Trwa gwałtowna erupcja wulkanu Kilauea - sytuacja ulega pogorszeniu

Kategorie: 

Źródło: twitter

Hawajski wulkan Kilauea nie pozwala o sobie zapomnieć. Co prawda erupcja trwa tam nieprzerwanie od 1983 roku, ale od tego czasu nie była ani razu aż tak intensywna jak obecnie.

Gwałtowna erupcja wulkanu Kilauea rozpoczęła się 03 maja. Przedtem wystąpiło w tej okolicy trzęsienie ziemi o sile 6,9. Według US Geological Survey, skala erupcji, znacznie wzrosła w dniu 17 maja. Ze względu na zwiększoną aktywność wulkanu istnieje zagrożenie dalszych gwałtownych wybuchów, emisji lawy, popiołu i trujących gazów, co dodatkowo zagraża życiu mieszkańców.

 

Naukowcy sugerują, że erupcja wzrosła z powodu wybuchów pary wodnej spowodowanych kontaktem magmy z wodami gruntowymi. W wyniku eksplozji powstała chmura popiołu o wysokości 9 kilometrów. Oprócz tego niebezpieczeństwo wywołują duże kawałki skał rozrzucane w promieniu kilku kilometrów.

Trzeba przyznać, że taki scenariusz rozwoju wypadków odnośnie rozwoju erupcji jest zgodny z przewidywaniami hawajskich wulkanologów. Naukowcy od początku ostrzegają o możliwych eksplozjach, po tym gdy zaobserwowano, że poziom jeziora lawy na szczycie wulkanu nagle zaczął spadać. Stało się to w wyniku ruchu w dół roztopionej skały. Gdy lawa dotarła do poziomu wód gruntowych, oczywistą konsekwencją było powstanie dużych ilości pary, która nagromadzona musi jakoś uchodzić.

Na głównej wyspie archipelagu powstaje wiele pęknięć, gdzie gromadzi się i rozlewa lawa. Ewakuowano już ponad 10 tys. osób. Dziesiątki domów zostało już całkowicie zniszczonych, a wiele pozostaje bez elektryczności. Władze USA ogłosiły wyspę obszarem dotkniętym katastrofą.

Amerykański instytut USGS ostrzega, że intensywność emisji popiołu i lawy może się zwiększyć „w każdej chwili” i mieszkańcy powinni być przygotowani na taki rozwój wypadków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Groot

Ziemia jest żywym i

Ziemia jest żywym i samoregulującym się organizmem. Na powierzchni zaczyna brakować Co2 więc zaczyna go wyrzucać z spod powierzchni. im będą bardziej "walczyć z dwutlenkiem węgla" tym więcej ziemia będzie go wypluwała po przez wulkany.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Adminie, takie małe OT.

Adminie, takie małe OT. Prośba o odblokowanie konta Angelus Maximus Rex. Chłopina już tyle czasu jest na banicji, a ostanio można zauważyć, że znacznie poprawił się w kwestii ostrych wypowiedzi w stosunku do innych forumowiczów, co było powodem zablokowania jego konta. PROSIMY!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Max 1983

UPAdlina predzej zaczne przed

UPAdlina predzej zaczne przed spaniem zmawiac pacierze ,niż on przestanie obrażać.Za stary jest żeby zmienić swoją nature.Dziwię się tylko, bo jak się ma troche oleju w głowie to można kogoś obraźić bez używania obelg .Osobiście nie mam nic przeciwko żeby wrócił ,jestem za wolnością wypowiedzi ,ale jeśli się narusza paragrafy(i te wewnetrznego regulaminu i te prawne)i ma to charakter recydywy to przykro mi bardzo.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj