Trwa duża erupcja wulkanu Etna

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wczoraj w godzinach wieczornych doszło do kolejnej fazy aktywności wulkanicznej w obrębie sycylijskiego wulkanu Etna. Wysoki na 3329 m npm żywioł eksplodował lawą, której fontanny były wyrzucane na kilkaset metrów w powietrze.

 

Okres uspokojenia sycylijski wulkan ma już za sobą i duża erupcja, która rozpoczęła się 19 lutego trwa do dzisiaj powodując już problemy dla mieszkańców Sycylii. Może nie są tak duże jak obecne ulewy, jednak jest to kolejny żywioł, z którym muszą się zmagać mieszkańcy Sycylii. Cały czas grożą opady popiołu co wiąże się z obecnością w powietrzu mikro drobinek pyłu, bardzo niebezpiecznych dla układu oddechowego.

Według doniesień włoskiego instytutu fizyki i wulkanologii było już pięć epizodów z fontannami lawy wystrzeliwanymi wysoko nad krater. Oprócz tego każdy z takich paroksyzmów generuje duże ilości popiołu, który opada przeważnie po północnej stronie wulkanu. Właśnie w wyniku opadu popiołu wstrzymano wczoraj loty na lotnisku Catania.

Wulkan Etna sfotografowano z satelity i wyłonił się bardzo ciekawy obraz tej erupcji. Oczywiście zdjęcie nie przedstawia rzeczywistych kolorów tylko zostało zmodyfikowane, aby widać na nim było rzeczy istotne. Kolorem jasnoczerwonym zaznaczono świeża lawę wulkaniczną. Wszystko wskazuje na to, ze aktualna erupcja ma duży potencjał i może jeszcze trochę potrwać.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika solan

Wiedziałam, wiedziałam, że

Wiedziałam, wiedziałam, że musi gdzieś uderzyć.
Wczoraj, było mnóstwo miniwstrząsów na bucie włoskim i wokół - a to juz nie jest norma. Muszą byc mocne trzęsienia  rozłożone równomiernie na kuli ziemskiej (najlepiej tam, gdzie są tereny niezamieszkane), bo inaczej energia się skumuluje i udzerzy SUPERWULKANEM w końcu...

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Skomentuj