Trwa intensywna burza magnetyczna wywołana aktywnością słoneczną

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od kilku dni na Ziemi trwa burza magnetyczna wywołana emisją naładowanych cząstek z dziur koronalnych znajdujących się na Słońcu. Strumień plazmy dociera do naszej planety już od 25 września, ale już teraz wiadomo, że potrwa przynajmniej do jutra.

Rezultatem emisji z dziur koronalnych jest trwająca burza geomagnetyczna. Indeks fluktuacji magnetycznych Kp doszedł do poziomu 5. Efektem było wystąpienie licznych zorzy polarnych widocznych głównie w regionach polarnych. Są też doniesienia o obserwacji zorzy w północnej Norwegii. 

Ziemia wkrótce wejdzie w szereg kolejnych strumieni wiatru słonecznego wypływających z dziur koronalnych znajdujących się w północnej cześci tarczy słonecznej. W rezultacie istnieje prawdopodobieństwo intensyfikacji burzy geomagnetycznych o sile G1 dochodzącej do G2, co odpowiada indeksowi fluktuacji magnetycznych na poziomie Kp 5.

Taka pogoda kosmiczna będzie się utrzymywała przynajmniej przez następne 3 dni. Szczególnie duża intensyfikacja wiatru słonecznego spodziewana jest 28 września. Jeśli indeks Kp osiągnie poziom przynajmniej 6 pojawi się szansa, aby zobaczyć zorzę polarną również w północnej Polsce.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj