Trwa erupcja podwodnego wulkanu Ahiy na Oceanie Spokojnym

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wiele wskazuje na to, że podwodny wulkan na Marianach Północnych nadal kontynuuje erupcję.

 

Mariany Północne to jednostka administracyjna, która ma status zorganizowanego terytorium Stanów Zjednoczonych nieposiadającego osobowości prawnej. Znajduje się na zachodnim Pacyfiku na Marianach, dzieląc je z Guam, na północ od Wysp Karoliny. Naukowcy USGS od tygodni rejestrują podwodne sygnały akustyczne wskazujące na podwodne eksplozje i teraz są w stanie zlokalizować ich źródło w Ahii Seamount, położonej na Oceanie Spokojnym, około 6100 kilometrów na zachód od Honolulu.

 

Ahiy to wulkan położony na Oceanie Spokojnym, 18 km na południowy wschód od wyspy Farallón de Pajaros, należącej do grupy Marianów. Ahiy to podwodny wulkan stożkowy, znajdujący się na głębokości 137 metrów. Jeśli podejrzenia są słuszne, to erupcja wulkanu rozpoczęła się prawdopodobnie w połowie października. Zaleca się statkom znajdującym się w tym rejonie, aby omijały ten obszar i zachowywały ostrożność na wypadek, gdyby erupcja lub jej produkty, w tym para, pływające pumeks, gazy itp., dotarły na powierzchnię.

 

Podwodny wulkan Ahii znajduje się na północnym krańcu Marianów i jest tylko jednym z kilku aktywnych wulkanów podwodnych, które tworzą łańcuch aktywnych wulkanów Marianów, który jest wynikiem zachodniego subdukcji płyty Pacyfiku pod płytą morską Filipin.

 

Obecne sygnały sonaru, które prawdopodobnie pochodzą z aktywności wulkanicznej na Ahia, zostały odebrane przez czujniki na wyspie Wake, oddalonej o prawie 2000 km. USGS planuje wysłać zespół w celu zbadania, czy wulkan faktycznie wybucha, czy też sygnały mogą być spowodowane płytkimi trzęsieniami ziemi w pobliżu powierzchni.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj