Trwa znacząca intensyfikacja erupcji wulkanu Fagradalsfjall na Islandii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Według najnowszych danych Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Islandzkiego (IES), przepływ lawy w miejscu erupcji wulkanu Fagradalsfjall na islandzkim półwyspie Reykjanes wzrósł o około 70 procent. 

Eksperci zauważyli również, że nic nie wskazuje na to, że trwająca erupcja wulkanu wkrótce się zatrzyma. Pomimo niebezpieczeństwa wielu turystów odważyło się zbliżyć do żywiołu, aby zobaczyć spektakularny widok gejzerów lawowych.

Dane zebrane 10 maja wykazały, że przepływ lawy z erupcji znacznie wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia, z 8 do 13 m3 na sekundę. Chociaż ustanowiono granicę bezpieczeństwa, aby chronić ludzi przed niebezpieczeństwem spadających gorących skał, wielu gapiów spaceruje w pobliżu wulkanu, aby zobaczyć ogromne gejzery lawy.

Według Narodowego Urzędu Meteorologicznego niektóre gejzery lawowe osiągnęły niezwykłą wysokość ponad 460 metrów. Od poniedziałku 10 maja władze zamknęły miejsce wybuchu wulkanu ze względu na ryzyko pożarów. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj