Trwa seria silnych trzęsień ziemi na całym świecie – cztery wstrząsy powyżej 7 stopni w ciągu miesiąca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich tygodni doszło do zdecydowanej intensyfikacji występowania zjawisk sejsmicznych na Ziemi. Nepal w ciągu dwóch tygodni doświadczył aż dwóch trzęsień ziemi powyżej 7 stopni. Podobnie stało się w okolicy Papui Nowej Gwinei. Praktycznie cały obszar Pacyficznego Pierścienia Ognia doświadcza znaczącego wzrostu aktywności sejsmicznej i wulkanicznej.

 

Już tydzień temu, grecki sejsmolog Efthimis Lekkas, szef instytutu geofizycznego OASP, powiedział w wywiadzie prasowym, że w ciągu najbliższych miesięcy w Nepalu może się zdarzyć kolejne silnego trzęsienia ziemi. Nie trzeba było długo czekać, aby potwierdzić jego prognozę.

Dr Lekkas oparł swoją prognozę na fakcie, że na skutek trzęsienia ziemi z 25 kwietnia, niektóre części płyty tektonicznej odpowiedzialnej za to pozostały nienaruszone Dzisiejsze trzęsienie ziemi doprowadziło do powstania nowych uskoków. Oznacza to, że ostatnie zjawisko było odrębne, nie był to wstrząs wtórny po tym, co stało się pod koniec kwietnia.

 

Sejsmolodzy nazywają taką kaskadę zjawisk reakcją łańcuchową. Pojawiają się nowe pęknięcia płyt tektonicznych, które mogą uwolnić energię, która istniała w głębi Ziemi. Energia ta przenosi się na sąsiednie płyty tektoniczne, które w tym czasie mają większy potencjał do tego, aby również doszło tam do pęknięć na skutek nawet oddalonych geograficznie wstrząsów.

Pacyficzny PIerścień Ognia gdzie występuje 97% światowej aktywności sejsmicznej

Eksperci sugerują, że jest możliwe, kolejne silne trzęsienie ziemi w Azji, tym razem na wschodzie, blisko Bangladeszu. Jest to jednak tylko przybliżenie i przy obecnym stanie nauki nie możemy powiedzieć, kiedy dokładnie do tego dojdzie. Równie napięta sytuacja oczekiwania na duży wstrząs panuje po drugiej stronie Pacyfiku, na przykład w okolicy strefy subdukcji Cascadia czy w okolicy Kalifornii.

 

Warto zadać sobie pytanie co mogło spowodować tak zauważalny wzrost aktywności sejsmicznej. Cztery silne trzęsienia powyżej 7 stopni w ciągu niespełna miesiąca to coś zdecydowanie nie normalnego. Nie ma jednak zgody na temat czynników wpływających na sejsmikę.

Niektórzy naukowcy wierzą, że na wzrost ilości trzęsień ziemi ma wpływ słabnące pole magnetyczne i aktywność słoneczna dodatkowo na nie wpływająca. Ma się to przekładać na rozkład sił w skorupie ziemskiej. Nie ma jednak powszechnie akceptowanych naukowych dowodów wskazujących na taką korelację.

 

Może warto też rozważyć, że jakiś wpływ na aktywność sejsmiczną może mieć Wielki Zderzacz Hadronów. Jest to najsilniejsze źródło pola magnetycznego na powierzchni Ziemi, a po ostatniej modernizacji stał się jeszcze silniejszy. Tak się składa, że wzrost aktywności sejsmicznej zbiega się z ponownym włączeniem urządzenia.

Kiedyś spekulowano, że istnieje związek między okresami pracy urządzenia, a wzrostem aktywności sejsmicznej. Po tygodniu od włączenia LHC w 2008 roku doszło do wielkiego trzęsienia ziemie w Chile o magnitudzie 8,8 stopni w skali Richtera. Niektórzy posądzali też LHC o indukowanie Wielkiego Trzęsienia Japońskiego w 2011 roku. Potem gdy w 2012 roku wyłączono to urządzenie ilość dużych trzęsień ziemi zdecydowanie zmalała. Może to jednak tylko przypadek i nie należy z tego wyciągać pochopnych wniosków.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika klaunator

A pisałem w ostatnim temacie

A pisałem w ostatnim temacie o trzęsieniu ziemi w Nepalu, że moim zdaniem CERN może mieć jakiś wpływ na te wydarzenia.
 
To co mówią, a to co robią panowie naukowcy to są dwie różne sprawy. Natomiast argument w podnoszeniu tej kwestii jest przede wszystkim jeden - naukowcy są finansowani - naukowaca można zmienić praktycznie od ręki - inwestora z kolei średnio. 

Portret użytkownika taght

W tym wypadku nie można

W tym wypadku nie można zmienić ani naukowców ani inwestorów, dlaczego? Bo wszyscy naukowcy którzy się tam nadają już tam są a inwestorem jest cała cywilizacja. To jest nasz wspólny projekt i każdy kto płaci podatki ma w nim swój udział.

Portret użytkownika Tata Buki

Thomas Jefferson ur.

Thomas Jefferson ur. 2 kwietnia/13 kwietnia 1743 w Shadwell (Wirginia), zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809).
 
Więc jak sobie myślisz że ktoś nie wie kim był Tomek Dżeferson Język lub nie zweryfikuje informacji uwierzy w twoje wygłupy lub wiedzę.
Internet jest spoko i trzeba umieć z niego korzystać dla celów zdobywania wiedzy a nie do robienia dezinformacji i poniżania innych.
Język

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Mówisz o Biblii? Kawalarz z

Mówisz o Biblii? Kawalarz z ciebie... Biblia to przepisana przez żydowskich rabinów historia przedpotopowej cywilizacji Summerów.
 Nowy Testament to kłamstwo w połowie, polegające na wykorzystaniu legendy o niejakim Jezusie synu Maryii i dopisanie mu boskich cech przez rabinów żydowskic,h we współpracy z cesarzami Rzymu u schyłku ich Imperium, dla wzmocnienia swoiej władzy...
 Niestety żydzi tworzący tzw. "chrzescijaństwo" uczynili to na swój użytek doprowadzając wszystkie imperia i silne narody do upadku...
 Kulminacyjną epoką tej polityki to Średniowiecze i Inkwizycja...
 Ciekawe, że przed Potopem nie istniały religie a historię bytu ludzi z "Bogami" ( czytaj Administratorami Wszechświata) spisywano jako dzieła historyczne, zarówno przez przedpotopowych władców Aryjskich, Egiptu, Summeru, Indi,i i Chin...
 Barbarzyńskie, semickie plemiona 1000 lat po Potopie, gdy cywilizacja Mezopotamii kwitła, najechały i zawłaszczyły jej kulturę, przepisując historyczne przekazyi  przemalowując je jako swoją historię i religię.
 Ciemne masy odradzające się z armagedonu potrzebowały władzy elit, które ocałały zacghowując podstawowe zasoby wiedzy i materiii przedpotopowej cywilizacji.
 Taaak Biblia jest prawdziwa, bo napisana prawdziwie i jest prawdą w połowie, czyli Kłamstwem doskonałym.
 

Portret użytkownika Wojox

Dokładnie tak jest jak

Dokładnie tak jest jak piszesz. Opaczne rozumienie tych proroctw powoduje że pewna grupa ludzi poczuła "powera", bawią się teraz swoją "mocą" do momentu aż Bóg dzieciakom zabierze ich zabawki....

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika Tata Buki

Co poradzisz jak komuś nie

Co poradzisz jak komuś nie chce się samodzielnie szukać prawd i dostają gotowe opracowania, to jest jak jest Smile
Z tego co się kiedyś interesowałem tym to ponoć jest przeróżnych przeszło 1000 religii, więc to świadczy że jest wesoło i kolorowo.
Znalazłem fajnie zrobiony film, konkretnie i ciekawie, wciąga w oglądanie.
https://www.youtube.com/watch?v=5lGuaDiS9kA
Ja już ogłupionymi ludźmi się nie przejmuje i radzę aby ci co są na etapie zdobywania wiedzy o świecie olewali ich. Ich grono się zmniejsza ale jeszcze są i walczą z wolnymi ludźmi gdyż sami boją się wolności.  

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

...powiedzieli rabini

...powiedzieli rabini zapisując odczytane teksty summeryjskie z kamiennych tablic, i nadając im  tytuł "Biblia"...
 Oni dobrze wiedzieli co bedzie w przyszłości, bo byli świadkami własnej rzeczywistości i posiadali tajemna wiedzę, która dzisiaj skrzętnie skrywają przed ciemną masą, której jesteś przedstawicielem...

Strony

Skomentuj