneczny.

 

LightSail 2 został wystrzelony na orbitę w zeszłym tygodniu przez rakietę Falcon Heavy wyprodukowaną przez korporację SpaceX. Kilka dni temu przedstawiciele fundacji Planetary Society, właściciela pojazdu kosmicznego, potwierdzili, że było możliwe ustalenie dwukierunkowej komunikacji z LightSail 2. Po wykonaniu wszystkich testów stwierdzono, że  systemy działają prawidłowo.

 

W odróżnieniu od tradycyjnych statków kosmicznych, LightSail 2 nie jest wyposażony w silniki rakietowe. Wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób energię słoneczną. W najbliższych dniach urządzenie uruchomi specjalny żagiel słoneczny, który ma zapewnić napęd. 

 

Działa on na zasadzie wykorzystania ciśnienia promieniowania słonecznego na powierzchni odbijającej się od statku kosmicznego w ruchu. Według wyliczeń naukowców żagiel o powierzchni 32 metrów kwadratowych, jak ten w który jest wyposażony LightSail 2, powinien być wystarczający do podróżowania.

 

Pierwsza misja - LightSail 1 - rozpoczęła się wiosną 2015 roku. Niestety naukowcy nie byli w stanie komunikować się z urządzeniem i nie był on w stanie rozpostrzeć żagla. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Zgodnie z oczekiwaniami, LightSail 2 powinien pracować na orbicie około roku, a następnie spłonie w atmosferze.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Raczej z tej zabawki pożytku

Raczej z tej zabawki pożytku nie będzie . Bo gdyby umieszczono ten żagiel poza ziemskim polem magnetycznym to wtedy miałby on szansę być popchniety wiatrem słonecznym a tak co najwyżej światło go rozgrzeje , zresztą i tak powinien on być wykonany z materiału czarnego i nieprzepuszczalnego dla kosmicznego promieniowania by mogło ono go popychać. A poza tym po co używać kosztownej rakiety nośnej by wynieść na niską orbitę taki mały lekki obiekt , przecież wystarczyłby balon stratosferyczny a dalej taki "satelita" poleciałby już napędzany własnym małym silniczkiem rakietowym nabierając dużej prędkości początkowej i wysokości po czym odrzuciwszy go i rozwinąwszy ów żagiel mógłby przejść do fazy lotu badawczego ów napęd. Tak to widzę.

Portret użytkownika baca

to nie przypomina ani jachtu

to nie przypomina ani jachtu ani kosmicznego, to wygląda jak skradzione pazłotko świstaków do zawijania czekolady w te sreberka... trochę dziwi jednak że zamknęły się w sobie i nie można po tej kradzieży nawiązać ze świstakami kontaktu, powinny wiedzieć że amerykanie to złodzieje wszystkiego....

 

Skomentuj