Trwa erupcja wulkanu Anak Krakatau, mieszkańcy okolicy obawiają się tsunami

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wulkan Anak Krakatau w prowincji Lampung wybuchł w środę o godzinie 15:09 czasu lokalnego, wyrzucając pióropusz popiołu na wysokość 3000 metrów nad jego szczyt.

 

Obecnie wulkan Anak Krakatau znajduje się na trzecim poziomie alarmowym. Obszerna i czarna kolumna popiołu poruszała się na wschód. Erupcja o czasie trwania 1 minuty 37 sekund została zarejestrowana na sejsmogramie. Władze wezwały ludność, gości i turystów, aby nie zbliżali się do krateru wulkanu Anak Krakatau w promieniu co najmniej pięciu kilometrów.

 

Ludzie, odwiedzający, turyści i wspinacze nie powinni zbliżać się do wulkanu Anak Krakatau ani angażować się w działania w promieniu pięciu kilometrów od aktywnego krateru. Tymczasem mieszkańcy wioski Pulau Sebesi powiedzieli, że są zaniepokojeni częstymi erupcjami wulkanu Anak Krakatau. Mieszkańcy nadal przeżywają traumę po tsunami z 2018 r., które zostało wywołane przez aktywność wulkaniczną Anak-Krakatau.

22 grudnia 2018 r. w wyniku aktywności wulkanicznej wulkanu Anak Krakatau tsunami nawiedziło Banten i Lampung, nie poprzedziło go trzęsienie ziemi dlatego było większym zaskoczeniem. Tsunami w Cieśninie Sundajskiej zostało spowodowane przez lawinę, która zeszła na zboczach wulkanu. Od 11 czerwca 1930 r., kiedy wulkan Anak Krakatau wynurzył się ponad powierzchnię morza, wybuchał w sposób eksplozywny lub wylewny ponad sto razy.

 

Anak Krakatau czyli po indonezyjsku Dziecko Krakatau, to wulkan, który powstał na skutek gigantycznej erupcji wulkanu Krakatau z 1883 roku. Żywioł zabił wtedy około 40 tysięcy ludzi. Eksplozja, która rozerwała wtedy stożek, uważana jest za najgłośniejszy dźwięk, jaki został wyemitowany w historii nowożytnej. Niektórzy słyszeli go z odległości ponad 4 800 km od miejsca tragedii. Falę uderzeniową w wyniku eksplozji zarejestrowały urządzenia pomiarowe (barografy) na całym świecie.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

MNE ZASTANAWIA , DLACEGO NIKT

MNE ZASTANAWIA , DLACZEGO NIKT NIGDY NIE PODAJE ILOŚCI WYŻUCANEGO CO2 DO ATMOSFERY W CIĄGU DOBY , PRZEZ TAKI WULKAN, LUB WULKANY , BO PRZECIEŻ WYBUCHA ICH KILKA ROCZNIE.. SZCZEGÓLNIE W DZISIEJSZYCH CZASACH , KIEDY TAK SKRUPULATNIE SIE GO ZLICZA.

BO PEWNIE BY WYSZŁO ,IŻ JEDEN DZIEŃ ERUPCJI ,ODPOWIADA ILOŚCI CO2 WYPRODUKOWNEJ PRZEZ LUDZKOŚĆ W CIĄGU NP 20 LAT. I WSZYSTKO BY SIE RYPŁO

Portret użytkownika emel

BG-OG wrote:  PEWNIE BY

BG-OG wrote:
 PEWNIE BY WYSZŁO ,IŻ JEDEN DZIEŃ ERUPCJI ,ODPOWIADA ILOŚCI CO2 WYPRODUKOWNEJ PRZEZ LUDZKOŚĆ W CIĄGU NP 20 LAT
Pewnie by tak nie wyszło, bo w różnych szacunkach podaje się, że ludzkość rocznie emituje ok. 100 razy wiięcej CO2 niż wszystkie wulkany razem wzięte. 

Portret użytkownika drako_tr

"...ludzkość rocznie emituje

"...ludzkość rocznie emituje ok. 100 razy wiięcej CO2 niż wszystkie wulkany razem wzięte." hahaha...a dinozaury emitowały rocznie więcej CO2, niż wszystkie wulkany w całym układzie słonecznym.*biggrin*

Cwano Elemelku manipulujesz  szacunkami... wobec tego dopiszę to, co celowo pominąłeś - "...ludzkość rocznie emituje ok. 100 razy wiięcej CO2 niż wszystkie wulkany razem wzięte, w jeden dzień"

 

Portret użytkownika drako_tr

 Nie, nie kłamstwo, tylko

 Nie, nie kłamstwo, tylko niewygodna dla Ciebie prawda...w dodatku znalazłem ją właśnie w Twoich tzw. "różnych szacunkach" hahaha...

...a teraz, niech szanowny wróbelek liczydełko weźmie i sobie policzy...czy liczyć też już oduczyli?

Podpowiem Ci, jak to zrobić -  sprawdz, ile CO2 dziennie wypluwa jeden średniej wielkości wulkan i pomnóż to przez wszystkie aktywne wulkany, następnie sprawdź, ile ludzkość dziennie tego strasznego CO2 produkuje, i porównaj wyniki...jak wszystko zrobisz poprawnie, to normalnie ostatnie piórka z ogonka ci odpadną*biggrin*...może w końcu przestaniesz powtarzać bezmyślnie debilizmy, które Ci do łebka wlali.

Portret użytkownika drako_tr

hmmm...skoro wulkany emitują

hmmm...skoro wulkany emitują śladowe wręcz ilości CO2, w porównaniu z człowiekiem, to wygląda na to, że to przebiegłe CO2 ukryło się wyłącznie w Yellowstone, który dziwnym zbiegiem okoliczności, też jest wulkanem.

Zobacz Elemelku, jak nałkoffcy cwano wybrnęli - "naukowcy doszli do wniosku, że zmiana klimatu jest nieunikniona, nawet jeśli zachodzi powoli, ponieważ ten węgiel jest uwalniany powoli"...oczywiście na głupka wyszli ci, którzy bezkrytycznie i bezmyślnie im wierzyli ...czyli Ty.

Skoro już wiemy, że CYKLICZNE ZMIANY KLIMATU to proces, całkowicie od nas niezależny, którego nie można ani spowolnić, ani zatrzymać, ani przyspieszyć, to zadaj sobie pytanie, kto tak bardzo boi się CO2, wiedząc już, że to właśnie zwiększona jego ilość w atmosferze, jest głównym czynnikiem przyśpieszającym ewolucję, zwiększone rozmiary i roślin i zwierząt, oraz rozkwit życia na Ziemi...hmmm?...czyżby ten ktoś zdawał sobie sprawę, że "znowu" stoi krawędzi wyginięcia?...hmmm...??? czyżby inteligentne dinusie, dostały sraczki?

Zapewne nie zauważyłeś lub celowo ignorujesz, jeden drobny szczegół, odkąd w atmosferze, zaczęło stopniowo ubywać CO2, odtąd wszystko zaczęło stopniowo karłowacieć....więc co się stanie, gdy znowu go przybędzie, do właściwej ilości? 

Portret użytkownika BG-OG

DOBRZE, DOBRZE . SIEDŹ I LICZ

DOBRZE, DOBRZE . SIEDŹ I LICZ . I SIĘ ZLIKWIDUJECIE , Z KOLEGAMI EKO-TALIBAMI. PRZESTANIECIE EMITOWAC CO2. BĘDZIE GO WIĘCEJ DLA NAS.

A TERAZ "SARKAZM" :

BO NA PEWNO NIE "ZAŚMIECIECIE" ŚWIATA CO2, PRODUKUJĄC MILIONY WIATRAKÓW, PANELI SŁOWNECZNYCH , PSEUDO EKO ELEKTRYCZNYCH AUT, MILIARDÓW TON PLASTIKÓW I KOMPOZYTÓW , CO DO KTÓRYCH NAWET NIE MA POMYSŁÓW NA RECYCLING. O PRZETOPIENIU 260 MLN AUT Z UE, W HUTACH W CHINACH NIE WSPOMNE ( PLUS TRANSPORT) , ALE ŻYJCIE SOBIE W BŁOGOEJ ŚWIDOMOŚCI RATOWANIA ŚWIATA.

BĘDZIE JAK Z TORBAMI Z PLASTIKU I LASAMI , MIAŁY BYĆ ZBAWIENIEM ( 40 LAT TEMU EKOLODZY JAK TY , TAK MÓWILI)  , A WYSZŁO JAK WYSZŁO .

W OCEANACH JEST ROZPUSZCZONE 50X ( RAZY !!!! )  WIĘCEJ CO2 NIZ W ATMOSFERZE. A O OCEANACH MAMY WIEDZĘ NA POZIOMIE 2%. TO  O CZYM MY, W OGÓLE DELIBERUJEMY. POZDRAWIAM

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj