Trwa duża erupcja wulkaniczna na Kamczatce. Słup popiołu sięga już niemal stratosfery

Kategorie: 

Źródło: Volkstat, YouTube/Новости Камчатки - Кам 24

Od dwóch dni postępuje erupcja Wulkanu Szywiełucz na Kamczatce. Intensywna aktywność sejsmiczna spowodowała wyrzuty pyłu, który pokrył całą okolicę wokół wulkanu. Ogłoszono czerwony Aviation Colour Code po tym, jak dwie kolumny popiołu wulkanicznego wystrzeliły w powietrze poważnie ograniczając widoczność.

Pierwszy pióropusz pyłu wzniósł się na 11 km w powietrze, a smuga ciągnęła się przez 35 km na północny wschód. Drugi pióropusz osiągnął 7 km wysokości ze smugą ciągnącą się 244 km na południowy zachód od wulkanu.

Kod czerwony został ogłoszony chwilę po północy czasu lokalnego 30 grudnia. Około o 6:14, alert z czerwonego zmienił się na pomarańczowy, ponieważ kolumny pyłu osiągały jedynie 5-6 km wysokości.

Erupcja wulkanu trwa nadal. 1 stycznia zaobserwowano pióropusz gazowo-parowy z pewną ilością popiołu o wysokości 4,5 km nad wulkanem. Smuga nadal dryfuje na południe od wulkanu, a niebezpieczny wyrzut pyłu wulkanicznego może nastąpić w każdym momencie.

Wulkan Szywiełucz jest największym i najaktywniejszym wulkanem na półwyspie Kamczackim. Jego niezwykłą aktywność obserwuje się co kilka lub kilkanaście lat. Poprzednia odnotowana erupcja miała miejsce w 2013 roku i była kontynuacją erupcji z lat poprzednich.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj