Trwają najlepsze warunki do obserwacji komety 2020 F3 (NEOWISE)

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Nieoczekiwanie nowo poznana kometa okresowa 2020 F3 (NEOWISE) zapewniła nam tego lata pokaz astronomiczny jakiego nie było na ziemskim niebie od kilkunastu lat. Właśnie rozpoczyna się najlepszy okres do jej oglądania, który potrwa do początku sierpnia. Jeśli pogoda pozwoli czekają nas w najbliższych dniach fascynujące obserwacje.

 

Środowisko astronomiczne pokładało bardzo wielkie nadzieje, że odpowiednią jasność osiągnie kometa C/2019 Y4 (ATLAS), ale rozpadła się ona pod wpływem ciepła słonecznego. Jednak natura miała dla nas niespodziankę w postaci nowej komety, 2020 F3 (NEOWISE), która spełniła wszelkie nadzieje pokładane w komecie ATLAS.

 

Trzeba docenić to, że kometa jest dobrze widoczna na całej półkuli północnej, bo ostatnio często tak nie bywało przy innych kometach. Nie trzeba też budzić się w środku nocy, co dla niektórych amatorów obserwacji nocnego nieba stanowi barierę nie do pokonania. Teraz przez kilka następnych dni wystarczy udać się na oglądanie około 23:00 czasu polskiego i wypatrzeć bardzo charakterystyczny gwiazdozbiór - Wielkiej Niedźwiedzicy.

Kometa C/2020 F3 Neowise jest obecnie bardzo blisko na niebie gwiazdy Talith w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, co bardzo ułatwia jej znalezienie. Kometa niedługo znajdzie się w punkcie najbliższym Ziemi, ale tym samym będzie się oddalała od Słońca, a zatem wkrótce zacznie gasnąć.

Foto: Declan Deval

Do końca lipca będzie ostatnia szansa na jej obserwacje lub wykonywanie zdjęć bez drogiego sprzętu w postaci teleskopu. Jeśli ktoś dysponuje lornetką - najlepiej ze statywem - powinna ona obecnie zapewnić doskonałe warunki do obserwacji warkocza tej komety. Gołym okiem wygląda ona obecnie jak świecąca gwiazda.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj