Trwa najpotężniejsza burza geomagnetyczna od lat. Zorza polarna może być widoczna również nad Polską

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na Ziemi nieoczekiwanie zaczęła się jedna z największych burz magnetycznych ostatnich lat. Astrofizycy donoszą, że prędkość wiatru słonecznego gwałtownie wzrosła z 400 do ponad 800 metrów na sekundę, a gęstość plazmy międzyplanetarnej - prawie 100 razy. O ile pogoda pozwoli zorze polarną będzie można oglądać nawet nad Polską!

 

Podczas gdy sama aktywność, ma utrzymać się przez kilka dni, ponowne osiągnięcie obecnego maksimum fluktuacji magnetycznych dochodzącego do poziomu Kp7, jest mało prawdopodobne.

Przyczyną nowej burzy magnetycznej, jest prawdopodobnie rozbłysk słoneczny o sile M1,7 (klasa M oznacza średniej wielkości flary słoneczne), sprzed dwóch dni i będący jego konsekwencją koronalny wyrzut masy.

W ciągu ostatnich czterech lat, zarejestrowano tylko cztery burze magnetyczne o tym samym poziomie G3. Doszło do nich 12 maja bieżącego roku, 14 maja 2019 roku, 26 sierpnia 2018 roku i 28 września 2017 roku.

Około północy strefa zorzy polarnej objęła prawie cały Półwysep Skandynawski. Teraz aktywność skupia się na terytorium Kanady. Jeśli aktywność geomagnetyczna nie ustanie, pasmo zorzy będzie zlokalizowane nad Rosją w strefie powyżej 65 stopni szerokości geograficznej północnej.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Moje prawo kończy się tak gdzie zaczyna się Twoje (czyli nigdzie:)

Portret użytkownika Impuls

Jak już takie artykuły

Jak już takie artykuły publikujecie to nie możecie podlinkować artykułów ze zmiansolarnych, tylko bawić się w tanią sensację?

Jaki stek bzdur. Prędkość wiatru mierzy w km/s, zakres prędkość wiatru wzięty z czapy. Dla kogo była niespodziewana to była, media związane ze zjawiskami astronomicznymi trąbiły od kilku dni. No i mogłbyś się drogi autorze postarać i wkleić zdjęcie np. wybuchu CME który za tą burzę odpowiada.

A w Polsce to nic nie ma przez pas chmur stratus Biggrin

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Skomentuj