Trwają przygotowania do eksperymentu, który odtworzy warunki po Wielkim Wybuchu

Kategorie: 

Detektor STAR w Relatywistycznym Zderzaczu Ciężkich Jonów (RHIC) - Foto: Enrique Diaz
Fizycy przygotowują się do przeprowadzenia eksperymentu w Relatywistycznym Zderzaczu Ciężkich Jonów (RHIC) aby zrozumieć nieco więcej na temat powstania naszego Wszechświata, jego ewolucji oraz powstania życia. Plan zakłada stworzenie oraz zbadanie plazmy kwarkowo-gluonowej, która według uczonych pojawiła się tuż po Wielkim Wybuchu.

 

Relatywistyczny Zderzacz Ciężkich Jonów znajduje się w Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku. Akcelerator ten posiada długość niemal 4 kilometrów a sam eksperyment potrwa 15 tygodni. Naukowcy uważają, że dzięki niemu uda się odtworzyć tzw. Zupę Pierwotną, czyli hipotetyczną mieszaninę związków organicznych, które spowodowały powstanie życia na Ziemi.

Foto: Brookhaven National Laboratory
 
Akcelerator RHIC zostanie wykorzystany do odtworzenia warunków, jakie miały miejsce we wczesnych etapach powstawania Wszechświata. Naukowcy niedawno zaczęli pompować ciekły hel do nadprzewodzących magnesów aby schłodzić je do temperatury absolutnego zera, czyli do -273 stopni Celsjusza. Pozwoli to na pracę bez utraty jakiejkolwiek energii. RHIC posiada ponad 1.700 takich magnesów.

 

Gdy określona temperatura zostanie uzyskana, fizycy rozpoczną eksperyment polegający na zderzaniu niemal z prędkością światła dodatnio naładowanych atomów złota, pozbawionych elektronów. Spowoduje to ekstremalne temperatury, rzędu 4 bilionów stopni Celsjusza. Jest to aż 250 tysięcy razy więcej niż temperatura, jaka panuje wewnątrz Słońca. Dzięki temu powstanie plazma kwarkowo-gluonowa, która według naukowców występowała w początkowym okresie zaraz po Wielkim Wybuchu.

 

Zespół uczonych będzie badał tą plazmę, co pozwoli wyjaśnić w jaki sposób Wszechświat wyewoluował do obecnego stanu. Podobne eksperymenty były prowadzone od 2000 roku, jednak obecny będzie w stanie wykonać taką samą liczbę zderzeń jak we wszystkich dotychczasowych doświadczeniach razem wziętych.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/fizycy-chca-odtworzyc-warunki-jakie-mialy-miejsce-po-wielkim-wybuchu

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Zbyszek z Kożuchowa

eksperymentowanie z tak

eksperymentowanie z tak wysokimi energiami
może doprowadzić do lawinowej reakcji nieznanuch subatomowych
cząsteczek i Nowego Wielkiego Wybuchu.
wszystko w czasie 10x3,25 do minus szóstej sekundy.
ANi pentagon nie zdąży powiadomić prezydenta
Ani gówniażeria nie zdąży zrobić sobie sefi!
ani docent fizyki nie zdąży napisać na tweeterze...

Portret użytkownika LECZCIE SIE

4bi stopni ? Do słońca

4bi stopni ? Do słońca dolecieć nie mozna a oni maja tak zajebista TECHNOLOGIE  że zrobia coś 250 tys razy cieplejszego ?[...] jestescie jak w to wierzycie, wszystko to straszenie ludzi, zarabianie, 

Portret użytkownika rikardo

Wy nadal wierzycie w te

Wy nadal wierzycie w te bajeczki o bozonie Higgsa i chęci poznania tego co działo sie po 'wielkim wybuchu' ? Jak ktoś tutaj wcześniej wspomniał NIKT nie zainwestowałby kilku miliardów dolarów w projekt który nie generuje zysków, na pewno nie w dzisiejszym świecie przesiąknietym kłamstwem i rządzą jak najwiekszego wzbogacenia się. I że co ? Niby to wszystko dla zaspokojenia ciekawosci naukowców ? To najpotężniejsza maszyna jaką kiedykolwiek stworzył człowiek i lepiej żebyśmy nie wiedzieli jakie ma możliwości tym bardziej że nie dawno została jeszcze bardziej 'uzbrojona'. Nie bez powodu użyłem właśnie takiego sformułowania ponieważ całe to przedsięwzięcie jest sponsorowane przez rząd usa a jak dobrze wszyscy wiemy oni uwielbiają wszystko militaryzować. To wszystko służy wyższym celom które na dzien dzisiejszy trudno określić ale boje sie że kiedy do ludzi dotrą pewne informacje na ten temat to po prostu w nie nie uwierzą .

Portret użytkownika Bedzio

Takie małe sprostowanko, nie

Takie małe sprostowanko, nie możliwe jest przy obecnym stanie technologi osiągnąć zera absolutnego, osiągane są wartości bardzo zbliżone typu 0,01 K albo mniejsze dokładnie nie wiem ale osiągnięcie zera absolutnego może być praktycznie niemożliwe tak jak osiągnięcie prędkości światła

Strony

Skomentuj