Trwa tragiczna erupcja wulkanu Merapi w Indonezji

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Wulkan Merapi w Indonezji, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, wybuchł we wtorek, wyrzucając lawę na odległość ponad dwóch kilometrów od krateru. Dramatyczne zdjęcia pokazujące lawę wylewającą się z dymiącego krateru wulkanu zostały opublikowane przez państwowe obserwatorium wulkaniczne Merapi. Według Centrum Badań i Rozwoju Technologii Geologicznych Katastrof (BPPTKG), rządowej agencji monitorującej wulkan, zarejestrowano dziesiątki małych wstrząsów związanych z erupcją Merapi.

 

Agus Budi Santoso, szef BPPTKG, stwierdził, że aktywność Merapi nieznacznie wzrosła w ostatnich dniach, ale tego rodzaju wzrosty często występują w Merapi. Dzięki przejrzystemu niebu ludzie mogli łatwo zobaczyć erupcję wylewającą się z wulkanu. Merapi, znajdujący się zaledwie 28 kilometrów na północ od stolicy prowincji Yogyakarta, jest ściśle monitorowany przez agencję. Władze wdrożyły strefę ograniczenia o promieniu siedmiu kilometrów w 2022 roku po ocenie ryzyka dla okolicznych wiosek. Lawa z erupcji Merapi we wtorek wpadła dobrze w obrębie tej strefy. Poziom alarmu Merapi, który od 2020 roku utrzymuje się na drugim najwyższym miejscu, pozostał niezmieniony.

 

Wulkan Merapi, położony w specjalnym regionie Yogyakarta w Indonezji, wybuchł około południa w sobotę, wypuszczając chmury gorącego popiołu oraz mieszankę skał, lawy i gazu, które przemieszczały się na odległość do siedmiu kilometrów w dół zboczy. Kolumna gorących chmur wzrosła do 100 metrów w powietrze, powiedział rzecznik Narodowej Agencji Zarządzania Katastrofami, Abdul Muhari. W wyniku erupcji nie zgłoszono natychmiast żadnych ofiar. Erupcja przez cały dzień zasłoniła słońce. Co najmniej osiem wiosek w pobliżu wulkanu zostało dotkniętych popiołem wulkanicznym, powiedział urzędnik w jednym z punktów obserwacyjnych Merapi.

 

Wulkan Merapi, o wysokości 2,963 metrów, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji. Jego ostatnia duża erupcja w 2010 roku spowodowała śmierć ponad 300 osób i wymusiła ewakuację około 280 000 mieszkańców. Erupcja w sobotę była najpotężniejszą od 1930 roku, kiedy zginęło około 1300 osób. W 1994 roku kolejna erupcja spowodowała śmierć około 60 osób. Status alarmowy wulkanu pozostaje na drugim najwyższym poziomie od 2020 roku po odnotowaniu odnowionej aktywności.

 

Erupcja wulkanu Merapi w Indonezji spowodowała co najmniej 23 ofiary śmiertelne. Ratownicy odnaleźli ciała pięciu wspinaczy, a dalsze 18 osób uznaje się za zaginione. Ponad 50 wspinaczy zostało uratowanych po erupcji w niedzielę, zanim operacje poszukiwawcze zostały tymczasowo wstrzymane w poniedziałek, gdy wulkan Merapi zaczął ponownie wyrzucać dym i popiół. Około 75 osób wchodziło na 2,891-metrowy wulkan w czasie erupcji. Znaleziono jedenaście wspinaczy, którzy zginęli. Ciała pięciu wspinaczy zostały odkryte w pobliżu miejsca erupcji, a kolejne 18 osób uznaje się za zaginione, powiedział zastępca komendanta policji w prowincji Sumatra Zachodnia, Edi Mardianto.

 

Mocna erupcja wulkanu Marapi na Sumatrze w Indonezji rozpoczęła się o godzinie 05:19 UTC (12:19 czasu lokalnego) 22 grudnia 2023 roku. Erupcja wytworzyła kolumnę popiołu wulkanicznego, która osiągnęła co najmniej 4,8 km (16 000 stóp) nad poziomem morza, unosząc się na południe. Ludzie, w tym turyści i wspinacze, są ściśle zabronieni wstępu lub prowadzenia jakichkolwiek działań w promieniu 3 km (1,8 mili) od centrum aktywności, czyli Krateru Verbeek na górze Marapi. Mieszkańcom mieszkającym w pobliżu dolin, strumieni lub brzegów rzek, które mają swoje źródło na szczycie wulkanu, zaleca się zachowanie czujności wobec potencjalnych zagrożeń związanych z przepływami lawy, zwłaszcza podczas pory deszczowej, kiedy takie zdarzenia są bardziej prawdopodobne.

 

W odpowiedzi na zagrożenia zdrowotne związane z popiołem wulkanicznym, osobom znajdującym się w pobliżu góry Marapi zaleca się noszenie masek, aby zakryć usta i nos oraz używanie ochrony dla oczu i skóry. Te środki ostrożności są niezbędne, aby zapobiec problemom z układem oddechowym i innym problemom zdrowotnym. Mieszkańców zachęca się do ochrony czystych urządzeń wodnych przed skażeniem popiołem i regularnego usuwania nagromadzenia popiołu wulkanicznego z dachów, aby zapobiec uszkodzeniom konstrukcyjnym.

 

Społeczność jest również zachęcana do tworzenia spokojnego i świadomego środowiska poprzez powstrzymywanie się od rozpowszechniania fałszywych informacji lub oszustw i nieuleganie niezweryfikowanym informacjom. Zamiast tego społeczeństwo powinno przestrzegać wskazówek i dyrektyw rządu regionalnego i być na bieżąco z najnowszymi instrukcjami bezpieczeństwa.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

O to dowód,  ze USA - NATO

 

O to dowód,  ze USA - NATO -UNIA po to przyjęły byłe kraje RWPG aby na ich terytorium stoczyć III wojnę światowa z Rosją :

Rosja uderzy w Europę? Wywiad wskazuje na krytyczny moment

https://wiadomosci.wp.pl/wtedy-rosja-moze-uderzyc-w-europe-wywiad-wskazuje-na-kluczowy-moment-6977002056453088a

Bo kto robił Pomarańczowe rewolty np. na Ukrainie , czy tym krajom zależało na dobroci Ukraińców - NIE:

Takich artykułów jest wiele

Np. USA granicy z Kubą nie ma , a czy zgodziły się na rakiety Układu Warszawskiego na Kubie , a Rosją granice z Ukrainą ma i czy zgodzi się na rakiety USA - NATO na Ukrainie i na Pakt NATO pod swoimi granicami?  i kto pcha Rosję do III wojny światowej  ? kto chce światowej rozróby ?

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

 

Portret użytkownika spokoluz

Nie dalej jak w ciągu

Nie dalej jak w ciągu miesiąca były dwa artykuły o dupnięciu Tonga - jakie to wielkie było , jak wysoko , ile energii wytworzył , jaką falę tsunami zrobił na cały glob , fala uderzeniowa obiegła glob dwa razy , wytworzył miliony piorunów itd... a tu tragizm robią z małego pierdnięcia , które pierdzi co jakiś czas regularnie.

Na ch... tam ludzie mieszkają skoro wulkanik im regularnie podsyła podkołderniki jadowite aż oddychać się nie dam ? 

Skoro uprawiaja sado-macho z wulkanem to ich wybór i ich sprawa - jak wybrali tak mają co się kufa rozczulać.

Jak dupnie eifel w germanii czy żółta skała w usranii to będzie tragedia - bo se te wulkaniki teraz pyrkają ale jak dupną to tonga może wymięknąć.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika axell69

thia ,   i teraz macie

thia ,   i teraz macie wszyscy martwić się   tym ze gdzieś tam wyjebał wulkan  a wam przez to  podatek węglowy  podniosą  i o  tylko tyle  chodzi w tym zasranym arcie  o tragicznym  wulkanie   i  ani słowa o zydowskim podatku   odsetkowym składanym  -  jakis matiz  pierdzieli o wpaniałym  kredycie   na    chatę dla kowalskiego ,  inny debil  wkleja zdjęcia   saturna  którego nic i nikt z bliska nie widziało  następny ten  tajemniczy  trzeci  przejął  się czymś czego sam nie rozummie  a ten  z piątej kolomny   zwany  żyd Inschtalator   martwi się   tym czym żaden inny zyd się nie martwi   jednak robi to  na głos   i cała gawiedź  głupokwata   wspólczuje mu   i   jego poplecznikom -  co jest tu jest i na zewnątrz  .   Jeśli wam Gessler nie ugotuje  kolacji    wigilijnej    ,to juz nikt wam nie pomoże . 

Wszelkie dyskusje na temat   trzęsień  , wulkanów  oraz  wpływu człowieka na te czynniki   , jest   jedynie próbą   rozruszania  tej  podającej jak ukraina strony . Zero wzmianek  na temat napadniętej   przez  micro hegemona  Palestyny  , gdy   w ONZ   cały świat się  jednoczy po stronie napadniętych   cywilów . Zero wzmianek o  wprowadzaniu paszportów cyfrowocowidowych dla  mieszkańców  zjebanego  zachodu . Zero  wzmianek o  tym co nam   klausi szwab wraz CDC  szykuje 

Można  się bawić kosztem użytkowników niechcianych reklam ?? No można    bo kto zabroni    skrzypkowi na dachu polskiej strzechy   oczy  nam wydłubywać ?? !!  nokto !!

SZCZODRYCH GODÓW I ZDRAWIAM 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika spokoluz

Opodatkować wulkany , nałożyć

Opodatkować wulkany , nałożyć limity emisji !!!  Zgodnie z dyrektywami eu jak się nie podporządkują to przejąć mienie i wstrzymać środki na dofinansownie unijne oraz nałożyć sankcje. Nie ma ch.... ugną się pod ciężarem ełrodeputowanych bo oni z każdym i wszystkim wygrywają.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj