Trwa poszukiwanie brakującej materii Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: Illustris Collaboration/Illustris Simulation

Astronomowie wciąż próbują rozwiązać jedną z największych zagadek Wszechświata – gdzie znajduje się brakująca materia? Wygląda na to, że z pomocą teleskopu kosmicznego Chandra udało się właśnie odnaleźć materię, która dotychczas była dla nas niewidoczna.

 

Orsolya Kovács z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian w Cambridge i jej zespół postanowili zbadać popularną teorię, która zakłada, że brakująca materia Wszechświata ukrywa się we włóknach gorącego gazu, wypełniającego przestrzeń międzygwiezdną. Włókna te są zwykle trudne do zbadania, ponieważ współczesne teleskopy nie są w stanie ich dostrzec.

 

Jednak naukowcy wpadli na pewien pomysł. Z pomocą teleskopu kosmicznego Chandra zaczęli obserwować odległy kwazar pod nazwą H1821+643, który wytwarza silne promienie rentgenowskie. Krótko mówiąc, badacze wykorzystali te promienie, aby sprawdzić, czy w otoczeniu kwazara znajdują się włókna gorącego gazu.

Kwazar H1821+643 - źródło: Todd M. Tripp (Princeton) et al/Obserwatorium WIYN/NOAO/NSF/HST/NASA

Zastosowanie tej metody pozwoliło zidentyfikować aż 17 różnych włókien, a naukowcy obliczyli, ile materii ukrywa się tam przed naszym wzrokiem. Badania sugerują, że brakująca masa faktycznie znajduje się we włóknach gorącego gazu. To oznacza, że najwyraźniej odnaleziono skuteczną metodę, pozwalającą wykrywać brakującą materię Wszechświata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika ascendant 149

Co zrobić z fantem, który

Co zrobić z fantem, który ujawni, że przestrzeń kosmosu ma swój kres, bo tego chyba szukają - jak daleko sięga przestrzeń kosmosu, czy ma jakieś granice - odkrycie tego faktu jest kwestią czasu, i to będzie smutny dzień w dziejach ludzkości, bo co dalej skoro nie ma z kim walczyć jak tylko z samym sobą, i nie ma o co jak tylko o własne wynalazki ;-).

Portret użytkownika Kwazar

A tobie się nie wydaje sądząc

A tobie się nie wydaje sądząc po zapodanym, twoim linku, że to narzędzie zapodane kontekstowe rozstrzygające, to już dawno niczego nie wnosi do sprawy  ? Że już w tej sprawie "brakującej materii Wszechświata" dawno niczego nie wniesiono nowego pomysłowego ożywczego i logicznego ? Oni nie wiedzą,Ty nie wiesz posiłkując się linkami tych co też niczego nie wiedzą i Ja pisząc,też  niczego nie wiedząc a pisząc! No czysta komedia tragedii !!! 

Portret użytkownika Maryjan_66

Im więcej kasy na naukę, tym

Im więcej kasy na naukę, tym głupsze jej rezultaty.

W sumie współczesna nauka doskonale zaczyna pasowac do zależności: więcej kasy => więcej idiotyzmów.  Dobrze było by zbadać tą zależność, i czy jest obustronna i czy zgadza sie z założeniami fizyki kwantowej. Obstawiam, że co do drugiego - na pewno. To samo zresztą tyczy się np dotacji UE. Można by niezły elaborat stworzyć, wiele prac doktorskich w tej dziedzinie by sie obroniło.

 

Portret użytkownika Witek

nie ma czegoś takiego jak

nie ma czegoś takiego jak "brakująca materia wszechświata", jest tylko błędna teoria w której "brakuje materii we wszechświecie", dlatego proszę o trzymaniu się faktów i pisaniu o brakach w teorii gdyż ta "brakująca materia" w ramach obowiązującej błędnej teorii nigdy nie zostanie odnaleziona

Portret użytkownika Kangur.

...już sprawdzam Angelus, idę

...już sprawdzam Angelus, idę do kibelka...momencik, jeszcze chwileczkę, już...więc tak, ja też mam jakąś "materię" głęboko w pupci...właściwie to "miałem" Biggrin

...tak na poważnie, co mi da ta wiedza...?...nic, poza tym, że będę wiedział, że coś tam jest, albo nie jest. Spuszczam zatem wodę.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Jaro

Jak latać w kosmos dalej niż

Jak latać w kosmos dalej niż "ziemski układ odniesienia" (księzyć podobno jeszcze się w zewnętrznych partiach pasów Won Aliena) to bardzo ważne stary.

Spuściłeś wodę i odpływa... - a wiesz w co ją spuściłeś?! Odskocz od kibla bo się okaże, że brakująca "materia" jak wodór silnie reaguję z materią ferromagnetyczną i po załączeniu tarczy lub napędy EM DRIVE ... poprostu Ciebie z tym gównem kiblem i domem rozje....ło, a wystarczyło nastrać  na papier i wyrzucić do kosza w reklamówce Shok

Takie trochę porównanie wulgarne, ale odnośnie tematu trafne Smile

Strony

Skomentuj