Trwa nowa erupcja wulkanu Popocatepetl

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Rozpoczęła się erupcja jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie - meksykańskiego Popocatepetla. Emituje on duże ilości pary wodnej, gazów i popiołu. Dodatkowo wulkan miota na dużą odległość fragmenty rozpalonych skał. 

 

Wulkan Popocatepetl obudził się na dobre pod koniec września. Władze Meksyku ostrzegają mieszkańców przed niebezpieczeństwem przebywania w strefie 12 kilometrów wokół wulkanu. Okolice Popocatepetla zamieszkuje około 20 milionów osób, co czyni go jednym z potencjalnie najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie.

 

Ostatnia poważna erupcja miała tu miejsce w 2000 roku. Władze przeprowadziły wtedy ewakuację mieszkańców na dużą skalę. W sumie swoje domy musiało wtedy opuścić ponad 30 tysięcy ludzi. Obawiano się laharów i błotnych powodzi, które mogły zmieśc z powierzchni ziemi całe wioski. Na szczęście do nich wtedy nie doszło.

Na skutek aktywności Popocatepetla wielokrotnie zamykany był pobliski port lotniczy Pueblo, najbliżej położonym miastem znajdującym się w jego okolicy. Od kilku lat żywioł ten wykazuje zdecydowanie zwiększoną aktywność.Wulkan Popocatepetl znany jest też z tego, że jest zdolny do dużych wybuchowych erupcji w trakcie, których potrafi ciskać materiałem skalnym na odległość nawet 40 kilometrów! Jest to tym bardziej niebezpieczne, że stolica Meksyku, miasto Mexico City, znajduje się zaledwie 50 km od Popocatepetla.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj