Trwa upalne lato w Europie

Image

Źródło: zmianynaziemi

Od początku lipca 2024 roku południowa i wschodnia Europa doświadczają intensywnej fali upałów, z prognozami wskazującymi na utrzymanie wysokich temperatur przez co najmniej kolejne dwa tygodnie. Najbardziej dotknięte są kraje Bałkanów oraz wschodniej Europy, gdzie codzienne temperatury przekraczają 40°C. Morze Śródziemne również zanotowało bezprecedensowo wysokie temperatury, osiągając 30°C w niektórych rejonach.

Modele meteorologiczne przewidują, że temperatury pozostaną znacznie powyżej średniej w lipcu w południowej i wschodniej Europie. Niepokój budzą nie tylko obecne upały, ale również silne burze z gwałtownymi wiatrami i intensywnymi opadami deszczu, które zazwyczaj następują po takich okresach upałów.

 

Szczególnie dotknięty został Półwysep Bałkański, gdzie spodziewane są rekordowe temperatury. W Rumunii, Serbii, Albanii, Bułgarii, Bośni, Macedonii Północnej i Grecji odnotowano temperatury przekraczające 40°C. W Serbii historyczne rekordy ciepła odnotowano w mieście Vršac, gdzie minimalna temperatura wynosiła 30,6°C w sobotę i 31,2°C 14 lipca, co może być najwyższymi minimalnymi temperaturami w historii kraju.

 

W stolicy Serbii, Belgradzie, minimalne temperatury wyniosły 27,3°C 13 lipca i 27,5°C 14 lipca, zbliżając się do rekordowych wartości najniższych temperatur dziennych. Podobnie wysokie temperatury nocne odnotowano w Chorwacji, Bośni, Rumunii i Macedonii Północnej. W Grecji niektóre stacje meteorologiczne zanotowały, że minimalne temperatury nie spadły poniżej 30°C w weekend.

 

15 lipca w Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii temperaturę morza w Chorwacji, wynoszącą 29,7°C, bijącą poprzedni rekord z Rabu z 2015 roku, który wynosił 29,5°C. Lipiec jest zazwyczaj najgorętszym miesiącem w regionie, ale obecne temperatury i prognozy na następne 7-10 dni wskazują, że będą one o około 10°C powyżej średniej w wielu regionach.

 

W miastach takich jak Ateny, Grecja, prognozuje się, że nocne temperatury będą utrzymywać się na poziomie 30°C lub wyższym z powodu efektu miejskich wysp ciepła, spowodowanego materiałami pochłaniającymi ciepło, zmniejszoną ilością roślinności i działalnością człowieka, co zwiększa ryzyko zdrowotne i zapotrzebowanie na energię.

 

Krajowe służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia o nadmiernym upale na ten tydzień. Fala upałów powinna stopniowo ustępować pod koniec tygodnia, z prognozowanymi burzami i chłodniejszymi warunkami w niektórych częściach Bałkanów w weekend. Jednakże długotrwałe suche i ciepłe warunki, w połączeniu z niską wilgotnością, zwiększają ryzyko pożarów. Albania zwróciła się o pomoc do Unii Europejskiej w walce z pożarami w dystrykcie Dropull, około 250 km na południe od Tirany.

 

W weekend wybuchły liczne pożary w Grecji oraz różnych częściach Bałkanów i wschodniej Europy. Greckie władze poinformowały, że kraj stoi przed największym ryzykiem pożarów lasów od dwóch dekad tego lata, po łagodnej i suchej zimie oraz wiosnie, które sprawiły, że roślinność jest wyjątkowo łatwopalna.

 

Sucha pogoda w ostatnich miesiącach spowodowała, że niektóre zbiorniki wodne w Grecji osiągnęły najniższy poziom od dekady, co zwiększa ryzyko potencjalnych ograniczeń w dostawach wody podczas szczytu sezonu turystycznego, zwłaszcza na niektórych greckich wyspach.

 

Fala upałów jest nie tylko wyzwaniem dla zdrowia publicznego, ale także przypomnieniem o rosnącym zagrożeniu ze strony zmian klimatycznych, które napędzają coraz częstsze i intensywniejsze fale upałów. Kluczowe jest, abyśmy wszyscy starali się zmniejszać nasz ślad węglowy i dążyli do działań łagodzących zmiany klimatyczne dla bezpieczniejszej przyszłości.

 

0
Brak ocen

A jakie ma być lato w Europie jak nie upalne? Przecież to nie jest Alaska! Zawsze tutaj latem upały były i mam nadzieję zawsze będą i ciesze się, że ciepło jest także w Polsce, bo serdecznie dosyć mam tej nowej pory roku: ponad pół roku zimna!

0
0

Kierowniku, jest lato to musi być ciepło. Jakby było zimno to wszyscy by płakali że chujowe lato. Jak dla mnie może tak grzać cały rok. Wiecie ile kasy polakom by zostało w kieszeniach z opału, ociepleń chałupy i grzania ciepłej wody? W chUJ! Bylibyśmy najbardziej zamożnym krajem w Euroupadlinie

0
0