Trwa erupcja wulkanu Merapi w Indonezji

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Na wyspie Jawa doszło do erupcji wulkanu Merapi, w wyniku której strumienie lawy rozprzestrzeniły się na odległość 1,5 km od krateru. Zostało to ogłoszone w sobotę przez indonezyjską narodową agencję łagodzenia skutków katastrof.

 

 

Stopień zagrożenia został podniesiony do trzeciego z czterech poziomów zgodnie z klasyfikacją erupcji przyjętą w Indonezji. Mieszkańcom pobliskich terenów zabrania się zbliżania do Merapi na odległość mniejszą niż 7 km. Nie podano informacji o ofiarach i zniszczeniach.

 

W Indonezji jest prawie 130 wulkanów. Wulkan Merapi to aktywny stratowulkan znajdujący się na indonezyjskiej wyspie Jawa, około 30 km na północny zachód od Yogyakarty. Jest to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Indonezji i na świecie, w ciągu ostatnich 500 lat wybuchł ponad 70 razy.

 

Wulkan Merapi ma wysokość 2 930 metrów n.p.m. i jest jednym z najwyższych wulkanów w Indonezji. Znajduje się na granicy dwóch prowincji: Jawa Środkowa i Jawa Wschodnia. Wulkan ten jest uważany za bardzo niebezpieczny z powodu swojej aktywności i bliskiego położenia do zamieszkanych obszarów.

 

W przeszłości Merapi wybuchał powodując znaczne straty wśród ludzi i mienia, w tym w 2010 roku, kiedy to zginęło 353 osoby, a setki tysięcy ludzi musiały opuścić swoje domy. Wulkan Merapi jest monitorowany przez indonezyjską agencję ds. wulkanów (PVMBG) i istnieje system wczesnego ostrzegania dla ludzi, którzy mieszkają w pobliżu wulkanu.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Zawsze kiedy jakiś wulkan tam

Zawsze kiedy jakiś wulkan tam sobie raczy wybuchnąć, to zawsze zastanawiam się "czy to czasami nie jest powtórka z rozrywki?"
Mam na myśli wybuch Superwulkanu Toba, który leży właśnie w Indonezji i który to doprowadził do niemal wyginięcia ludzi a miało to miejsce niedawno, bo zaledwie około 70 tysięcy lat temu.
I dlatego też jesteśmy jako gatunek bardzo mało zróżnicowani genetycznie (zostało nas około 20 tysięcy jedynie +.-)i dlatego też jesteśmy bardzo podatni jako wszyscy ludzie na infekcje, wirusy i inne pandemie, ze względu na tą małą różnorodność genetyczną, bo jak ktoś zachoruje, to potencjalnie wszyscy możemy zachorować.
To już nawet małpiszony pomiędzy sobą są dużo bardziej  zróżnicowani jak my ludzie.

To że te wulkany wybuchają to akurat dobrze, może nie dla tych co giną przez przypadek ale dobrze, bo ta enrgia nie gromadzi się, tylko ciągle jest to ciśnienie czy, energia rozładowywana.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”