Trwa kontrofensywa ukraińskiej armii - w obwodzie donieckim i ługańskim trwają ciężkie walki

Kategorie: 

Źródło: twitter

Ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły wczoraj masowe bombardowania Doniecka i rozpoczęły operację, której celem jest odbicie szeregu miast z kontrolowanych przez separatystów. Niektóre doniesienia wskazują, że ostrzał dosięga również obszarów mieszkalnych.

 

Grupa ukraińskich żołnierzy rozpoczęła kanonadę na pozycje, które według ich wiedzy zajmowali żołnierze tak zwanej Noworosji. Nie wszystkie pociski trafiły tam gdzie powinny. W mieście Gorłówka podobno na ulicach leżą zabici ludzie, a silny ostrzał uniemożliwia ich przeniesienie w bardziej godne miejsce.

Czołgi ukraińskie - źródło Twitter

Władze tego miasta twierdzą, że każda dzielnica doznała zniszczeń na skutek ostrzału z praktycznie wszystkich rodzajów broni ciężkiej. Ataki z wykorzystaniem między innymi wyrzutni rakietowych BM-21 Grad i BM-30 Smiercz, trwają już ponad 24 godziny i dopóki nie ustaną nikt nie posprząta ciał. Liczba ofiar cały czas rośnie, mieszkańcy twierdzą, że zginęło przynajmniej 300 osób.

Wyrzutnia typu BM-30 Smiercz - źrodło: wikipedia

Ciężkie starcia trwają również pod Mariupolem. Tradycyjnie już chyba właśnie tam najgorzej wiedzie się armii ukraińskiej. Według doniesień separatystów atakujące ich wojska poniosły tam ciężkie straty. Z drugiej strony Ukraińcy twierdzą, że zdołali odbić donieckie lotnisko, a raczej jego zgliszcza. Separatyści nie dementują jednoznacznie, że do tego doszło tylko przypominają, że wcześniej w geście dobrej woli pozwolili się wycofać wyczerpanym, ale dzielnie walczącym żołnierzom ukraińskim.

Walki w okolicach Mariupola - źródło: twitter

Pojawiają się też informacje, że cześć zdewastowanego terminala donieckiego została zaminowana i gdy wdarły się tam siły ukraińskie całe pierwsze piętro zostało zdetonowane. Wielu żołnierzy ukraińskich zginęło lub zostało rannych, a chwile po eksplozji słyszanej w całej okolicy doszło do szturmu na lotnisko oddziałów Donieckiej Republiki Ludowej, który jednak został powstrzymany przez Ukraińców

Człogi z rosyjskimi oznaczeniami na Ukrainie - źródło: twitter

Wojna domowa na Ukrainie wchodzi w nową fazę, która może się okazać jeszcze bardziej krwawa od pierwszych starć z zeszłego roku. Pojawiły się już doniesienia, że na terytorium Ukrainy wkracza ponownie rosyjska armia. Z wciąż niepotwierdzonych informacji wynika, że granicę z Ukrainą przekroczyły dwa bataliony rosyjskich żołnierzy. To zwiększy ich liczebność o 700 osób w stosunku do 8500 wojskowych z rosyjskim paszportem walczących w szeregach separatystów. W najbliższych dniach można się spodziewać raczej eskalacji kampanii wojennej.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Mieszkańcy polskich

Mieszkańcy polskich miejscowości graniczących z Ukrainą obserwują na własne oczy odradzający się ruch neonazistowski, nawiązujący do „bohaterów” ukraińskiego nacjonalizmu. Prokuratura w Hrubieszowie bada sprawę dwóch Ukraińców, którzy wozili w samochodzie flagę organizacji OUN-UPA.
 
Pod koniec ubiegłego roku w Dołhobyczowie (w powiecie hrubieszowskim) doszło do słownego starcia 56-letniego mieszkańca miasta z dwoma przebywającymi w nim Ukraińcami. Według relacji miejscowego tygodnika „Kronika Tygodnia”, mężczyzna zauważył w samochodzie z ukraińskimi rejestracjami przypiętą do kokpitu czerwono-czarną flagę, której używały dwa zbrodnicze nazistowskie ugrupowania – Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia – a obecnie ci, którzy nawiązują do ich „dziedzictwa”.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika TSunaMI

Przepraszam że się wtrące ale

Przepraszam że się wtrące ale to Ukrainskie wojsko a nie Noworosji dopuszcza się mordów na cywilach.Oglądajcie dalej TVN24 to wcisną wam że na Ukrainie nie ma nazizmu a są tylko naziści rosyjscy.Mam już dosyć tego pieprzenia o rosyjskich trollach i agenturze,lepiej popatrzcie na swoją zakłamaną UE i pieprzone stada lewactwa rozsiewające wszędzie banderowsko- gejowską propagandę.I jeszcze jedno zbanowanie  AMR jest zupełnie nieuzasadnione ,co on wam zrobił?Ano powiedział prawdę ,a prawda boli i najlepiej ją cenzurować .Skoro wy tak postępujecie banując głosicieli prawdy,to proszę bardzo mnie też zbanujcie odpocznę sobie od tego banderowskiego bydła .A teraz do widzenia i możecie [...]
 
wymoderowano
[email protected]

Ban - zaśmiecanie portalu.
Moderacja

Portret użytkownika maniek II

...chopie - nie denerwuj

...chopie - nie denerwuj sie!!...bo pedaly beda sie cieszyly!...
cyt...

Szacunkowe liczby strat za ostatni tydzien u powstancow 300-350 ludzi zabityh i rannych. To bardzo duzo dla sil pospolitego ruszenia, gdzie kazdy czlowiek na wage zlota. 
Banderowce za tydzien maja straty 1200-1400 zabitych i rannych ukrozolnierzy. To bez uwzglednienia odnalezionych na lotnisku i Piekach cial ukrozolnierzy. ...
cyt...

Tez z 13 po 19 stycznia 57 nazistow z bataljonu nazistowskiego gwardii narodowej Ukriany Azow zostalo zlikwidowanych!!! Azow dziala pod Granitnoje. To miedzy Mariupolem i Donieckiem.
cyt...

Straszne cyfry! Powstance odnalezli na lotnisku i w wyzwalonych Pieskach, z ktorych do niedawna jezdzili na lotnisko do ataku czolgi banderowskie, 597 martwych ukrozolnierzy!!! Trupy sa w tej chwili skladowane i sprawdzane. Sa to zabici z roznych miesiecy. Bojac sie rozglosu o duzych stratach nazisci banderowskie po prostu nie wysylali ich do krewnych. W Pieskach odnaleziono dol, w ktory byli zrzucone 36 ukrozolnierzy przez SWOICH niby towarzyszy broni. Ot takie wojsko walczy z powstancami... 
44 ukrozolnierza poddali sie.
 
reszta na...
http://kacap.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?1

 

Portret użytkownika Pulsar

@o jejku Ja nie jestem jakimś

@o jejku
Ja nie jestem jakimś bezdusznym człowiekiem by przyznawać bany pernamentne. Zapewniam, iż użytkownik @Angelus Maximus Rex będzie miał konto przywrócone, o ile wyrazi chęć współpracy z moderatorami.
Wyrazić można wszystko nie używając inwektyw, a AMR jest na tyle inteligentnym gościem że wiem, iż gdyby tylko chciał to potrafił by pisać komentarze bez negatywnych emocji wspieranych inwektywami.
Nie sztuka to bowiem, wyrazić swe emocje inwektywą, - sztuką jest zrobić to bez niej.

Portret użytkownika debet

Admin sparaw jest użytkownik

Admin sparaw jest użytkownik Spotter straszy mnie paragrafami to niezgodne  z regulaminem tego serwisu proszę o jego zbanowanie Ciągle oskarżasz sceptyków o kłamanie i pozyskiwanie z tego tytułu korzyści majątkowych, ale do tej pory nie przedstawiłeś na to nawet najmniejszego dowodu. W takim razie, jest to zwyczajne publiczne pomówienie  a na to są odpowiednie paragrafy. Dlatego też zgłaszam to do moderacji, a jako że miałeś już ostrzeżenia z tego tytułu, będę wnioskował o bezterminowego BANa.
 

Ban za notoryczne łamanie regulaminu w § 6 pkt 5
moderator @pulsar

Strony

Skomentuj