Trwa masowe wymieranie pingwinów na Antarktydzie

Kategorie: 

Źródło: Wochit News na youtube.com

Sezon lęgowy pingwinów białookich we wschodniej Antarktyce przebiega w tym roku dramatycznie. Z całej populacji ocalały jedynie dwa pisklęta! Pomór małych pingwinów ma być spowodowany wyjątkowo dużą, jak na tę porę roku ilością lodu, przez co dorosłe osobniki mają problem ze zdobywaniem pożywienia dla siebie i swoich młodych. Nie móżna też wykluczyć przyczyn wirusowych. 

 

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja – w 2015 roku nie przetrwało żadne pisklę. Pingwiny białookie to duże, nielotne ptaki wodne, zamieszkujące wody wokół Antarktydy. Podstawę pożywienia gatunku stanowi kryl. To właśnie nadmierne połowy kryla oraz ryb w wodach otaczających Antarktydę wpływają negatywnie na liczebność pingwinów.

 

Działacze ochrony przyrody wzywają do podjęcia szybkiego działania w sprawie nowego obszaru ochrony mórz przynależących do wschodniej Antarktyki, na których żyje około 36 tysięcy pingwinów białookich. 

Organizacja ekologiczna WWF twierdzi, że zakaz połowu kryla na tym obszarze wyeliminuje problem głodowy pingwinów białookich, a także innych gatunków występujących we wschodniej Antarktyce.

 

WWF współpracuje z francuskimi naukowcami, którzy monitorują stan populacji pingwinów białookich od 2010 roku. Na podstawie zebranych przez działaczy danych ma zostać rozpatrzony wniosek o objęcie gatunku specjalną ochroną.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Eva11

i to ,,my,, inteligentni

i to ,,my,, inteligentni ludzie sie przyczyniamy do takich tragedi ...

mordujemy wszystko co tylko sie da...

oczywiscie chodzi mi o czlowieka jako gatunek ....bo tacy ludzie co czuja empatie do zycia stanowia mniejszosc ,wrecz malenki odsetek .....lecz jednak istnieja ,

tylko dlaczego stanowia mniejszosc ? gdzie odnalezc odpowiedz na najwazniejsza kwestie jaka powinna interesowac ,,nauke,,

moze dlatego,ze natura tez zabija dla rownowagi ...tylko czlowiek chyba juz ja pobil we wszystkim...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj