Trwa erupcja wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii

Kategorie: 

Źródło: twitter

W Kolumbii trwa erupcja wulkanu Nevado del Ruiz. Jego aktywność doprowadziła do zamknięcia regionalnego lotniska znajdującego się w zachodniej części kraju.

 

Służby geologiczne Kolumbii poinformowały, że kolumna popiołu wzrasta już na 2,3 km powyżej szczytu wulkanu. Na skutek ryzyka opadu popiołu, władze zdecydowały się zamknąć lotnisko w miejscowości Manizales.

 

Według sejsmologów, wykrywane obecne roje trzęsień ziemi występujące na dużym obszarze kaldery wulkanicznej, wskazują na ruch magmy wewnątrz wulkanu. Może to zwiastować kolejne okresy o większej aktywności.

Wulkan Nevado del Ruiz jest ściśle monitorowany od 1985 roku, kiedy to potężna erupcja i towarzyszący jej lahar, doprowadził do śmierci prawie 25 tysięcy ludzi i zrównał z ziemią miasto Armero.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj