Trwa masowe wymieranie azjatyckich antylop

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

W zachodnim Kazachstanie padają tysiące zagrożonych wyginięciem antylop z gatunku saiga. Liczba padłych zwierząt dochodzi już podobno do 85 tysięcy. To kolejny cios dla wysiłków na rzecz ochrony tego gatunku długonosych ssaków. Jako przyczyna masowego wymierania podejrzewana jest choroba zakaźna.

 

Saiga jest to charakterystyczne stworzenie z długim, garbatym nosem, który umożliwia mu filtrowanie powietrza w czasie letnich zakurzonych miesięcy i umożliwia też oddychanie ciepłym powietrzem podczas zim. Saigi zamieszkują głównie odległe rejony Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Mongolii i Rosji. Od dawna znajdują się na liście krytycznie zagrożonych wyginięciem gatunków.

Liczba Saig w Kazachstanie z powodu popytu na mięso i rogi zmniejszyła się od 1992 do 2003 blisko 50 razy. Z populacji około miliona osobników zostało nieco ponad 20 tysięcy. Od 2004 roku, dzięki realizacji działań na rzecz ochrony gatunków, populacja Saigi stopniowo wzrasta. Według Ministerstwa Rolnictwa Kazachstanu, w 2014 roku liczba antylop tego gatunku wyniosła 265 tysięcy osobników.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj