Trwa burza magnetyczna, zorze polarne mogą być widoczne nawet z terenu Polski

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com

Gigantyczna erupcja plazmy wyrzuconej przez Słońce w nocy z 29 na 30 września zaczyna docierać do Ziemi. Już wczoraj w godzinach wieczornych zarejestrowano wzrost poziomu parametrów świadczący o początku burzy magnetycznej.

 

Zdarzenie, które wywołuje aktualne zjawiska geomagnetyczne było wyjątkowe, ponieważ ogromne włókna magnetyczne, które oddzieliły się od gwiazdy rozciągały się na połowę wielkości tarczy słonecznej. Ta kolosalna ilość plazmy zawierała spiralne pole magnetyczne, które niczym ogromna sprężyna rozpoczęło wędrówkę w przestrzeń międzyplanetarną. Na drodze znalazła się też Ziemia.

Już w 10 minut po tym wydarzeniu do Ziemi dotarły pierwsze protony wyemitowane wraz z plazmą. Bardzo szybko zaczęła się burza radiacyjna, która osiągnęła poziom S2. Obecnie poziomy protonów zaczynają się powoli stabilizować, ale wzrósł wiatr słoneczny, którego prędkość przekracza 600 km/s.

Planetarny indeks fluktuacji magnetycznych Kp zaczął szybko rosnąć i w szczytowym momencie dzisiejszego dnia osiągnął wartość 7. Oznacza to, że zorza polarna byłaby widoczna nawet w Gdańsku. Aby jednak udało się przeprowadzić taką obserwację musi zapaść ciemność, więc o ile indeks nie wzrośnie spektakl przejdzie nam koło nosa. Intensywność burzy magnetycznej początkowo prognozowano na poziom G2, ale obecnie wydaje się, że najwyższy poziom do osiągnięcia to G1.

 

 

 

Więcej informacji na temat aktywności słonecznej można znaleźć na portalu zmianysolarne.pl

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika simon

Przez wiele pokoleń, pokąd im

Przez wiele pokoleń, pokąd im starczyło natury boga, słuchali praw i odnosili się życzliwie do bóstwa, którego krew w nich płynęła. Ich postawa duchowa nacechowana była prawdą i ze wszech miar wielkością. Łagodność i rozsądek objawiali w stosunku do nieszczęść, które się zawsze zdarzają, i w stosunku do siebie nawzajem, więc patrzyli z góry na wszystko z wyjątkiem dzielności, wszystko, co było w danej chwili, uważali za drobiazg i lekko znosili, jakby ciężar, masę złota i  innych dóbr;  nic  upajali się zbytkiem i bogactwo  ich  nie zaślepiało i nie prowadziło do utraty panowania nad sobą. Bardzo trzeźwo i bystro dostrzegali, że i to wszystko pod wpływem miłości wzajemnej przy dzielności wzrasta, a jeśli te rzeczy brać serio i cenić, wtedy one giną, a z nimi razem ginie miłość i dzielność. Dzięki takiemu wyrachowaniu i dlatego że w nich trwała natura boska, wzrastało u nich to wszystko, cośmy poprzednio przeszli. Ale kiedy w nich cząstka boża wygasła, dlatego że się często z wieloma pierwiastkami ludzkimi mieszała, f ludzka natura zaczęła brać górę, wtedy już nie umieli znosić tego, co u nich było, zrobili się nieprzyzwoici i kto umiał patrzeć, ten widział już ich brzydotę, kiedy zatracali to, co najpiękniejsze, pośród największych dóbr. Tym, którzy nic potrafią dojrzeć życia naprawdę szczęśliwego, wydawało się właśnie wtedy, że są osobliwie piękni i szczęśliwi, kiedy ich napełniała chciwość niesprawiedliwa i potęga. Otóż bóg bogów, Zeus, królujący zgodnie z prawami, umiał c  dojrzeć taki stan rzeczy, zobaczył, że się marnuje ród, który był jak się  należy,  więc  karę  im  wymierzyć postanowił, aby się opamiętali, nabrali rozumu  i zaczęli panować nad sobą, więc zebrał wszystkich bogów do ich prześwietnej siedziby, która się wznosi nad środkiem całego świata, zaczem widzi wszystko, co ma udział w powstawaniu, a zebrawszy powiedział....
Platon - Kritias, fragmenty
 

Portret użytkownika kazik

Zaczyna się pomału, przyjdzie

Zaczyna się pomału, przyjdzie Pan Nasz, myślę, że będzie odzwierciedlony w zorzy polarnej - jego postać. A później przyjdą 3 dni ciemności ( prawdopodobnie szybka III Wojna Światowa ), poprzedzi je zimna wietrzna noc uzbrojcie się w świece gromniczne i modlitwe poprzez różaniec, pozabijać drzwi i okna, nie otwierać nikomu. 
Otwierać serca !
PS zapasy żywności też się przydadzą Wink

Strony

Skomentuj