Kategorie:
W chwili obecnej, działania zbrojne w Syrii dotyczą głównie likwidacji powstałego nielegalnie kalifatu. Jednak oczywiste jest, że ten, kto zniszczy islamistów, będzie mógł zagarnąć okupowane przez nich terytoria. Dlatego w tle obecnych walk przeciwko ISIS toczy się również wyścig, którego stawką jest kontrola syryjskich pól naftowych.
Zlokalizowane we wschodniej Syrii miasto Dajr az-Zaur posiada bardzo ważne znaczenie z kilku powodów. Kontrola nad tym miastem daje przede wszystkim możliwość wyruszenia w kierunku południowo-wschodnim. Około 120 kilometrów od Dajr az-Zaur znajduje się przejście graniczne z Irakiem, zaś po drodze są liczne niewielkie miasteczka. Gdy uda się wyeliminować islamistów zaistnieje możliwość nawiązania połączenia z Dajr az-Zaur do Teheranu. Iran będzie mógł wznowić napływ broni drogą lądową i wzmocnić kooperację z Syrią.
Jednak największe znaczenie dla stron konfliktu mają najprawdopodobniej liczne pola naftowe, które przebiegają od Dajr az-Zaur aż do samego przejścia granicznego. W chwili obecnej pozostają one pod kontrolą samozwańczego Państwa Islamskiego, które słabnie z dnia na dzień.
Zarówno syryjskie siły zbrojne współpracujące z Rosją, jak i kurdyjscy bojownicy wspierani przez Stany Zjednoczone ewidentnie zmierzają w tym kierunku. Gdy Syria rozpoczęła szybką ofensywę na Dajr az-Zaur i zniosła oblężenie, niedługo potem Kurdowie i amerykańscy żołnierze również ruszyli do tego miasta. Obecnie jego większa część znajduje się w rękach armii rządowej, lecz po drugiej stronie za Eufratem już pojawiły się siły amerykańskie.
Dla Syrii jest to oczywiście wyścig z czasem. Celem jest odzyskanie pól naftowych z rąk ISIS zanim dokonają tego Kurdowie. Pozyskiwana z pól ropa naftowa zapewniła przetrwanie Państwu Islamskiemu i teraz może wzmocnić pozycję syryjskiego Kurdystanu, który zdobędzie dodatkowe źródło finansowania dla swoich dążeń niepodległościowych, zaś dla Stanów Zjednoczonych będzie to oznaczało osłabienie syryjskiej gospodarki.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
drej
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
Skomentuj