Trwa podwodna erupcja wulkaniczna w archipelagu Marianów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W obrębie Mikronezji wykryto kolejną trwającą erupcję wulkaniczną. Tym razem odpowiada za nią podmorski wulkan znajdujący się na północy archipelagu Marianów. Tamtejsze sejsmografy wskazują na sporą aktywność sejsmiczną.

 

Specjaliści są zdania, że sygnały te z prawie stuprocentową pewnością wskazują na trwającą podmorską erupcję. Poza tym odgłosy podwodnej erupcji dotarły też do nurków z NOAA prowadzących badania na okolicznych rafach koralowych. Ponieważ erupcja zaczęła się gdy byli pod wodą błędnie założyli, że coś stało się z ich statkiem Hi‘ialakai. Dopiero potem ustalono co spowodowało wybuch. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

 

Załoga statku NOAA donosi również o pojawieniu się w pobliżu wyspy Farallon de Pajaros wielu pływających fragmentów zanieczyszczeń o kolorystyce typowej dla związków siarki i tak zwanej emulsji wulkanicznej. Niestety dalsza eksploracja miejsca erupcji nie była możliwa z powodu nadciągającego e ten region tajfunu.

 

NOAA planuje powrócić w to miejsce na dalsze badania, po skoordynowaniu wyprawy z naukowcami z USGS śledzącymi światową aktywność sejsmiczną. Najprawdopodobniej za erupcję odpowiada grzbiet morski Ahyi znajdujący się 20 km na południowy-wschód od Farallon de Pajaros.

Mariany, albo Wyspy Mariańskie to klasyczny archipelag wulkaniczny podobny do Aleutów znanych z okolicy Alaski. Wulkany znajdujące się na Marianach są bardzo spektakularne, czego dowodem jest na przykład erupcja grzbietu Południowy Sarigan, która spowodowała, że nad powierzchnię Pacyfiku wzniósł się słup pyłu o wysokości 12 kilometrów. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Z Wikipedii: Latem 1944 roku

Z Wikipedii:
Latem 1944 roku wyspy zdobyli Amerykanie, zaś 6 sierpnia 1945 z z wyspy Tinian wystartował bombowiec Enola Gay, którego zadaniem było zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę. Z tej samej wyspy wystartował 9 sierpnia 1945 roku bombowiec, który zrzucił bombę atomową na Nagasaki.
 
Zacieranie śladów? Wink

 
Przetrwać apokalipsę: Bunkier FEMA w Denton
http://youtu.be/ZzrYy2Nj00A
Schron przeciwatomowy w Kaliszu
http://youtu.be/wEv0Mq70kNY
 

Skomentuj