Trwa spektakularna koniunkcja Wenus i Jowisza

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Koniunkcja Wenus i Jowisza to zjawisko astronomiczne, które polega na tym, że oba planety znajdują się na jednej linii prostej na niebie, z perspektywy obserwatora na Ziemi. Koniunkcja ta występuje, gdy Wenus przemieszcza się w swojej orbicie w pobliżu punktu przecięcia z orbitą Jowisza.

 

 

Co ciekawe koniunkcje Wenus i Jowisza nie są zbyt rzadkimi zjawiskami i zdarzają się co około 19 miesięcy. Podczas koniunkcji obie planety są widoczne na niebie w pobliżu siebie jako jasne punkty świetlne. To właśnie te dwie "gwiazdy", które widzicie nad głowami od kilku dni - o ile patrzycie w niebo.

 

Zjawisko to jest zwykle łatwe do zauważenia, ponieważ Wenus jest jednym z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie. Koniunkcje Wenus i Jowisza były obserwowane i opisywane od starożytności. Zjawisko to stało się popularne w ostatnich latach dzięki możliwości obserwacji go za pomocą teleskopów oraz publikacji zdjęć z tego wydarzenia w internecie.

 

Warto też zaznaczyć, że zdarzają się dużo bardziej spektakularne koniunkcje, jak na przykład parady planet. Parada planet to zjawisko astronomiczne, w którym wiele planet Układu Słonecznego znajduje się na jednej stronie Słońca w stosunku do Ziemi. W takiej sytuacji planety wydają się być blisko siebie na niebie, chociaż faktycznie są oddalone od siebie o różne odległości.

 

Parada planet zdarza się co kilkadziesiąt lat i jest zjawiskiem rzadkim. Największą parada planet, w której brały udział pięć planet - Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, miała miejsce w maju 2000 roku. Podobnie ale pionowo ustawiło się te same pięć planet w czerwcu 2022 roku, nie były jednak wtedy w idealnej linii.

 

Następna parada planet odbędzie się w listopadzie 2040 roku, kiedy to Merkury, Wenus i Mars znajdą się w pobliżu siebie na niebie widocznym z Ziemi.

 

W astrologii, koniunkcja Wenus i Jowisza jest uważana za ważne zjawisko, które może mieć pozytywne lub negatywne znaczenie. Koniunkcja Wenus i Jowisza jest uważana za aspekt harmonijny, co oznacza, że może wpływać na zwiększenie poczucia szczęścia, radości życia oraz dobrej woli wobec innych ludzi. Może również wpływać na zwiększenie szansy na szczęście w miłości, a także na poprawę relacji interpersonalnych. Z drugiej strony, koniunkcja Wenus i Jowisza może również wpłynąć na zwiększenie tendencji do nadmiernego rozrzutu, impulsywności oraz braku samokontroli, co może prowadzić do nadmiernego spożywania alkoholu lub nadmiernych wydatków finansowych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Fred flinston

Medium ty powimienes sie

Medium ty powimienes sie pigmej nazywac bo n8e dorastasz nawet do astrologi a astronomii.znak zodialu to nie gwiazdpzbior tylko jego czesc. I nie utozsamiasz pigmeju tego z horoskopem tylko z niebem

 

 

Portret użytkownika emel

Międzynarodowa Unia

Międzynarodowa Unia Astronomiczną bardzo dokładnie określa granice pomiędzy gwiazdozbiorami. Oczywiście, przeróżni szamani, magicy, czarodzieje, wróżki i astrologowie mogą sobie mieć i używać innych. Podobnie jak mogą sobie inaczej definiować i  nazywać gwiazdozbiory. W każdym razie koniunkcja ma faktycznie miejsce w konstelacji ryby. 

Strony

Skomentuj