Trwa kryzys dostępu do czystej wody pitnej - ponad 4,4 mld ludzi bez stałego dostępu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ponad 4,4 miliarda ludzi na Ziemi, czyli prawie 60% światowej populacji, nie ma stałego dostępu do czystej, bezpiecznej wody pitnej. To alarmujące odkrycie naukowców ze Szwajcarii oraz ekspertów z ONZ i WHO, opublikowane w czasopiśmie naukowym Science.

 

Badacze z ETH Zurich, pod przewodnictwem Timothy'ego Juliana, przeanalizowali dane z 135 krajów o niskich i średnich dochodach (LMIC). Okazało się, że tylko jedno na trzy gospodarstwa domowe w tych państwach ma regularny dostęp do czystej wody. Głównym czynnikiem ograniczającym jest zanieczyszczenie wody odpadami ludzkimi - aż w 48% przypadków woda pitna jest okresowo lub stale skażona.

 

Największe problemy z dostępem do czystej wody występują w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej, gdzie ponad 75% populacji nie ma stałego dostępu do bezpiecznej wody. Około 1,2 i 0,9 miliarda ludzi mieszka odpowiednio w tych regionach, co stanowi połowę wszystkich osób pozbawionych tego podstawowego dobra.

 

Dostęp do czystej wody to jedno z kluczowych wyzwań dla świata. Tymczasem zapewnienie powszechnego dostępu do wody pitnej wciąż pozostaje dalekie od osiągnięcia.

 

Rozwiązanie tego problemu jest kluczowe nie tylko dla poprawy zdrowia i higieny, ale także dla realizacji wielu innych długofalowych celów, takich jak ograniczenie ubóstwa, głodu czy nierówności. Naukowcy podkreślają, że pilne działania na rzecz poprawy dostępu do czystej wody mogą znacząco zmniejszyć częstość występowania infekcji jelitowych i innych chorób.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pao1

Witam. W razie czego podaję

Witam. W razie czego podaję Wam sposób, jak samodzielnie wydobywać wodę. Można zrobić wszystko samemu, lub zamówić sobie z okolicy poszczególne wykonanie usług, no i wykonać także jednorazowe badanie wody.

Można zrobić sobie studnię rurową (dużo o tym na YT i jest już wiele firm, które się tym zajmują), najlepiej w piwnicy lub jeszcze lepiej, w kanale w garażu, zajmuje miejsce 1x1m, można także na podwórzu, przy domu, ale trzeba wtedy czyścić z liści i innych no i może zamarznąć. Wodę - w standardowym domku jednorodzinnym - trzeba podnieść hydroforem na około 25m do zbiornika na strychu, żeby mieć w chacie wodę za darmo z opadowym ciśnieniem wody, takie coś planowałem, ale gdzieś w połowie dać jeszcze pompę na zsynchronizowanym sterowaniu z hydroforem a zbiornik na strychu musi być wyposażony w czujnik poziomu wody i zsynchronizowany sterownikiem z resztą urządzeń (hydroforem i pompą) tak, żeby włączał się przy około 30-40% opróżnienia, chodzi o to, żeby nie załączał się za każdym razem, jak ktoś odkręci wodę, żeby umyć ręce czy nalać wody do czajnika, bo to może bardzo wymęczyć urządzenia.

Opadowe ciśnienie wody, jest na tyle silne, że jest wystarczające do domowych zastosowań i nie myślałem, żeby dodawać jakieś dodatkowe urządzenie, żeby zwiększyć ciśnienie, choć nie wykluczone, że można sobie dołożyć zaraz za zbiornikiem. Tak samo chciałem jeszcze obmyślić, jak wytworzyć podciśnienie do obiegu w boilerze na ciepłą wodę, ale zająłem się czymś innym.

Można, a nawet wypada, awaryjnie zamontować pompę ręczną (żurawia) zaraz za wyjściem studni, w razie awarii prądu.

Wszystko to obmyśliłem sam, więc jest to tylko teoria, ale nie widzę powodu, dla jakiego miałoby to nie działać.

Portret użytkownika spokoluz

zamiast hydrofora wpuścić

zamiast hydrofora wpuścić pompę do studni głębinowych a  zbiornik na strychu napełnić do 3/4 i wtłoczyć kompresorem 4 bary i masz ciśnienie w instalacji . Przy zbiorniku zainstalować włącznik ciśnieniowy do pompy aby uzupełniać zbiornik. W piwnicy przy wejściu zainstalować zawór z przełączeniem na pompę i na ręczną pompę przy braku prądu.

Studnia taka musi mieć wydajność minimum 1200 litrów na godzinę przy założeniu maksymalnego zużycia 1000 l/h  wydajności pompy aby pompa nie chodziła czasami na sucho - zatem to nie tak siup z taką studnią ale jak się poszuka źródełka pod ziemią to tylko realizowac projekt.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika axell69

Ten  kryzys  dotyczy

Ten  kryzys  dotyczy najbardziej nas polaków , mamy  nieograniczone żródła  czystej pitnej  wody w  naszych ziemiach  ale  kuva  musimy płacić   za wodę  skażoną wszelkim   szydowskim gównem  korporacjom  żydowskim   ...   znów Admin  rozmydlił się    i zapomniał   kto Polaków pierwszy wróg  

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika axell69

Wody czystej mamy pod

Wody czystej mamy pod dostatkiem  chłopie ,  nie wywracaj faktów  . Obronność   i  wydatki na nią  idą z innego źródła . Ludzie  trzymajcie   jakiś poziom  !!  Pierdolenie  bez sensu  ma  krótkie  nogi które szyd  umie  wykożystać 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj