Trwa walka o przetrwanie lasów deszczowych w Brazylii i Demokratycznej Republice Konga

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wylesianie, jedno z największych zagrożeń środowiskowych naszych czasów, przybiera dramatyczne rozmiary, szczególnie w dwóch kluczowych regionach świata - Brazylii i Demokratycznej Republice Konga (DRK). Te dwa kraje, będące domem dla ogromnych obszarów tropikalnych lasów deszczowych, stoją w obliczu nieustannego niszczenia tych bezcennych ekosystemów, co niesie ze sobą poważne konsekwencje dla globalnej bioróżnorodności, stabilności klimatu i życia lokalnych społeczności.

 

Amazonia, największy las deszczowy na Ziemi, znajduje się pod ogromną presją w Brazylii. Ostatnie dane pokazują, że tempo wylesiania w brazylijskiej części Amazonii osiągnęło alarmujące poziomy, z milionami hektarów lasu wycinanych rocznie. Główną przyczyną tego zjawiska jest ekspansja rolnictwa, w szczególności hodowla bydła i uprawa soi, które wymagają ogromnych obszarów ziemi. Nielegalna wycinka drzew również przyczynia się do znaczącej utraty lasów. Budowa infrastruktury, działalność górnicza i projekty hydroelektryczne otwierają wcześniej niedostępne tereny, ułatwiając dalsze niszczenie.

 

Konsekwencje tego procesu są katastrofalne. Amazonia jest domem dla około 10% wszystkich znanych gatunków na Ziemi, a wylesianie stanowi poważne zagrożenie dla niezliczonych roślin i zwierząt. Las deszczowy odgrywa kluczową rolę w sekwestracji węgla, a jego niszczenie uwalnia ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery, potęgując globalne ocieplenie. Ponadto, wylesianie zagraża społecznościom rdzennym, które tracą swoje środki do życia, a ich dziedzictwo kulturowe i tradycyjna wiedza są coraz bardziej zagrożone.

 

Podobna sytuacja panuje w Demokratycznej Republice Konga, gdzie lasy będące częścią Basenu Kongo stanowią drugie co do wielkości tropikalne lasy deszczowe na świecie. Te ekosystemy są niezbędne dla globalnej bioróżnorodności i stabilności klimatycznej regionu, ale DRK boryka się z poważnymi wyzwaniami związanymi z wylesianiem.

Podstawowe przyczyny tego problemu to rolnictwo żarowe, produkcja węgla drzewnego oraz działalność górnicza. Praktyki rolnicze, takie jak wypalanie lasu pod uprawy, są powszechne w DRK i prowadzą do wycinki dużych obszarów. Produkcja węgla drzewnego, będąca głównym źródłem energii dla wielu gospodarstw domowych, wymaga wycinania drzew, przyczyniając się do degradacji lasów. Ponadto, bogactwa mineralne DRK przyciągają działalność górniczą, zarówno rzemieślniczą, jak i przemysłową, co skutkuje znaczącym wylesianiem i zniszczeniem środowiska.

 

Skutki tego procesu są równie poważne. Degradacja ekosystemów zakłóca delikatną równowagę lasów, wpływając na cykle wodne i żyzność gleby. Lasy Basenu Kongo są domem dla unikalnych gatunków, takich jak goryle, słonie i okapi, których siedliska są zagrożone utratą. Utrata lasów pogłębia ubóstwo i brak bezpieczeństwa żywnościowego wśród społeczności zależnych od zasobów leśnych. Ponadto, wylesianie napędza konflikty o ziemię i zasoby.

 

Wylesianie w Brazylii i DRK stanowi wieloaspektowe wyzwanie, wymagające kompleksowych strategii. Kluczowe jest zrównoważone zarządzanie ziemią, egzekwowanie przepisów ochrony środowiska oraz wsparcie dla społeczności rdzennych i lokalnych. Globalna współpraca i zaangażowanie są niezbędne, aby zachować te kluczowe ekosystemy dla przyszłych pokoleń.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

Korona stworzenia Jesteśmy

Korona stworzenia Lol Jesteśmy zwykłą szarańczą. Jak już zeżremy wszystko wokół siebie, pozostanie nam tylko zeżreć samych siebie, a potem już tylko zdechnąć. Oby po naszej zagładzie, jakiemuś Jahwe znowu nie przyszło do głowy, żeby stwarzać coś takiego jak my. Kosmici muszą mieć z nas niezły polew Biggrin

Portret użytkownika destroyer of minds

skoro nie byloby im do

skoro nie byloby im do smiechu, wiec ocb? za moich czasow na tej stronie oraz innemedium jednak potrafili lepiej "czapkowac"

nie umiecie okielznac tego co jest follow up'em do wlasnego posta? to nie ja jestem enigmatyczny tylko obecny sklad na tej stronie nie rozumie banalnego "szyfru"

serio o czym z wami rozmawiac jak wykladacie sie na czyms takim...

Portret użytkownika axell69

Cała  Amazonka  jest  20 razy

Cała  Amazonka  jest  20 razy wieksza niż terytorium Polski , wiec gdy wytną coś  wielkości   naszego województwa  to będzie pikuś    w porównaniu z tym co  wyciął PiS   w Polsce , tylko terenów   kościoła  żydokatolickiego nikt nie wycina , to gdzie ta sprawiedliwość  i   równouprawnienie ??   Może nam  jakiś   znawca   opowie     ..zapraszamy dohtora nauk  szydowskich   magistra   do  rozmowy  , jedynie on posiada wszystkie memy tego świata w  swoim   arsenale 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika BG-OG

"Ruchy pozorowane" ,

"Ruchy pozorowane" , popatrzcie tylko w necie ile drewna egzotycznego z tamtych rejonów jest sprzedawane jako "tarasy" lub "elewacje" , lub po prostu "tarcica". A najlepsze, że w większości to drewno sprowadzają firmy niemieckie i holenderskie, nadające " kurs eko-europie" .

Wpierw wielkie fundusze inwestycyje muszą znaleść coś innego "na żer" dla akcjonariuszy. Dopóki nie znajdą, będą wycinać.

Patrząc na to wszystko , stwierdzam, że UNIA EUROPEJSKA STOSUJE PRAKTYKĘ ZWANĄ GREENWASHINGIEM.

Bo jak to inaczej nazwać. Hipokryzją ?? Wink

Skomentuj